Kobiety w Rolex Monterey Motorsports Reunion
Stare auta z duszą, sporty motorowe, wyścigi na wymagających torach, dziennikarstwo motoryzacyjne. Wydawałoby się, że są to dziedziny, w których królują mężczyźni. Lepiej zorientowani wiedzą, że mnóstwo kobiet przez dziesiątki lat kształtowało motoryzacyjną historię. Część z nich pojawi się na torze Laguna Seca podczas Rolex Monterey Motorsports Reunion.
![]() |
W dniach 14-17 sierpnia 2014 roku w ramach imprezy Rolex Monterey Motorsports Reunion, kilka kolejnych kobiet zapisze swoją kartę w moto-dziejach. Wszystko odbędzie się na torze Mazda Raceway Laguna Seca w amerykańskim mieście Monterey (stan Kalifornia).
Jest to niezwykłe wydarzenie, zapoczątkowane w 1974 roku przez Steve’a Earle. Jego głównym celem jest pewnego rodzaju powrót do przeszłości. Uczestnicy mogą na żywo podziwiać wyścigi ”historycznych” (modnie dziś nazywanych ”vintage”) samochodów wyścigowych.
Wielkimi krokami zbliżamy się do tegorocznej edycji RMMR. Będzie ona niewątpliwie wyjątkowa. W jej ramach świętowane będzie 100-lecie Maserati, a na torze ścigać się będzie 550 wspaniałych klasycznych aut z różnych okresów historycznych.
Denise Mccluggage – legenda sportów motoryzacyjnych
Denise McLuggage była jedną z pionierek równości kobiet i mężczyzn w dziedzinie motoryzacji, zarówno w obrębie sportów motorowych jak i dziennikarstwa motoryzacyjnego. Maserati było jedną z jej flagowych marek, jeśli chodzi o wyścigi, w których brała udział i odnosiła sukcesy. Zwyciężyła między innymi w kategorii Gran Touring w 12-godzinnym wyścigu Sebring w 1961 roku, prowadząc Ferrari 250 GT oraz w Rajdzie Monte Carlo w 1964 w swojej klasie. Kiedy zakończyła karierę jako kierowca wyścigowy została redaktorem magazynu Auto Week. Ciekawe czy First Lady of Racing pojawi się na tegorocznym RMMR? Jej fani zapewne by sobie tego życzyli.
Maserati może pochwalić się bogatą historią (historia Maserati – czytaj tu; historia najbardziej popularnego modelu Maserati Quattroporte – czytaj tu), zwłaszcza w wyścigach samochodowych. Marka była obecna i słynna nawet w przedwojennych edycjach zawodów. Wiele z tych zabytkowych aut będzie prezentowane w Monterey w tym roku. Mcclugagge wspomina auta tej firmy jako jedyne w swoim rodzaju, niesamowite, całkowicie odmienne od konkurentów ze stajni Porsche i Ferrari.
![]() |
W ramach tegorocznych wyścigów w ramach RMMR nie zabraknie kobiet. W gronie zawodników wystartuje między innymi Karen Barry, która zasiądzie za kółkiem trójkołowego Morgan Sports Racer z 1934 roku, produkowanego wówczas przez Morgan Motor Company. Te i inne auta z przestrzeni ponad 80 lat będą niewątpliwą ozdobą sierpniowego weekendu pod szyldem Rolex Monterey Motorsports Reunion.
W ramach tegorocznych wyścigów pojawią się również bardziej pośrednie akcenty kobiece.
W hołdzie matkom kierowców wyścigowych, niektórzy z nich poprowadzą auta należące w przyszłości do ich mam. Dave Brengle z San Diego z dumą poprowadzi auto swojej mamy, będzie to wyprodukowana w 1964 roku Alfa Romeo Giulia Spider. Dodać należy, że mama Dave’a – Nadeene, również brała udział w wyścigach, zdobywając jako pierwsza kobieta pole position w wyścigach SCCA.
Rolex jest głównym sponsorem imprezy i czaso-odmierzaczem na tym i wielu innych wyścigach. Wspiera też mnóstwo innych wydarzeń motoryzacyjnych.
Bilety na wydarzenie można dostać za cenę od 50 dolarów za jeden dzień do 200 dolarów za 4 dni.
Najnowsze
-
Wojna o obwodnicę Warszawy. Mieszkańcy blokują jeden z wariantów S50 – którędy pobiegnie trasa?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi zaawansowane prace nad Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej – inwestycją, która otoczy stolicę drogowym pierścieniem o długości blisko 160 kilometrów. Właśnie ogłoszono nowe przetargi, a władze drogowe przedstawiły precyzyjny harmonogram dla poszczególnych odcinków. -
Samochody elektryczne: 370 mld zł strat w rok. Co poszło nie tak? Koncerny wracają do spalinówek i toną w długach
-
Oto najwyższa estakada w Polsce – 80 metrów nad ziemią! Rakieta Falcon 9 mogłaby się zmieścić pod spodem
-
Mercedes VLE: luksusowa limuzyna, van, a może statek kosmiczny? Dokąd zmierzasz motoryzacjo…
-
Xpeng P7+ za 198 tys. zł: luksus jak w Porsche i ładowanie w 12 min. Testowałam go w Chinach – Tesla ma się czego obawiać!


Zostaw komentarz: