Kobiety są częściej rozproszone za kółkiem?

Od lat toczą się różne debaty na temat czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Amerykańscy badacze udowodnili jednak, że nie tylko młode osoby przyklejone do telefonu komórkowego mogą powodować wypadki.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Teksasie postanowiła lepiej przyjrzeć się kwestii rozproszenia podczas jazdy. Postanowili narysować obraz typowego kierowcy oraz czynników, które wpływają na jego bezpieczeństwo.

W badaniu uczestniczyło 1 280 kierowców, w latach 2011-2013. Eksperyment był przeprowadzony w takich miastach jak Austin, Brownsville, Dallas, El Paso, Houston i San Antonio. Po podsumowaniu badań naukowcy wyciągnęli kilka interesujących wniosków.

Przede wszystkim z wiekiem przychodzi mądrość. Kierowcy poniżej 25 roku życia używają cztery razy częściej telefonu komórkowego podczas jazdy niż osoby starsze. Jednocześnie kobiety uwielbiają dużo częściej rozmawiać za kółkiem niż mężczyźni. Badanie wykazało, że 63 procent więcej kobiet odbywa rozmowę telefoniczną podczas jazdy. To jednak nie wszystko. Badanie wykazał również, że przedstawicielki płci pięknej dwa razy częściej piszą SMS-y podczas jazdy.

W tym wszystkim jest jednak pocieszający fakt. Na przestrzeni dwóch lat okazało się, że procent kierowców rozmawiających podczas jazdy spadł z 20,5 procent do 16,4 procent. Jest jednak druga strona medalu. Okazało się, że procent SMS-ujących kierowców wzrósł z 6,4 do 8,4 procent. Pasażerowie podróżujący samotnie cztery razy częściej sięgają po telefon, niż tacy, którzy mają współtowarzyszy podróży. 

Jedna z konkluzji amerykańskich naukowców jest taka, że restrykcje dotyczące używania telefonu komórkowego podczas jazdy powinny być skierowane główniej w kierunku kobiet oraz młodych kierowców. Co ciekawe w składzie naukowców połowa miejsc była obsadzona przez kobiety. 

Oczywiście wokół tego badania pojawia się wiele znaków zapytania i kontrowersji. Niektórzy mogą uznać, że nie jest ono wymierne. Jednak w tym wszystkim chodzi o coś innego. Powinniśmy się zastanowić, czy naprawdę używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest konieczne?

Na przestrogę warto zobaczyć film poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=SDWmwxQ_NnY 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze