Kobieta mechanik, nie gorsza od mężczyzny

Mówi się, że stanem technicznym samochodu zajmują się mężczyźni. Nie prawda. Z ostatnich badań jakie przeprowadził OBOP wynika, że 19 % kobiet potrafi zadbać o swoje auto we własnym zakresie - bez pomocy męskiej ręki.

W latach 20. kobiety były zdecydowanie bardziej wyemancypowane niż teraz i z przyjemnością oddawały się serwisowi własnych aut.
fot. old pictures

Każdy kierowca, prowadząc samochód musi liczyć się z ewentualną jego awarią podczas podróży. Nie wiadomo dlaczego przyjęło się, że kobiety po zdanym egzaminie na prawo jazdy, prócz prowadzenia samochodu (i tu w większości wypadków jesteśmy także krytykowane), nic więcej nie potrafią przy nim zrobić. 

Kobieta jednak jak chce, to potrafi. Badania przeprowadzone przez OBOP i TNS Infratest – dotyczące napraw samochodu we własnym zakresie potwierdzają – 19 proc. kobiety wszystkie prace przy swoim samochodzie wykonują same. 39 proc. pań standardowe czynności przy obsłudze swojego pojazdu robi sama. Tylko niektóre z nich przyznają, że poważniejsze prace wolą powierzyć mechanikowi – specjaliście. Natomiast 41 proc. kobiet twierdzi, że prawie wszystkie naprawy są wykonywane przez mechanika. 

Co ciekawe, panowie nie mają się czym pochwalić. Choć w większości sądzą, że w tym fachu są dużo lepsi od kobiet. Niestety 18 proc. panów, woli oddać swój samochód w ręce specjalisty. 44 proc. z nich przyznaje się, że są w stanie zrobić tylko podstawowe czynności. A tylko 36 proc. męskiej płci, wykonuje samodzielne prace przy swoim aucie. 

By nie pozostawić tekstu bez żadnego komentarza, warto przytoczyć wypowiedź kobiety z forum dyskusyjnego „Kobieta pracująca”:

– Jestem kobietą mechanikiem. Ukończyłam wyższe studia na kierunku mechanika i budowa maszyn. Mówicie że to męski zawód? Otóż często spotkam kobiety, które są o wiele lepszymi inżynierami niż niejeden mężczyzna. Pewnie wynika to z faktu, że skoro już jakaś kobieta decyduje się na taką przyszłość, to faktycznie musi to czuć i znać się na rzeczy. Pozdrawiam i nie dawajcie się stereotypom – napisała furumowiczka i spotkała się z nielada krytyką…

karta z kalendarza Women Mechanics 2007

– Kobiety to estetki. Nawet jeśli skończą taką szkołę to raczej nie będą brudzić sobie rąk grzebaniem w silniku – podsumowano. 

A może jednak? To kobiety częściej brudzą sobie ręce, nie koniecznie z powodu swojego zawodu, lecz z pasji i zamiłowania do aut?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze