Edyta Klim

Kobiecy (i tylko dla kobiet) transport Ojesy w Indonezji

Kobiece moto taksówki Ojesy powstały miejscu, gdzie prawo szariatu jest najważniejsze, a rola kobiet ściśle wyznaczona. Udało się jednak to wszystko pogodzić.

W Indonezji bardzo popularną formą transportu jest motocyklowa usługa transportowa Ojesy. Nazwa ta jest kombinacją słów „ojek” – motocyklowe taxi i syariah – szariat. Jest to firma, która zatrudnia wyłącznie kobiety i służy wyłącznie do przewozu kobiet. Ojesy działa obecnie w 20 miastach w Indonezji, prężnie się rozwija i w jej szeregach jest już 600 kobiet.

Religia odgrywa coraz większą rolę w Indonezji, a prawo szariatu zabrania wzajemnego dotykania się kobiet i mężczyzn, którzy nie są spokrewnieni. Dlatego nowa usługa motoryzacyjna, uznawana za akceptowalną przez islamskie prawo, zaczęła świetnie rozwijać się w tym kraju.

Pasażerki mogą liczyć na bezpieczniejszy transport, niż w komunikacji publicznej (gdzie często są molestowane) i dodatkowo tańszy od tradycyjnej taksówki.

Taka forma dorywczej pracy dla kobiet jest też mile widziana w islamskiej kulturze, ponieważ ma niewielki wpływ na codzienne obowiązki, które na kobietach spoczywają. Dla bezpieczeństwa jedyną formą wezwania motocyklowej taksówki jest droga elektroniczna i opłacona przelewem usługa. Kobiety mają zakaz oferowania swoich usług podczas jazdy po mieście, a o zatwierdzonych kursach dowiadują się z aplikacji telefonicznej.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze