Kobiecy akcent w europejskiej Formule 3 - Tatiana Calderon

11 sierpnia 2014
Pisałyśmy ostatnio o Valerie Chiasson, Kanadyjce robiącej sporo zamieszania na torach wyścigowych. Z bohaterką dzisiejszego artykułu łączy ją kilka cech: zamiłowanie do włoskiej kuchni, szybkiej jazdy i rozpoczęcie zawodowej kariery od kartingu. Tatiana Calderon, to przebojowa Kolumbijka, która podbija europejską Formułę 3 i marzy o awansie do Formuły 1.
Loading module...

21-letnia Tatiana Calderon, urodzona w Bogocie, starty w wyścigach rozpoczęła jako 15-latka. Pierwsze kartingowe zmagania tej zawodniczki odbywały się w klasie Scholarship Skip Barber National Karting.Po upływie zaledwie toku, w ramach Radical European Master Series (klasa SR5), zdołała jeden raz wygrać wyścig i aż dziesięć razy stawać na podium (zaowocowało to tytułem wicemistrza na koniec sezonu). Calderon brała też udział w Star Mazda Championship, a wszystko to było drogą ku jednemu z jej największych marzeń – startowi  w European F3 Open.  Jej pierwsze kroki w Formule 3 przypadają na lata 2011-12. Na początku nie zdobywała punktów, później stopniowo zaczęło się to zmieniać.  W sezonie 2013 Tatiana brała udział w startach Europejskiej Formuły 3 i dodatkowo Brytyjskiej Formuły 3 (gdzie zdobyła 7 miejsce w klasyfikacji generalnej).

Kobiecy akcent w europejskiej Formule 3 - Tatiana Calderon

fot. materiały zawodniczki

W roku 2014 Calderon (jedyna kobieta startująca aktualnie w F3) podjęła spore ryzyko i w ostatniej chwili (przed rozpoczęciem sezonu) podpisała kontrakt z zespołem Jo Zeller Racing. Był to strzał w dziesiątkę. Mimo braku czasu na zapoznanie się z załogą i na ogólne rozeznanie , Tatiana na torze Spa-Francorchamps we wspaniałym stylu zdobyła pierwsze punkty, zajmując piąte miejsce.

Nasza bohaterka uważa, że  Formuła 3 to najbardziej konkurencyjna seria w Europie i wierzy, że to , czego się tu nauczy, pomoże jej dopiąć swego i stanąć kiedyś w szranki z zawodnikami w Formule 1.

Tatiana Calderon

fot. materiały zawodniczki

Dodatkowo, wg Tatiany, to w Formule 3 kierowca może najlepiej poznać samochód od technicznej strony. W Formule 1 zawodnikowi mniej się na to pozwala.

Aktualnie Tatiana zajmuje w klasyfikacji generalnej F3  18 miejsce (po 24 wyścigach w sezonie). Piąte miejsce zdobyte na Spa- Franchorchamps jest najwyższym jak do tej pory. Ale Calderon nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa! Biorąc pod uwagę jej ambicję, determinację i postawione sobie cele  można się spodziewać, że jeszcze ”zamiesza” w świecie wyścigów.

Tatiana Calderon w F3

fot. materiały zawodniczki

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!