Kobieca załoga śmigłowca wojskowego w Afganistanie

Pierwsza w historii wojskowości, w pełni damska załoga śmigłowca, zostaje wysłana na misję w Afganistanie!

Cztery kobiety, pod przewodnictwem pani pilot, która otrzymała zaszczytny Krzyż Lotniczy w Iraku (ang. Distinguished Flying Cross  – brytyjskie odznaczenie wojskowe przyznawane lotnikom Royal Air Force za „akt lub akty męstwa, odwagi lub poświęcenia w obliczu wroga w czasie aktywnych działań w powietrzu”), są w drodze do Helmand. Będą latać jednym z sześciu nowych śmigłowców Merlin (AgustaWestland AW101).

Kobiety będą przewoziły żołnierzy do walki i ratowały rannych żołnierzy, same często ryzykując własne życie i przebywając pod ciężkim ostrzałem.

Sierżant Stephanie Cole – lat 24 i sierżant Wendy Donald – lat 31, pochodząca z Liverpoolu, zostały przeszkolone w zakresie korzystania z ciężkiego karabinu maszynowego.

Porucznik Michelle Goodman, która otrzymała DFC za uratowanie rannego żołnierza w ogniu w Basrze w 2008 roku powiedziała, że ciągnie ją do walki, pomimo niebezpieczeństwa (Goodman była pierwszą kobietą, której zostało nadane DFC i jest weteranem czterech wypraw do Iraku. To będzie jej pierwszy raz w Afganistanie).

– Wszystkie wykonujemy swoją pracę profesjonalnie, nawet w najbardziej wymagających warunkach i nie sądzę, by bycie kobietą w jakikolwiek sposób to zmieniało – komentują żołnierki.

Czyżby powoli „kobieca intuicja” i profesjonalizm zostały doceniana również w powietrzu?

Warto pamiętać, że w lotnictwie polskim służyło kilka pań-kapitanów samolotów wojskowych. Dziś niestety jest ich coraz mniej…

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze