Karolina Chojnacka

Kim jest Holly Chapman, ósma kobieta w historii na podium F1?

Holly Chapman odebrała trofeum dla zwycięskiego konstruktora w imieniu całego zespołu Mercedesa.

Po emocjonującym GP Austrii na podium wraz z trzema najszybszymi kierowcami stanęła Holly Chapman.

Chapman jest inżynierem jednostki napędowej, odpowiedzialnym za silnik w bolidzie Valtteriego Bottasa w trakcie wyścigu.

Przeczytaj też: GP Austrii: Bottas wygrywa pełen zwrotów akcji wyścig

Holly Chapman jest ósmą kobietą w historii, która odebrała trofeum dla zwycięskiego zespołu na podium.

Kim jest Holly Chapman, ósma kobieta w historii na podium F1?

Pierwszą kobietą, która gościła na podium F1, była żona Franka Williamsa, Virginia „Ginny” Williams. Reprezentowała ona zespół Williamsa na podium GP Wielkiej Brytanii w 1986 roku na torze Brands Hatch.

Musiało minąć 27 lat zanim kolejna kobieta dostąpiła ponownie tego zaszczytu. W 2013 roku Gill Jones, ówczesna szefowa działu elektroniki w Red Bull Racing, odebrała puchar dla zespołu podczas GP Bahrajnu. Zespół chciał w ten sposób złożyć hołd kobietom, które coraz częściej zaczęły pojawiać się w paddocku, zajmując stanowiska techniczne i kierownicze w zespołach.

Przeczytaj też: Kobieta na podium F1

W 2015 roku Kim Stevens, inżynier aerodynamiki w Mercedesie, reprezentowała zespół na podium GP Abu Zabi. Rok później, kolejna członkini zespołu Srebrnych Strzał, Victoria Vowles, dyrektorka ds. usług partnerskich w obszarze marketingu zespołu, odebrała trofeum dla zespołu podczas GP Stanów Zjednoczonych.

W sezonie 2019 na podium stanęły trzy kobiety. Marga Torres, inżynier odpowiedzialna za silnik w samochodzie Lewisa Hamiltona, odebrała puchar dla zwycięskiego zespołu podczas GP Kanady. Z kolei Hannah Schmitz, starszy strateg w zespole Red Bulla, reprezentowała swoją ekipę na podium po GP Brazylii. Britta Seeger, która zasiada w radzie ds. sprzedaży i marketingu producenta samochodów i zespołu Mercedesa, odebrała trofeum konstruktorów podczas kończącego sezon GP Abu Zabi.

Coraz bardziej widoczna obecność kobiet w męskim środowisku Formuły 1 niezwykle nas cieszy. Cieszy nas również fakt, że coraz więcej kobiet jest odpowiedzialnych za sukcesy zespołów, w których pracują, i że coraz głośniej i wyraźniej się o tym mówi.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze