Ewa Kania

Włączony kierunkowskaz na pasie do skrętu. Przepisy są inne, niż wielu kierowców sądzi

Jedziesz główną ulicą i dojeżdżasz do bocznej uliczki, w którą masz zamiar wjechać. To oczywiste, że włączasz kierunkowskaz. Inni kierowcy muszą wiedzieć, dlaczego hamujesz i odpowiednio zareagować. Dylemat pojawia się w sytuacji, kiedy inne rzeczy jasno wskazują twój zamiar. Czy jest wtedy sens używania kierunkowskazu?

Spis treści

Kierunkowskaz na pasie skrętu – włączać czy nie?

Ta kwestia powoduje czasami dyskusje między kierowcami. Rolą kierunkowskazu jest informowanie innych kierujących o tym, w którą stronę zamierzamy jechać. Jednak logika podpowiada, że skoro stoimy na pasie, z którego można wyłącznie skręcić w lewo lub w prawo, to nasze zamiary są oczywiste. Po co powtarzać tą samą informację?

Jedni kierowcy powiedzą, że mimo wszystko nie zaszkodzi dodatkowy sygnał widoczny też dla tych, którzy nie widzą oznakowania na pasie, na którym stoimy. Drudzy wskażą na bezsens stania na przykład na czerwonym świetle i ciągłego migania. Jego odgłos po dłuższej chwili tylko irytuje kierowcę, a nocą drażni kierującego stojącego za nim.

Parking pod marketem może kosztować nawet 3 tys. zł. Wchodzą zmiany

Co o używaniu kierunkowskazów na pasie do skrętu mówią przepisy?

Dobrym nawykiem i praktyką jest, aby w razie wątpliwości co do obowiązujących przepisów, sięgać do Kodeksu drogowego. Niestety nie znajdziemy tam żadnej informacji dotyczącej używania kierunkowskazów na pasie do skrętu. Jedyny zapis jaki tam znajdziemy, brzmi:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Brak odpowiedzi na konkretne pytanie oznacza jedno – ustawodawca nie przewidział takiego wyjątku. Zastosować musimy więc przepisy ogólne, a co one mówią na ten temat, przekonaliście się już powyżej. Nie ma więc znaczenia gdzie stoicie, na jakim pasie, czy wasze intencje są jednoznaczne albo czy jest w pobliżu ktoś, kto w ogóle mógłby zauważyć, co sygnalizujecie. Kierunkowskazu trzeba używać zawsze.

Jaki mandat za brak włączonego kierunkowskazu?

Skoro od używania kierunkowskazów nie ma wyjątkow, nie mamy co liczyć na pobłażliwość policjantów. Tłumaczenia w stylu „no przecież było oczywiste, gdzie będę jechał” też raczej nie pomogą.

Mandat za brak właściwego sygnalizowania manewru, to 200 zł i 2 punkty karne.

Komentarze:

Piotr - 16 grudnia 2023

Nie ma o czym dyskutować tylko sygnalizować Ps jeśli chodzi o ruch okrężny tu się kłania właśnie kodeks jest to rodzaj skrzyżowania a przepis mówi iż trzeba sygnalizować kierunek jazdy na skrzyżowaniu tu wieczne spory nawet wyroki sądów iż nie ma potrzeby inni twierdzą że jest wymóg poprostu ustawodawca dalej śpi najlepiej to im wychodzi taryfikator na poselskie diety i mówią że poprawiają bezpieczeństwo
Temat woda !!

Odpowiedz

Dziekan protokołu - 17 grudnia 2023

Przepisy w tym zakresie tak dokumentnie spieprzone, że milicjant z ” Wiosna Panie sierżancie” byłby super autorytetem na skrzyżowaniu.

Odpowiedz

Tomasz Drzewiecki - 16 grudnia 2023

Jeśli sygnalizuję zjazd , a jestem na pasie do zjazdu , to oznacza , że chce z niego zjechać , np. na chodnik ); , na logikę będąc na pasie do zjazdu nie sądzę aby sygnalizowanie tego miało jakikolwiek sens.

Odpowiedz

Syn sołtysa - 29 grudnia 2023

@Emeryt zapomniałeś dodać „…i zmianę pasa ruchu”.
W analogicznym przypadku jest tak jak byś na zakręcie wrzucił kierunkowskaz, nie chcąc zmienić pasa ruchu.

Odpowiedz

Emeryt - 18 grudnia 2023

Kierowca jest zobowiązany zasygnalizować kierunkowskazem KAŻDĄ zmianę kierunku. I kropka.

Odpowiedz

Jan Kowalski - 16 grudnia 2023

Czy normalnym by było włączanie np. lewego kierunkowskazu, gdy jest nakaz na dwóch pasach jazdy w lewo a jadę prawym pasem bez zamiaru wjechania na lewy pas?
Jeśli ktoś uważa, że tak to czekam na uzasadnienie.

Odpowiedz

Zzzx - 16 grudnia 2023

Lewy Kierunkowskaz na rondzie to jest najlepsze ,,, na rondzie nie na skrętu w lewo , a ludzie lewy prawy lewy prawy masakra

Odpowiedz

Ktosik - 15 grudnia 2023

W przepisach kierunkowskaz włącz się przy zmianie pasa ruchu przy zjeździe w prawo lub lewo i tyle na temat

Odpowiedz

RYSZARD - 15 grudnia 2023

Uważam że nie powinno używać się kierunkowadazu na pasie do skretu

Odpowiedz

Ja - 15 grudnia 2023

Fakt że stojąc to tylko razi kierowcę za nami…podczas ruchu kierunkowskaz zawsze jeśli zmieniamy kierunek jazdy, nawet na pasie oznaczonym stosownie.

Odpowiedz

Weksław - 15 grudnia 2023

Kierunkowskaz zawsze jest pomocny, a nie przeszkadzający. Co w sytuacji niewidocznego oznaczenia o pasie dla skręcających?

Odpowiedz

Zdzisław Muttke - 14 grudnia 2023

Na rondzie za brak sygnalizacji zamiaru opuszczenia mandaty powinny zaczynać się od 500 zł może to by przemówiło do wyobraźni co niektórych.Tylko nikt tego nie pilnuje a wielu tzw.szoferów nie raczy zasygnalizować zamiaru opuszczenia skrzyżowania

Odpowiedz

Jan Kowalski - 14 grudnia 2023

Jeśli stoję to nie jadę 🤪 a jak migam kierunkowskazem to raz sygnalizuję a raz nie🤣🤣🤣

Odpowiedz

Marcin - 15 grudnia 2023

Podczas zamiaru zmiany kierunku jazdy z pasa oznaczonego w danym kierunku (lewo prawo) nie powinno się używać kierunkowskazu, natomiast jeśli jest to ruch kierowany, czyli z sygnalizacją świetlną, wtedy tak. Chyba że zjeżdżamy z pasa do jazdy na wprost z możliwością zmiany kierunku, wtedy należałoby użyć. Na rondzie o ruchu kierowanym podczas opuszczania nie włączamy kierunkowskazu, natomiast sygnalizujemy zmianę kierunku jazdy przed wjazdem. Na rondzie o ruchu nie kierowanym sygnalizujemy jego opuszczenie.

Odpowiedz

Paweł - 13 grudnia 2023

Jeżeli ciężarówka z naczepa stoi na drugim,/prawym pasie/ do skrętu w lewo i ma włączony kierunkowskaz lewy,to oznacza,że kierowca zna przepisy i nie jest z Ukrainy lub białorusi.

Odpowiedz

Wiki - 15 grudnia 2023

Uważam że nie powinno używać się kierunkowadazu na pasie do skretu

Odpowiedz

Technik SK - 14 grudnia 2023

Proszę o odpowiedni art i paragraf ! Niestety mimo że zgadzam się co do uzasadnienia to nie zgadzam się z Pana interpretacją. Kierunkowskaz ma informować wszystkich kierowców a nie tylko tych co za Panem jadą, oni nie widzą znaków odwróconych do Pana i nie wiedzą czy stoi Pan na pasie do skrętu czy nie.

Odpowiedz

Tomi - 13 grudnia 2023

Przepisy jasno mówią, że jeżeli nie zmieniamy pasa ruchu to kierunkowskazu nie włączamy. Np. jeżeli skręcamy w lewo i do skrętu w lewo są trzy pasy ruchu to jadąc prawym, czy środkowym pasem włączając lewy kierunkowskaz sygnalizujemy zamiar zmiany pasa a nie skrętu w lewo i wprowadzamy w błąd jadącego po lewej stronie który może zwalniać żeby nam umożliwić zmianę pasa.

Odpowiedz

JamuszP - 13 grudnia 2023

Czyli jadąc drogą na północ ona w pewnym miejscu ma łuk na wschód, muszę włączyć kierunkowskaz w prawo?

Odpowiedz

Zdzisław Muttke - 14 grudnia 2023

Na rondzie za brak sygnalizacji zamiaru opuszczenia mandaty powinny zaczynać się od 500 zł może to by przemówiło do wyobraźni co niektórych.Tylko nikt tego nie pilnuje a wielu tzw.szoferów nie raczy zasygnalizować zamiaru opuszczenia skrzyżowania

Odpowiedz

Jan Kowalski - 14 grudnia 2023

Jeśli stoję to nie jadę 🤪

Odpowiedz

Kolog - 14 grudnia 2023

Przepisy jasno mówią? To podaj mi, proszę, te przepisy. Ale tak konkretnie.

Odpowiedz

Pulsar - 13 grudnia 2023

Kierunkowskaz włączamy podczas zmiany kierunku jazdy na skrzyżowaniu oraz podczas zamiaru zmiany pasa ruchu, a nie na łuku drogi.

Odpowiedz

Pawel - 13 grudnia 2023

Tasak
Nonsens

Odpowiedz

Np. Jan Kowalski - 13 grudnia 2023

A jak iadę główną droga i jest skrzyżowanie. Głóna droga idzie w lewo, prosto i w prawo jest podporządkowana, to po co mi kierunek w lewo?

Odpowiedz

Radek - 14 grudnia 2023

Bez sensu temat który nie wprowadza nic nowego

Odpowiedz

Wit. - 14 grudnia 2023

Nie jadzie prosto tylko w lewo i niema to znaczenia czy to droga główna czy z pierwszeństwem przejazdu. Przepisy otym mówią.

Odpowiedz

~anon - 13 grudnia 2023

Brak kierunkowskazu jest równoznaczne w tym przypadku z chęcią jazdy na wprost, brak kierunku to spory błąd. Jak ktoś wyjedzie ci pod maskę to twój błąd, i twoja wina a nie tej osoby.
Nie ma żadnego przepisu i logicznego wytłumaczenia czemu miałbyś nie stosować kierunkowskazu nawet na drodze głównej na skrzyżowaniu (chyba że jedziesz gdzieś co można uznać na wprost).

Odpowiedz

Edward Preiss - 13 grudnia 2023

Na każdym skrzyżowaniu używamy kierunkowskazów, nie ważne czy jest to droga z pierwszeństwem przejazdu czy podporządkowana.

Odpowiedz

Zofia - 13 grudnia 2023

Gdzie zmienia kierunek jazdy?

Odpowiedz

Załamany pytaniem - 13 grudnia 2023

Gratuluje bystrości:) odp: z.j iasz kierunek jazdy więc musisz 🙂

Odpowiedz

Leszek WGM - 13 grudnia 2023

Tak… czasem trzeba trochę wyobrazni. Jak juz tak na logike nie wszyscy jezdza po zasciankach gdzie co najwyzej jest po jednym pasie do skretu w prawo badz lewo
Samochod ciezarowy zwany potocznie tirem (zestaw np z naczepa) dojezdza do skrzyzowania i ma zamiar skrecac w lewo. Zajmuje prawy pas z dwoch do skrętu w lewo. Obok po lewej stronie stoja auta osobowe ktore tez skrecaja w lewo. I co tak sobie dwa sznury aut migaja w lewo. Nie jest to normalne bo oznacza to tyle że kierowca ciezarowki chce zmienic pas na skrajnie lewy… a dleczego bo np auto przed nim.ma defekt. Bardziej czytelnie bedzie stac na swoich pasach tak jak wskazuja sygnalizatory znaki poziome i pionowe i w razie problem mozna wlaczajac kierunkowskaz zmienic pas na sasiedni w tym samym kierunku. logiczne. moze zle mi sie wydaje ale nikt z tych stojacych na dwoch pasach w lewo nie zmienia kierunku jazdy a kierunkowskaz sluzy do sygnalizacji zmiany gdyby np jeden pas zostal wylaczony np defekt auta przed tirem a zapewniam ze nikt tego nie widzi ze stojacych za ciezarowką.
przepraszam.za bledy i interpunkcje

Odpowiedz

IRek - 14 grudnia 2023

Prawda. Jeżeli jesteśmy na pasie do jazdy w lewo z oznakowaniem pionowym i dodatkowo uzupełnionym oznakowaniem poziomym i mamy zamiar skręcić w lewo nie włączamy kierunkowskazu bo gdy go włączymy oznacza to, że mamy zamiar zjechać z tego pasa na pobocze bądź zmienić go na sąsiedni też w lewo albo do zawracania.

Odpowiedz

Piotr - 13 grudnia 2023

Też dawno zauważyłem problem dwóch migających pasów, dobrze że inni też to widzą.
Kolejna niejasność to np. dwa znaki ograniczenia prędkości po obu stronach na drodze jednokierunkowej szybkiego ruchu(droga A), która przebiega równolegle do drogi szybkiego ruchu(droga B), drogi rozdzielone krawężnikiem. Droga A ma ograniczenie prędkości i znak ustąp pierwszeństwa przed wlotem w drogę B, ale na drodze B ograniczenie jest też widoczne. Sytuacja częsta na wjazdach/zjazdach na drogach ekspresowych.

Odpowiedz

Lucjan - 12 grudnia 2023

To że na skrzyżowaniu sygnalizujemy skręt pomimo że inaczej nam nie wolno jechać to się zgadzam. Ale w myśl tych przepisów to jak się zachować na łuku drogi na trasie szybkiego ruchu bo przecież też zmieniamy kierunek jazdy.

Odpowiedz

Marek - 14 grudnia 2023

Czytaj ze zrozumieniem,a tak na marginesie czy wiesz co znaczy zmienić kierunek jazdy ? Nie wiem czy masz a jeśli masz to jak zdałeś egzamin na prawo jazdy? Dla wszystkich tu piszących : przepisów się nie interpretuje wg widzimisie a wg przepisu który jest zawarty w kodeksie!

Odpowiedz

Mlody - 12 grudnia 2023

Mnie uczono tak skoro jest na przykład jednokierunkowa droga i jest skręt tylko w lewo to nie ma sensu włączać kierunkowskazu bo przecież nie pojadę w prawo to jest oczywista rzecz muszę jechać w lewo jeżeli jest nakaz skrętu tak mnie uczono jak robiłem prawo jazdy więc dużo takich matołków jest że nawet jak wjeżdża na rondo to przed rondem puszcza kierunkowskaz A wyjeżdża z ronda nie włącza w ogóle za to powinni karać

Odpowiedz

Waldek - 12 grudnia 2023

Kierowcy o pasach ruch nie tylko informują znaki poziome na jezdni ale również pionowe takie niebieski. Co to za kierowca jak nie wie na ktorym pasie stoi lub gdzie jedzie.

Odpowiedz

Ryszard Balul - 12 grudnia 2023

To że ustawodawca nie jest kierowcą albo jest niedouczony i na pasie ruchu gdzie brak jest innej możliwej jazdy jak tylko tak jak prowadzi w/w pas ruchu inna jazda to kolizja lub wypadek. To pytam jaki głębszy ses ma dodatkowe sygnalizowanie skretu

Odpowiedz

Gosc - 12 grudnia 2023

Brawo.

Odpowiedz

Henryk Siniawski - 11 grudnia 2023

Zawsze używam kierunkowskazu w sytuacji przedstawionej. Ma to szczególne znaczenie gdy jestem ostatni – bo informuję innych użytkowników już z dużej odległości także o organizacji na drodze, gdy znaki na drodze mogą być zakryte pojazdami, a także chcę mieć ożywiony i wypracowany odruch zachowań na drodze.
Pozdrawiam.
Henryk

Odpowiedz

Kierowca - 12 grudnia 2023

Nie ma obowiązku włączać kierunkowskazu… ! — Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania zaraz po wykonaniu tego manewru , to znaczy, że gdy ten zamiar stał się faktem,to należy zaprzestać sygnalizowania.

Odpowiedz

Renegat63 - 12 grudnia 2023

brawo

Odpowiedz

Irodyro - 12 grudnia 2023

Wlasnie jezeli zmieniamy pas lub kierunek ruchu! To ze jestesmy na luku drogi i teoretycznie tez skrecamy to sygnalizujemy? Cos Redaktor blednie interpretuje przepisy.

Odpowiedz

Tomy - 11 grudnia 2023

Zgadzam się z Panem i pochwalam takie podejście do tematu.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze