Ewa Kania

Kierunkowskaz na rondzie włączają niedouczeni kierowcy – kiedy możesz to zrobić a kiedy nie wolno?

To jeden z tych problemów, jaki rozpala dyskusje nie tylko kierowców, ale także instruktorów jazdy oraz egzaminatorów - kiedy włączać kierunkowskaz na rondzie. Używanie kierunkowskazów to jedna z podstawowych czynności, jaką musi wykonywać kierujący, więc jak to możliwe, że są wokół tego kontrowersje? Uspokajamy - to nie wina złych przepisów, tylko niedouczonych kierowców.

Co to jest rondo? Definicja skrzyżowania o ruchu okrężnym

Zacznijmy od podstaw, bo chociaż każdy wie, jak wygląda rondo, nierozumienie czym ono jest, prowadzi do większości problemów i nieporozumień. Pierwszym zaskoczeniem, jakie przeżywają dociekliwi kierowcy, jest odkrycie, że Prawo o ruchu drogowym w ogóle nie definiuje ronda. Po wzmiankę o nim, musimy sięgnąć do rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Jak rozumieć tak lakoniczny zapis? Bardzo prosto. Rondo to szczególny rodzaj skrzyżowania, ale poza swoim kształtem, nie różni się niczym od pozostałych skrzyżowań, ani nie obowiązują na nim żadne specjalne zasady. To duże ułatwienie dla kierowców, ale w praktyce wielu zaczyna tworzyć własne teorie i interpretacje na temat rond. Niektórzy, niestety, mają przy tym uprawnienia instruktorskie i egzaminatorskie.

Kiedy włączać kierunkowskaz na rondzie – przepisy

Wiemy już, że Kodeks drogowy nie mówi nic na temat skrzyżowań o ruchu okrężnym. Tym bardziej nie mówi nic o używaniu na nich kierunkowskazów. Zresztą żaden inny akt prawny również nie reguluje używania kierunkowskazów na rondzie.

Oznacza to, że trzeba sięgnąć do przepisów ogólnych. Te stwierdzają tylko tyle, że:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Wbrew pozorom, nie potrzebujemy wiedzieć niczego więcej.

Nigdy nie kupuj w ten sposób auta przez internet. Ten pechowiec stracił tak 70 tys. zł

Kiedy włączać prawy kierunkowskaz na rondzie?

Poruszając się po rondzie, stosujemy takie same zasady, jak te panujące na innych skrzyżowaniach. Kiedy pominiemy fakt, że jeździmy po nim w kółko, okaże się, że poruszamy się zgodnie z przebiegiem drogi i co chwila mijamy skrzyżowania z kolejnymi drogami po naszej prawej.

Wniosek z tego jest prosty. Poruszając się po obwiedni ronda, jedziemy ciągle tą samą drogą (nie ma znaczenie, że po łuku czy okręgu). Dopiero zjeżdżając w któryś ze zjazdów, zmieniamy kierunek ruchu. Dopiero wtedy, przed wykonaniem tego skrętu, włączamy prawy kierunkowskaz.

Kiedy włączać lewy kierunkowskaz na rondzie?

To zagadnienie budzi największe emocje – kiedy włączać lewy kierunkowskaz na rondzie. Niektórzy twierdzą, że zgodnie z obowiązkiem sygnalizowania z wyprzedzeniem swoich manewrów, trzeba to zrobić gdy zamierzamy skręcić w lewo.

Wyobraźcie sobie, że wjeżdżacie na rondo i poruszacie się nim. Ile możliwości skrętu w lewo policzycie? Obawiamy się, że równe zero, ponieważ z ronda da się zjechać tylko w prawo.

Dlatego na rondzie, ani tym bardziej przed nim, nie używa się lewego kierunkowskazu. Na rondzie w ogóle nie ma pojęcia skręcania w lewo – operuje się jedynie kolejnymi numerami zjazdów. Wbrew temu, co próbują tłumaczyć kierowcy bazujący na własnych domysłach lub zasłyszanych opiniach, włączanie lewego kierunkowskazu na rondzie, aby zasygnalizować zamiar „skrętu w lewo”, nie ma żadnego sensu. Nawet jeśli inny kierowca zauważy migacz i zrozumie nasze intencje, w żaden sposób nie wpłynie to na sposób jego jazdy.

Istnieje tylko jedna sytuacja, w której można używać lewego kierunkowskazu na rondzie i jest to moment zmiany pasa ruchu. Zwykle od razu zajmujemy lewy pas, a zmieniamy pas tylko na prawy, ale prawo pozwala również zjechania z prawego na lewy i wtedy, zgodnie z przepisami ogólnymi, używamy stosownego kierunkowskazu.

Komentarze:

Krystian - 19 czerwca 2023

A ja skomentował bym tak.
Debilny artykuł i strata czasu na idiotyczna lekturę

Odpowiedz

Krystian - 19 czerwca 2023

A ja skomentował bym tak.
Jeśli każdy używał by kierunkowskazu na rondach tak jak w znacznej części Europy…to przynajmniej usprawniło by to ruch i nikt nie stał by jak jelen czekając czy skręci czy też nie…argument jest prosty każdy używa w ruchu okrężnym.rowniez i każdy spodziewa się ze pojazd będzie kontynuować po rondzie. Kierunek w prawo ii każdy wie że pojazd rondo opuszcza. Prawie jak każdy w Polsce jezdzi BMW bez klamek. A autorowi sugeruje pojeździć troche poza granicami Sosnowca i obyć sie z inną kultura jazdy
Z tego co widzę nawet komentarza nie mogę dodać bo opcja polityczna nie pozwala

Odpowiedz

Jaro - 26 czerwca 2023

Całkowita zgoda

Odpowiedz

Krystian - 19 czerwca 2023

A ja skomentował bym tak.
Jeśli każdy używał by kierunkowskazu na rondach tak jak w znacznej części Europy…to przynajmniej usprawniło by to ruch i nikt nie stał by jak jelen czekając czy skręci czy też nie…argument jest prosty każdy używa w ruchu okrężnym.rowniez i każdy spodziewa się ze pojazd będzie kontynuować po rondzie. Kierunek w prawo ii każdy wie że pojazd rondo opuszcza. Prawie jak każdy w Polsce jezdzi BMW bez klamek. A autorowi sugeruje pojeździć troche poza granicami Sosnowca i obyć sie z inną kultura jazdy

Odpowiedz

Dialer - 2 czerwca 2023

Widząc kierowcę który przed rondem włącza lewy kierunek mam tylko jedno skojarzenie „idiota chce wjechać na rondo pod prąd” widzę że dla wielu przydał by się jeszcze kierunkowskaz do jazdy na wprost.

Odpowiedz

Szogun - 30 maja 2023

Przejazd przez skrzyżowanie z ruchem okrężnym, KIERUNKOWSKAZ — NIGDY PRZY WJEŹDZIE ALE ZAWSZE PRZY ZJEŹDZIE, czy jest coś bardziej prostego do wytłumaczenia.

Odpowiedz

Ryszard R. Dobrowolski - 10 czerwca 2023

Proste pod warunkiem, że wiesz że rondo i „skrzyżowanie z ruchem okrężnym” wg Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym albo „skrzyżowanie o ruchu okrężnym” wg polskiego prawa o ruchu drogowym, nie mają ze sobą nic wspólnego. Poza tym są budowle typu rondo o neutralnej kierunkowo okrężnej i o będącej jej zaprzeczeniem kierunkowej organizacji ruchu.

Odpowiedz

MAX - 3 maja 2023

Serio kierunkowskaz włączaja niedouczenia??? A może to chęć usprawnienia ruchu na rondzie. Jak wszyscy wiemy co 2 auto nie włacza kierunkowskazu przy żjeździe z ronda. Inni czekająca na wjazd na rondo muszą czekać że swoją decyzją do momentu iż auto zjeżdzajace na zjeździe zacznie już zjeżdzać z ronda. Gdy dzidzę auto na lewym kierunku jestem pewny zę w ostatniej chwili nie pyknie w prawo i czekam. Ten obowiązek powinien być zapisany w kodeksie ruchu drogowego.

Odpowiedz

JA - 15 maja 2023

Oczywiście masz rację. Ludzie nie rozumieją, że kierunkowskazu nie włącza się „bo trzeba włączyć” tylko używa się go aby komunikować swoje zamiary innym. Ale Polak jest leniwym egoistą i często nie używa BO NIE.

Odpowiedz

Jan - 4 maja 2023

Ale ty jesteś idiot .tobie powinno zabrać prawo jazdy bo nieznasz przpisów

Odpowiedz

Mieczysław. - 4 maja 2023

Absolutnie masz rację kolego, wjazd na tzw. rondo powinien odbywać się z włączonym lewym kierunkowskazem, niczym to nie grozi, ale owszem wskazuje w czytelny sposób zamiar jadącego kierowcy, i oczywiście zamiar zjazdu z ronda zasygnalizować w odpowiedni sposób. W efekcie, każdy kierujący chcąc wjechać na rondo widzi i zna zamiar kierowcy poruszającego się po rondzie. To tylko przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu. Nie wiem dlaczego tak jest to obśmiane i ironizowane . Jeździłem w UK. 20 lat ,, tirem” cysterną, i nikt nie próbował podważać zasadności tegoż, przeciwnie jazda po rondzie z włączonym kierunkowskazem to standard, w rezultacie mniej wypadków, a o to przecież chodzi.!!!!

Odpowiedz

kemot - 2 maja 2023

Na „mini -rondkach nie włączenie lewego migacza przed wjazdem prowadzić może do kolizji z autem jadącym z przeciwka gdyż jego kierowca nie wie czy nie uderzysz w jego bok lub czy nie zajedziesz mu drogę. Prawy migacz tylko przy zjeździe z ronda a lewy gdy zamierzasz skręcić w drogę prowadzącą w lewo od tej którą jedziesz przed rondem.

Odpowiedz

Wiesiek - 14 czerwca 2023

Rondo ze względu na ruch okrężny wymusza jazdę w lewo to po co kierunkowskaz lewy? Należy tylko użyć prawego aby zasygnalizować zamiar opuszczenia ronda i wszystko na temat. Po co te dziwne komentarze i próby udowadniania swoich racji. Jak ktoś nie jest pewny jak postępować to można sięgnąć do przepisów o ruchu drogowym.

Odpowiedz

Kiero - 4 maja 2023

Po pierwsze kultura po drugie przepisy i życie jest piękniejsze.

Odpowiedz

Jan Kowal - 2 maja 2023

I to są właśnie te bzdury, które ” ktos” tworzy i upowszechnia.
Człowieku przeczytaj jeszcze raz to co napisałaś, szczególnie pierwsze zdanie I zastanów się co piszesz…do jakiej kolizji? Przecież przy większości rond masz znak ustąp przejazdu i to od Twojej oceny zależy czy wjeżdżasz czy nie, a nie od kierowcy który tam już jest.

Odpowiedz

Chemik1 - 2 maja 2023

Cały ten wywód jest nic nie wart o czym świadczy fakt, że, jeżdżąc po całej UE zachodniej oraz nie tylko, obserwuję zachowania idiotycznie krytykowane powyżej. Samochód najeżdżając na rondo sygnaluzuje zamiar kierunku ruchu po opuszczeniu ronda. Jeśli w efekcie jedzie w lewo to sygnalizuje ten zamiar aż do momentu, zbliżania się do właściwego zjazdu. To że w Polsce ktoś komuś wcisnął debilną koncepcję lansowaną w artykule nie świadczy o tym że ma ona ręce i nogi. W ocenie zachodnich kierowców ich sposób sygnalizowania zamiaru ruchu na rondzie zapewnia płynność ruchu oraz szybką orientację w sytuacji na rondzie w momencie dojazdu do tego miejsca. A my ciągle brniemy w koncepcję, że jadący w prawo sygnalizują skręt w prawo i jadący w lewo sygnalizują skręt w prawo.

Odpowiedz

Adam UMI - 15 czerwca 2023

W związku z tym, że ktoś nie sprecyzował przepisów mamy takie zamieszanie. A bierze się to między innymi z tego, że w wielu krajach jest to sprecyzowane i przy wjeździe na rado mamy obowiązek sygnalizować nasz zamiar i tak przy skręcie w lewo sygnalizujemy lewym kierunkowskazem, prawym przy wyjeździe przy jeździe na wprost tylko sygnalizujemy zjazd z ronda, a przy zjeździe z ronda w prawo prawym kierunkowskazem. I ta informacja jest bardzo pomocna i istotna dla uczestników włączających się do ruch, ponieważ znają zamiary poruszającego się po rundzie. To samo dotyczy wjazdu na rondo, jeżeli mamy 2 lub więcej pasów z lewego pasa możemy pojechać tylko w lewo lub na wzrost z prawego w prawo, lub na wprost wtedy nie dochodzi do sytuacji, gdzie jadący prawym pasem skręcający w lewo ma pierwszeństwo przed ustawionym na lewym pasie. I w takich sytuacjach dochodzi do bardzo częstych kolizji. Widocznie w naszym kraju ludzie decydujemy o przepisach nie mają pojęcia o tym, jak to wszystko wygląda w praktyce.

Odpowiedz

FG - 15 maja 2023

BRAWO!

Odpowiedz

MAX - 3 maja 2023

Serio wjeżdżając na skrzyżowanie nie wiesz gdzie chcesz jechać???

Odpowiedz

Turbodymomen - 3 maja 2023

Zawsze sygnalizuję, że będę skręcał w prawo na skrzyżowaniu,a potem lewym zjazd.
Jadę w ten sposób czytelnie i wcale nie czuję się niedouczony.
Piszecie coraz więcej bzdur w tym internecie

Odpowiedz

Hdolf Aitler - 2 maja 2023

A ja nie. Decyzję, którym zjazdem zjedziesz możesz chcieć podjąc dopiero jak już na rondzie jesteś, a nie wcześniej. Jak rondo ma zjazdy pod kątami, które nie są proste, to skąd kierowca ma wiedzieć czy jego zjazd jest w lewo czy nie?

Odpowiedz

Zbyszek Popławski - 2 maja 2023

Brawo. Mam takie samo zdanie na ten temat.

Odpowiedz

Darek malinowski - 1 maja 2023

Bzdury piepszysz facet .nie trzeba włączać kierunku .ale ci co to robią wcale nie są niedouczenia chcą tylko poinformowac innych o swoim zamiarze a to nie jest coś nagannego .niedouczenia są ci którzy na radzie nagle zmieniają pas ruchu bez sygnalizacji to są dopiero debile .

Odpowiedz

MAX - 3 maja 2023

I w samo sedno tylko czemu tego nie uczą na prawko i dlaczego nie jest to wpisane w kodeksie ruchu drogowego.

Odpowiedz

MAX - 3 maja 2023

Zapomniałeś jeszcze o orłach co zawsze stają dęba na 2 sekundy przed wjazdem na rondo. I wówczas „cały misterny plan w pi..u”. Nie wiem ile jeszcze musi być u nas rond i ile wody w Wiśle musi upłynąc by Polacy poruszali się po rondach tak płynnie jak nasi zachodni sąsiedzi.

Odpowiedz

Łukasz - 2 maja 2023

Kolejny artykuł o niczym, i kolejny nie odpowiadający na to jak zachowaç się gdy zbliżamy się dwupasmowa drogą lewym pasem do ronda z dwoma pasami i chcemy wjechać na lewy pas tego ronda. Wedle wszystkich definicji przecinamy pas prawy na rondzie co oznacza że zmieniamy pas z lewego na prawy i znowu na lewy. Oznacza to że trzeba użyć kierunkowskazów i to obu w ciągu ułamka sekundy. Dla wątpiących styk jezdni dojazdowej i ronda to skrzyżowanie. Samo rondo to już nie skrzyżowanie i zjazd z ronda to znowu skrzyżowanie.

Odpowiedz

Jaś - 2 maja 2023

Jeśli zgodnie z prawem chcę zjechać z ronda lewym pasem, a po prawym obok jedzie samochód, to jeśli nie zjeżdża w ten sam zjazd i włączy lewy kierunkowskaz,to bardzo mi pomaga, bo wiem,że muszę go przepuścić.

Odpowiedz

MM - 1 maja 2023

Pismaki piszą o tym co myślą że wiedzą, niech kto kolwiek na egzaminie praktycznym nie włączy lewego kierunku skręcając w 3 zjazd to zobaczy czy zda egzamin

Odpowiedz

Bmw - 4 maja 2023

Powiedz to ludzia co włączają lewy kierunek i odrazu jadą w lewo… dla mnie ronod to wydłużeniem mojej drogi ktora jadę z ustąpieniem pierwszeństwa osobą będącym tam, jak chcę zjechać ostatnim zjadłem to jadę wewnętrznym(pasem najblizej wysepki czy czego tam w srodku jest) pasem a nie zewnętrznym, i prawy kierunek jak z niego chce zjechac, proste jak je…nie, chyba że masz zjebane rado gdzie znaki same sobie zaprzeczaja.

Odpowiedz

Space_Boy - 2 maja 2023

Na kursie na prawo jazdy oraz rozmawiając z policjantem z wieloletnim doświadczeniem dowiedziałem się że wjeżdżając na rondo i mając zamiar opuścić je ostatnim zjazdem muszę włączyć lewy kierunek.
Policjant zadał mi jedno pytanie gdy zapytałem go o to czy należy używać lewego kierunku przed wjazdem na rondo: Co to jest rondo?? Oczywiście jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym, a czy przed skrzyżowaniem informujesz innych uczestników ruchu o swoim zamiarze? No tak, więc dlaczego przed rondem miałoby być inaczej, przecież to też skrzyżowanie.

Odpowiedz

Pik pok - 1 maja 2023

Wszędzie w Europie włącza się lewy kierunek przed wjazdem na rondo kiedy chcemy skręcić w lewo a zjeżdżając z ronda włączamy prawy tylko w pl nie

Odpowiedz

Sygnalizuj zjazd z ronda - 3 maja 2023

Foliarze.
Lewy kierunek na rondzie, dobre 😂
Jak zjeżdżam pierwszym zjazdem to migam raz, jak drugim to dwa razy, trzecim trzy itd.
A może wystawić lewe ramię, też w ten sposób można zasygnalizować to, że jadę w lewo na rondzie. Tylko jak ponumerować zjazdy ramieniem? Może wskazać palcem? 😁
Nie wiem gdzie na zachodzie używa się lewego migacza, chyba na Białorusi. Ale zaraz, Białoruś przecież na wschodzie.
Na rondzie sygnalizujemy zjazd, prawym migaczem. Lewy kierunek używamy w krajach gdzie obowiązuje ruch lewostronny.
AMEN

Odpowiedz

mrerdek1 - 1 maja 2023

Jesteś w błędzie bowiem nie wiesz czym jest zmiana kierunku jazdy oraz tego, że rondo to jedynie nazwa centralnie skanalizowanej budowli drogowej o dowolnej organizacji ruchu.

Odpowiedz

Mirosława Lenkiewicz - 1 maja 2023

To nie tylko wina niedouczonych kierowców ale również brak wiedzy pracowników Ministerstwa Infrastruktury, którzy tworzą pytania egzaminacyjne !

Odpowiedz

Marian - 2 maja 2023

Proszę mi wytłumaczyć po co przed wjazdem na rondo namalowane są znaki poziome określające kierunek jazdy w lewo jadąc lewym pasem lub w prawo i prosto jadąc pasem prawym np. W obu przypadkach należy włączać kierunek w lewo lub prawo przy każdym zjeździe.

Odpowiedz

MrErdek1 - 1 maja 2023

Obecnie za pytania egzaminacyjne odpowiada Marek Dworak, a pytania wymyślają i oceniają za wynagrodzeniem instruktorzy OSK i egzaminatorzy WORD zaproszeni do tajnej komisji.

Odpowiedz

Martin Black - 1 maja 2023

To trzeba wyjaśnić inaczej. Rondo to prosta droga z której możemy zjechać tylko w prawo w drogi podrzędne. 😎

Odpowiedz

MrErdek1 - 1 maja 2023

Jesteś w błędzie bowiem są ronda na których drogi biegną odśrodkowo od wlotów do wylotów . Z takich rond zjeżdża się także jadąc „na wprost” czyli bez zmiany kierunku jazdy

Odpowiedz

Tadeusz - 1 maja 2023

Wjeżdżając na rondo na lewy pas i włączając lewy kierunkowskaz powinniśmy zjechać z tego pasa ruchu w lewo czyli wjechać na środek wysepki ronda.

Odpowiedz

MrErdek1 - 1 maja 2023

Jesteś w błędzie bowiem są ronda, ronda o kierunkowej organizacji ruchu, na których jadąc lewym pasem ruchu kierujący zmienia kierunek jazdy w lewo.

Odpowiedz

Oldtimer - 1 maja 2023

Wjeżdżając na bardzo małe rondo, które zamierzamy opuścić na pierwszym zjeździe, włączenie prawego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo ma swoje uzasadnienie, bo nie blokuje kierowców zamierzających wjechać na rondo z kierunku, którym my to rondo opuszczamy.

Odpowiedz

Jasiek - 1 maja 2023

Jadę w prawo lub w lewo więc kierunek prawy lub lewy , logiczne.

Odpowiedz

MrErdek1 - 1 maja 2023

Jasiek tylko nie rób tego jak będziesz jechał krętą drogą. Pamiętaj, że w art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym jest mowa o zmianie kierunku jazdy, a nie o kierunku ruchu oraz to, że nie ma tam ani jednego słowa o skrzyżowaniu.

Odpowiedz

Gość - 1 maja 2023

Właczający lewy kierunkowskaz na mikroskopijnym lub malutkim rondzie – nie denerwujcie sie – Ewa Kania to niedouczona dziennikarka mająca małe pojęcie o rozbieżności przepisów drogowych z życiem.

Przykład: czekam przed wjazdem na małe rondo – właściwie można je przejechać prawie na wprost. Czekam, czekam… Nie wiem, kiedy mogę wjechać, bo wielu kierowców zjeżdżających przede mną nie wrzuca prawego migacza. Za mało czasu, nonszalancją – a ja nie mogę ruszyć, bo wg przepisów oni mogą jechać na wprost. Przypominam – to małe rondo. Kilku kierowców ma włączony lewy mogacz.. uff, WIEM, że muszę ich przepuścić… A wiedza to potęga.

Na dużych rondach taki kierunkowskaz to czysta zbędność, ale na małych – błogosławieństwo informacyjne.

Ewa Kania to kobietą sztywno trzymająca się wszelkich przepisów w każdych warunkach – tacy kierowcy jadą 30 km/h na drodze z dopuszczeniem do 70 km/h… lewą krawędzią swojego pasa… żeby innym było trudniej ją wyprzedzić.

Odpowiedz

kemot - 2 maja 2023

Prawy migacz należy włączyć przed wjazdem na rondo gdy zamierza się je opuścić najbliższym zjazdem. Na mini -rondkach włączanie prawego migacza tuż przed zjazdem nie ma żadnego sensu.

Odpowiedz

MrErdek1 - 1 maja 2023

Wg jakiego prawa i jakie skrzyżowanie? Rondo to określenie prawa budowlanego i jest rodzajem centralnie skanalizowanej złożonej budowli drogowej. Nie jest w całości jednym elementarnym skrzyżowaniem w rozumieniu zasad ruchu.

Odpowiedz

Polak - 1 maja 2023

Rondo jest to skrzyżowanie według prawa. Ten co piszę takie bzdury powinien zamiatać za kare wszystkie ronda a nie wypociny w internecie udostępniać

Odpowiedz

Kierowca z prawem jazdy z chipsów - 30 kwietnia 2023

Co to jest rondo? Szukam w ustawie i znaleźć nie mogę…. 🤔

Odpowiedz

MrErdek1 - 1 maja 2023

Musisz poszukać w przepisach wykonawczych do ustawy Prawo budowlane. Brawo dla Ciebie, że nie powtarzasz wymysłu z czasów słusznie minionych, że „skrzyżowanie o ruchu okrężnym” o którym jest mowa w art. 24.7.3 ustawy Prawo o ruchu drogowym w związku z wyprzedzaniem pojazdów silnikowych, to rondo.

Odpowiedz

Rotfel - 1 maja 2023

Wow ale jesteście mądrzy

Odpowiedz

Daniel - 30 kwietnia 2023

Co do tego kiedy powinno się włączać kierunkowskaz na rondzie , to nawet sądy mają różne zdanie. A autor tytułu tego artykułu oskarża zwykłych ludzi o niedouczenie. Odnoszę wrażenie iż ten człowiek chce mnie i pewnie jeszcze wielu ludzi obrazić. Ponieważ uczono mnie na kursach prawa jazdy za każdym razem inaczej . Ja już zgłupiałem od różnych interpretacji tych przepisów. Ale mam nadzieję że ten redaktor kiedyś zmądrzeje i przeprosi za swoją niefrasobliwość.

Odpowiedz

P1691 - 30 kwietnia 2023

Wyjaśnienie jest nieco chaotyczne jeżeli rondo ma więcej niż jeden pas ruchu a wjeżdżamy na pas lewy musimy włączyć lewy kierunkowskaz gdyż zmieniamy pas ruchu.

Odpowiedz

Mateusz - 30 kwietnia 2023

Na egzaminie wymagają użycia kierunkowskazu do skrętu w lewo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym ale nie powinno się.

Odpowiedz

Wojciech - 30 kwietnia 2023

Ubawiłem się czytając niektóre komentarze.Dobrze jezdzić ,to nie znaczy tylko znać przepisy o ruchu drogowym ale trzeba je także rozumieć.Kto tego nie doznał,jest kiepskim kierowcą.

Odpowiedz

MrErdek1 - 1 maja 2023

Dobrze mówisz Wojciechu, ale nie pozwoliłeś nam czytelnikom ocenić czy rzeczywiście właściwie rozumiesz obowiązujące prawo o ruchu drogowym? Co powiesz o obrazkach przy tytule?

Odpowiedz

Dominik - 30 kwietnia 2023

Owszem da dużo, zapraszam np. do Ostrołęki to się dowiesz. Jak włączę migacz lewy tj sygnalizuję dalszą jazdę i mi się nie wpychają przed maskę, jeśli jadę zgodnie z przepisami i używam tylko prawego przy zjeździe to gwarantuję, że skończysz wbity w bok lub przód wymuszającego.. ronda nie są małe, ale kierowcy się spieszą i ładują na siłę, czy będziesz na każdego trąbił itp każdy ma inny pogląd na sytuację, zdążę, może tak i ruszą.. trafisz na większego kozaka i masz awanturę bo zatrąbisz .. więc tak, używam czasem lewego by pokazać Tak jadę dalej nie wyjeżdżaj.. więc przepis, a zdrowy rozsądek.. używanie lewego nie jest zakazane. Co z tego, że go nie użyję, a właduje się w maskę wymuszającego, masz czas na takie zabawy? Pozdrawiam rozsądnych użytkowników dróg..

Odpowiedz

AntyBolek - 30 kwietnia 2023

Autor tych wypocin jesteś niezwykłym kretynem lub ciężkim młotem. Kierunkowskazem wybierz drogę którą podążasz ciulski łbie przy jeździe na wprost z kierunkowskazem lub bez.

Odpowiedz

MrErdek1 - 1 maja 2023

Proponuję moderatorowi usunięcie tego wpisu. To nie jest wolność słowa lecz zniewolenie umysłu.

Odpowiedz

Krzysztof - 30 kwietnia 2023

Zachowania ludzkie usprawniające życie na ogół wyprzedzają działania prawodawców . Przy ogromnej liczbie małych rond każda dodatkowa informacja jest cenna ponieważ skrócił się czas na reakcję . W tej sytuacji dodatkowa informacja jaką jest lewy kierunkowskaz jest pożądana . Tylko kwestią czasu jest kiedy ustawodawcy zmądrzeją i zobaczą sens w lewym kierunkowskazie .

Odpowiedz

Kris - 1 maja 2023

Polscy kierowcy nie włączają kierunkowskazu nawet w sytuacjach oczywistych, mówię o zmianie pasa podczas wyprzedzania.

Odpowiedz

Marian - 1 maja 2023

Proponuję zobaczyć jak lewy kierunkowskaz upłynnia ruch na zatłoczonych rondach we Francji czy Hiszpanii. Jak nie zjeżdżasz pierwszym zjazdem to włączasz lewy. Dzięki temu ludzie którzy czekają na wjazd wjedza żeby Ci nie wjechać przed koła. Masz włączony prawy to nikt nie czeka aż zjedziesz tylko wjeżdża na rondo nawet jak ty na nim jesteś. U nas do ronda stoisz 4 albo 5 i czekasz 10 minut…

Odpowiedz

Jacek - 1 maja 2023

Jaki ma sens kierunkowskaz przed rondem?
W prawo, kiedy zjeżdżamy pierwszym zjazdem, bo przecież możemy też nie zjechać, więc jadący za mną wie czego się spodziewać.
W lewo, kiedy np. rondo jest typu „turbo”, czyli wjeżdżając lewym pasem na rondo zmieniam pas na lewy.
Panie redaktorze, jaki sens ma Pana logika?
Promuje Pan jazdę bez kierunkowskazu, którą non-stop widzi się na drodze. Ten artykuł to miód na serce dla tych kierowców, którzy mają problem z ruchem palca na manetce, bo brakuje im już rąk (mają je zajęte czymś innym) albo są tak leniwi.

Odpowiedz

Andrzej - 1 maja 2023

Zgadzam się z piszącym ten artykuł. Sygnalizowanie przed wjazdem na rondo lewym kierunkowskazem zamiaru np opuszczenia ronda trzecim zjazdem ( oczywiście w prawo)jaki ma sens? Dla mnie w przypadku wjeżdżania na rondo istotna jest sygnalizacja skrętu w prawo przez opuszczającego je kierowcę bo mogę nieco wcześniej ruszyć. To jednak jakoś zanika i kierowcy (być może Ci, którzy wcześniej włączyli lewy) w ogóle nic nie sygnalizują

Odpowiedz

Ten Głupi - 1 maja 2023

Żeby chociaż włączali kierunek przy zjeździe to będzie dobrze… Na wlocie na kielce (droga 74) może co drugi puszcza kierunek…

Odpowiedz

Docent - 30 kwietnia 2023

Dokładnie się z tym zgadzam. Równie cenną informacją jest włączenie kierunkowskazu w prawo przed wjazdem na rondo, chcąc skorzystać z pierwszego zjazdu.

Odpowiedz

Observer - 30 kwietnia 2023

Masz racje

Odpowiedz

Aandrzej - 30 kwietnia 2023

Ale autor napisał przecież że konieczne jest użycie lewego kierunkowskazu na rondzie jedynie przy zmianie pasa ruchu.Proszę czytać dokładnie i formułować wtedy wnioski i opinie o piszącym.

Odpowiedz

Jan kowalski - 1 maja 2023

A moim zdaniem in

formacja o włączeniu kierunku lewego przy jeździe na rondzie i włączenie prawego przy zjeździe jest cenną informacją dla tych którzy chcą wjechać na rondo!!! Narobili małych rond np na warszawskim Bemowie i moim zdaniem taka informacja upłynnia ruch ponieważ na tych rondach odległość od pasa do skrętu pasem do wjazdu jest niewielka…

Odpowiedz

Dialer - 30 kwietnia 2023

Kto ci dał prawo jazdy? Znalazłeś w chipsach? Jakie informacje da ci kierowca przed tobą jeśli na radzie lub przed nim włączy lewy kierunek? Czy na jakimś radzie masz możliwość zjazdu w lewo? Włączamy myślenie, to nie boli

Odpowiedz

Max - 30 kwietnia 2023

Autor artykułu ma jakiś kompleks związany z kierunkowskazami. Najprawdopodobniej to taki szeryf blokujący oba pasy przed zweżeniem. Taki który za wszelką cenę chce coś udowodnić światu. Wlaczanie kierunku lewego na rondzie nikomu nie szkodzi. Jest dodatkową cenna informacja dla osoby czekającej na wjazd na rondo. Przy małych rondach oczekujący często nie jest w stanie zauważyć prawego kierunkowskazu (przy jeździe na wprost) ponieważ zjeżdżający przez większą część objezdzania ronda zwrócony jest do oczekującego lewym bokiem auta. Dla tego lewy migacz nie jest oznaką niewiedzy czy głupoty tylko oznaką kultury i szacunku do innych kierowców.

Odpowiedz

Tola - 30 kwietnia 2023

To proszę pomyśleć i skręcić w lewo na rondzie… Prosto w wyspę.

Odpowiedz

Kdg - 30 kwietnia 2023

Często na pasie ruchu jest oznakowanie poziome że ruch na wprost i w lewo, a stojąc na pasie do skrętu w lewo należy włączyć kierunkowskaz.

Odpowiedz

Adam - 30 kwietnia 2023

Żal czytać te wypociny. Niedouczony to jest autor tekstu.
Na rondzie masz tylko obowiązek używania prawego kierunkowskazu, sygnalizując wyjazd/zjazd z ronda.
Nie mamy obowiązku używać lewego kierunkowskazu, ale jego używanie nie jest błędem, jest za to bardzo przydatne, gdyż informuje innych użytkowników drogi o naszych zamiarach. Tym samym poprawia bezpieczeństwo i upłynnia ruch gdyż zmniejsza ilość niepotrzebnych zatrzymań.
Lewy kierunkowskaz jest szczególnie przydatny dla kierowców autobusów i ciężarówek, gdyż są mniej zwinne od małych osobówek i ich wjazd na rondo jest po prostu dłuższy zważywszy na gabaryty.

Odpowiedz

stasek kuna - 30 kwietnia 2023

również w Szwecji stosuje się sygnalizowanie kierunkowskazem przed wjazdem na rondo ,jeżeli są 3 zjazdy to sprawa jest oczywista a jeśli takowych jest więcej, co się bardzo rzadko zdarza tylko pierwszy zjazd sygnalizujemy kierunkowskazem prawym ,drugi bez sygnalizowania a każdy następny sygnalizuje się lewym i to jeszcze przed wjazdem na rondo a dopiero gdy dojeżdża się do odpowiedniego zjazdu będąc już na rondzie zmienia się na prawy kierunek i tak od przynajmniej 20 lat a wypadek śmiertelny zdąża się może parę razy w roku w całym kraju

Odpowiedz

Piotr - 30 kwietnia 2023

Rondo to wg definicji „skrzyżowanie o ruchu okrężnym” przed dojazdem do skrzyżowania sygnalizujemy w którą stronę zamierzamy jechać. W tym roku zdawałem egzamin na kolejne kategorie, więc to świeże informacje.

Odpowiedz

Stach - 30 kwietnia 2023

Dokładnie tak jest. Ja 16 lat jeździłem po Anglii i tam zasady są jasne na rondzie. Jeśli nie przejeżdżasz prosto przez rondo masz mieć włączony prawy kierunkowskaz i przed zjazdem lewy a przed wjazdem na rondo, ustępujesz pojazdowi po twojej prawej (w pl oczywiście powinno być odwrotnie) w ten sposób nie ma problemu z osądem czyja wina była podczas kolizji na rondzie. Proste i logiczne zasady, ale w Polsce jak to w Polsce nikt nie wie o co chodzi.

Odpowiedz

Andrzej - 30 kwietnia 2023

Całkowicie się zgadzam z Adam ,lewy migacz upłynnia ruch na małych rondach.

Odpowiedz

Jan Kowalski - 30 kwietnia 2023

Wybacz, ale twoja indolencja zwala z nóg, podobnie jak brak wyobraźni. Przecież wjeżdżając na rondo nie masz możliwości poruszać się po nim jak tylko w „lewo”, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Jeżeli tego nie rozumiesz, proponuję abyś jadąc przez rondo puścił przed siebie umyślnego z chorągiewkami, aby sygnalizował twoje zamiary. Nie ma znaczenia, czy to rower, osobówka, czy tir, wszyscy po rondzie poruszają się „w lewo”, a dopiero zjeżdżając z ronda, sygnalizują, ten zamiar kierunkowskazem w „prawo”. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, nie powinien wsiadać za kierownicą.

Odpowiedz

Dialer - 30 kwietnia 2023

Kto ci dał prawo jazdy? Znalazłeś w chipsach? Jakie informacje da ci kierowca przed tobą jeśli na radzie lub przed nim włączy lewy kierunek? Czy na jakimś radzie masz możliwość zjazdu w lewo? Włączamy myślenie, to nie boli

Odpowiedz

Jan Kowalski - 29 kwietnia 2023

Ten artykuł jest bardzo szkodliwy!! Ludzie się naczytaja i potem tak właśnie jeżdżą beż kierunków.. lewy kierunkowskaz pomaga odczytać intencje innych drogowców i upłynnia ruch. Pisanie żeby nie dawać kierunku to skrajny idiotyzm

Odpowiedz

Robert622 - 30 kwietnia 2023

Ciekaw jestem co sądzicie o oznaczonych mikro rondach wielkości dużej „Balii” ( takie się zdarzają w czasie remontów drogowych i nie tylko, placek ma 3…4 metry średnicy ) jak zasygnalizować zjazd? , migacz da może 2 razy sygnał i to jadąc zaledwie 15…20 km/h .

Odpowiedz

Valdy - 30 kwietnia 2023

Szczególnie na drodze z pierwszeństwem łamanym 🤣 Skręcając w lewo nie użuwają kierunkowskazu (bo mają pierwszeństwo), a jadąc na prosto włączają prawy. Kompletni id…ci.

Odpowiedz

Iro - 30 kwietnia 2023

W artykule jest napisane, że należy włączyć prawy kierunkowskaz, żeby zasygnalizować zamiar zjazdu z ronda. I to wystarczy. Jeśli jest więcej pasów wokół środka ronda, trzeba sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu. Jak wszędzie w takiej sytuacji.

Odpowiedz

Dongigio - 29 kwietnia 2023

Zasada jest prosta.Wjeżdżając na rondo jest zakaz używania migacza,zjeżdżając jest obowiązek użycia.Zjeżdżamy zawsze tylko w prawo więc lewy migacz na rondzie używamy tylko w przypadku zmiany pasa ruchu z prawego na lewy.Wjeżdżając na rondo nigdy nie używaj migaczy!!!!!!!!!

Odpowiedz

Jan kowalski - 29 kwietnia 2023

A ja proszę pana włączam lewy kierunkowskaz.
A niech wiedzą ci co chcą wyjechać na rondo ,że jadę dookoła.

Odpowiedz

L.Ż. - 29 kwietnia 2023

Jesteś w błędzie….jak zjeżdżasz z ronda włączasz kierunkowskaz ….jak nie.. znaczy jedziesz dalej? Kumasz ?takich jak ty widzę tysiące

Odpowiedz

Nsmerf - 29 kwietnia 2023

Skoro niedouczeni kierowcy włączają kierunkowskaz na rondzie, to czyli wszyscy kierowcy we Francji są niedouczeni, bo oni włączają kierunkowskaz nawet jeśli jadą na wprost

Odpowiedz

Aandrzej - 29 kwietnia 2023

Niedouczony to jest autor artykuły

Odpowiedz

stasek kuna - 30 kwietnia 2023

w g…. byliście i g…. wiecie a potem przez takich imbecyli korki i wypadki

Odpowiedz

dialer1@vp.pl - 30 kwietnia 2023

W Holandii? 😀😀 Jakieś bzdury piszesz kolego, tu nagminne jest nieużywane kierunkowskazów, trzeba mieć oczy dookoła głowy, albo używają kierunku gdy nie trzeba albo nie używają wcale. Oto Holandia.

Odpowiedz

West29 - 30 kwietnia 2023

Najgorsze jest to, że spora kierowców wcale nie używa kierunkowskazów !!!!!!

Odpowiedz

Maciek - 29 kwietnia 2023

Przecież tam właśnie o tym pisał. Nie używamy lewego kierunku w ogóle POZA PRZYPADKIEM ZMIANY PASA. Czytaj niedoczytany

Odpowiedz

Dongigio - 29 kwietnia 2023

Zasada jest prosta.Wjeżdżając na rondo jest zakaz używania migacza,zjeżdżając jest obowiązek użycia.Zjeżdżamy zawsze tylko w prawo więc lewy migacz na rondzie używamy tylko w przypadku zmiany pasa ruchu z prawego na lewy.Wjeżdżając na rondo nigdy nie używaj migaczy!!!!!!!!!

Odpowiedz

Polak - 29 kwietnia 2023

Dokaldnie tak! Jezdze juz 20 lat z czego 18 tirami po Europie i nigdy nie wjechalem na rondo bez kierunkowskazu w lewo( chyba ze na rondzie jade na wprost to wtedy tylko opuszczajcy prawy)
Szerokosci!

Odpowiedz

Kierowca - 29 kwietnia 2023

Najpierw przeczytaj artykuł a potem pomyśl i nie pisz głupot , tam jest napisane o zmianie pasów

Odpowiedz

Ktoś Tam - 29 kwietnia 2023

No właśnie nie.

Odpowiedz

ahndriej - 29 kwietnia 2023

Przecież o przypadku użycia lewego kierunkowskaz jest mowa w tym artykule.

Odpowiedz

ahndriej - 29 kwietnia 2023

Używanie lewego kierunkowskazu na rondzie wprowadza nieprzebny chaos (poza wspomnianym tutaj orzypaku zmiany pasa ruchu). Przepisy bardzo precyzyjnie mówię o tym, jak się zachować na rondzie/skrzyżowaniu. Zgadzam się z tym, że najbardziej irytujący są niedouczeni lub nonszalanccy kierowcy nie sygnalizujący zamiaru zkrety w prawo, czy opuszczenia ronda.

Odpowiedz

ahnton - 29 kwietnia 2023

Nie maszbladego pojęcia o przepisach.

Odpowiedz

Apicjusx - 29 kwietnia 2023

Nazwę to wprost – autorowi należy natychmiast zabrać prawo jazdy i zakazać komentowania przepisów o ruchu drogowym. Moja ostra reakcja wynika z absurdalnego stwierdzenia , że na rondzie NIGDY nie używa się lewego kierunkowskazu. Doprawdy ? A jak jest kilka wydzielonych pasów ruchu i z lewego mam zamiar wjechać na środkowy czy prawy , to też bez użycia kierunkowskazu ?
Tacy autorzy mogą przyczyniać się do zaistnienia wypadków na drogach!

Odpowiedz

Mr. - 29 kwietnia 2023

No tak…u was w Holandii…. zazdrościć już czy za chwilę….

Odpowiedz

kmgkmgkmg - 29 kwietnia 2023

w Holandii wszyscy tak komunikują na jednopasowych rondach, że jadą dalej.

to bardzo upłynnia ruch.

Holandia z takim zagęszczeniem szybko się korkuję.

Odpowiedz

Java - 29 kwietnia 2023

Przepisy są oki,wszystko jasne.Kiedy widzę u kogoś lewy kierunek to jest mi łatwiej ocenić intencje tago będącego na rondzie,kiedy ja czekam na wjazd. Większym matolem mogę nazwać tego który nie używa kierunku zjeżdżając z ronda,a takich otępieńcow jest masa.

Odpowiedz

Jendrula - 29 kwietnia 2023

Tak jak dalej kolega pisze o różnych typach rond tak że autorku douczony nie zapominaj o tym. Tyle pisze się o bezpieczeństwie na drogach, podnosi się mandat za drobne przewinienia do absurdu ale to dla naszego dobra, obłuda.
Po pierwsze zrobić porządek z pierwszeństwem na rondzie, stawiać znak ustąp pierwszeństwa czy nie stawiać niestety nikt z decydwntów nie jest tym zainteresowany bo z tego jest kasa.
Po drugie unormować wzór rond bo co rondo to nowy Matejko.
Po trzecie jeżeli wieżdżasz na rondo i pasy prowadzą na wprost a ty skręcasz na trzeci zjazd i zmienić pas, to co? nie włączasz kierunku lewego, panie douczony. Przepisy jasno mówią że zmiana pasa ruchu powinna być sygnalizowana i co ty na to panie douczony?

Odpowiedz

MarcinB - 29 kwietnia 2023

Masz 100% racji!

Odpowiedz

AB - 29 kwietnia 2023

Nawet chłopie nie zrozumiałeś tego co autor napisał, lepiej nie wyjeżdżaj na drogi.

Odpowiedz

Jan kowalski - 28 kwietnia 2023

Według tej teorii zbędne są strzałki przed rondem .które informują że jedziemy w lewo!prosto lub w prawo!

Odpowiedz

Aandrzej - 30 kwietnia 2023

Ale autor napisał przecież że konieczne jest użycie lewego kierunkowskazu na rondzie jedynie przy zmianie pasa ruchu.Proszę czytać dokładnie i formułować wtedy wnioski i opinie o piszącym.

Odpowiedz

dialer1@vp.pl - 30 kwietnia 2023

W Holandii? 😀😀 Jakieś bzdury piszesz kolego, tu nagminne jest nieużywane kierunkowskazów, trzeba mieć oczy dookoła głowy, albo używają kierunku gdy nie trzeba albo nie używają wcale. Oto Holandia.

Odpowiedz

M K - 29 kwietnia 2023

Popieram. Taką modę zauważyłem ostatnio we Francji . Podoba mi się. Jest bardziej przejrzyście.

Odpowiedz

kmgkmgkmg - 29 kwietnia 2023

hahahaha nie pomogło.

jakos w Holandii wszystkim pomaga i 95% tak jeździ 🤣

Odpowiedz

AB - 29 kwietnia 2023

Nawet chłopie nie zrozumiałeś tego co autor napisał, lepiej nie wyjeżdżaj na drogi.

Odpowiedz

M.S. - 29 kwietnia 2023

Kiedyś rondo było traktowane jak skrzyżowanie z wyspą i wymagano sygnalizowania lewym kierunkowskazem zamiaru skrętu w lewo tak, jak na zwykłym skrzyżowaniu, czyli przed wjazdem na rondo. Potem się to zmieniło i teraz mamy bałagan.

Odpowiedz

Arni - 29 kwietnia 2023

Ani razu nie pomogło. Natomiast wiele razy zmylił mnie kierunkowskaz, którego kierowca zapomnial wyłączyć.

Odpowiedz

Sylwester Jaguś kierowca z przebiegiem 300k - 28 kwietnia 2023

Autorze. Wprowadzasz w błąd. Przemysl ile razy pomoglo ci nie puszczać sprzęgła bo wiedziałeś że inny pojazd z kierunkiem w lewo nie skreci w twoj zjazd tylko bedzie jechal w kolejny!

Odpowiedz

Mitchcar - 28 kwietnia 2023

Dlaczego nikt sobie nie zada trudu żeby przekonać siebie oraz innych ,że skrzyżowania o ruchu okrężnym są różnych kształtów i wielkości. Może być w formie kwadratu( tak jak inne skrzyżowania) czy też można zjechać ze skrzyżowania nie zmieniając kierunku jazdy( nie ruchu jak to opisał redaktor.) Więc teza ,że zawsze włączamy prawy kierunkowskaz zjeżdżając ze skrzyżowania o ruchu okrężnym ( prawidłowa nazwa) jest niesłuszna ponieważ przy różnych budowach takich skrzyżowań możemy lub nie zmieniać kierunek jazdy. No chyba ,że zjeżdżając na wprost zmieniamy pas ruchu. Proszę nie hejtowac zanim nie sprawdzicie jakie są różnego rodzaju w/w skrzyżowania.

Odpowiedz

Mr - 29 kwietnia 2023

Jedziesz dookoła bez względu na to czy są to trójkąty kwadraty, prostokąty, romby czy inne ósemki…(no chyba że jak jest kwadratowe to automagicznie zmienia się twoje pierwszeństwo…..problem z takimi nie okrągłymi rondami jest jeden…brakuje linii, gdyby były linie prowadzące (wszędzie) to byłoby wyraźnie widać, że z ronda da się zjechać tylko i wyłącznie w prawo….

Odpowiedz

Zbigniew - 28 kwietnia 2023

Było by super gdyby wszyscy przestrzegali włączania prawego kierunku przy zjeździe z ronda,ale tak nie jest ja stojąc na wjeździe na rondo bardzo często spotykam się z przypadkami zjeżdżania z ronda bez sygnalizacji.Pisze pan że jest to specyficzne skrzyżowanie,to co przeszkadza na tym „specyficznym”skrzyżowaniu używać lewego kierunku?(w bardzo wielu przypadkach stojąc na wjeździe nie jesteś w stanie zobaczyć czy kierowca chce zjechać czy pojedzie na „wprost”. Sygnalizując kierunkiem lewym daje mi konkretną wiadomość twierdzę że jest uprzejmy,przewidujący a nie niedouczony jak go pan określił

Odpowiedz

SArni - 29 kwietnia 2023

Jak mam główną w lewo na skrzyżoeaniu to włączam, bo moźna pojechać na wprost lub w prawo w podporządkowane. Jesli nie zasygnalizuję skrętu, to ten z przecieka może pojechać prosto i ealnie mi w prawy bok i czyja wina? On musi ustąoić, ale ja nie włączając kierunku dsłem znak, ża pojadę bezkolizyjnie prosto.

Odpowiedz

Wojtek - 29 kwietnia 2023

A jak masz drogę główną w lewo krajową to włączasz kierunkowskaz ? Taka sama zasada po rondzie . Jedziesz cały czas tym samym pasem po okręgu w lewo i w zjazd skręcasz w prawo. Proste . Ludzie sami zaczynają tworzyć swoje przepisy. Wlaczony kierunkowskaz na wjeździe na rondo dezorientuje. Myślisz widząc że pojedzie w po okręgu w lewo wyjeżdżasz z prawej strony bo mozesz a on przez rondo prosto i tyle z twojej teori bo siedzi ci w drzwiach lewych bo myślałeś że pojedzie do około. Tyle w temacie.

Odpowiedz

Miss - 29 kwietnia 2023

Co to za sytuację Pan miał że nie był wstanie przewidzieć co planuje kierowca na rondzie? Ma prawy kierunkowskaz znaczy zjeżdża, niema kierunkowskazu znaczy jedzie dalej. Niewidze sytuacji kiedy miało by mi to pomóc. W dodatku jak jedzie wężyk samochodów to często nie widać czy jest prawy kierunek czyniema lewy za to widać doskonale.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze