Kierownicę oddaj starszym!

Nie tylko z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka prowadzenie samochodu powinieneś przekazać właśnie im! Najnowsze badania dowodzą, że osoby po siedemdziesiątym roku życia wcale nie powodują większej ilości wypadków, a wprost przeciwnie - prowadzą ostrożniej od swoich wnuków.

fot. Grandma’a Office

Tylko 4% kierowców w wieku powyżej 70 lat ulega wypadkom – tak donoszą dane brytyjskiego Institute of Advanced Motorists. Dane, które możemy nazwać optymistycznymi, gdyż w ogólnej liczbie kierowców, ilość osób po siedemdziesiątce rośnie, a w ciągu najbliższych dwudziestu lat zwiększy się dwukrotnie (dla kobiet nawet trzykrotnie!). Czy mamy więc w perspektywie bezpieczny ruch na drogach?

Zgodnie z raportem IAM starsi kierowcy, choć podróżują częściej niż ich nastoletnie czy dwudziestoletnie wnuki, nie stwarzają większego zagrożenia na drodze, a wprost przeciwnie – powodują go mniej, jeżdżąc ostrożniej i rozsądniej.

Wyniki badań wskazują, że wiek dodatnio koreluje tylko z podatnością na konkretne typy wypadków i urazów, a delikatniejsze ciało osób starszych jest mniej odporne na silne wstrząsy i uderzenia niż ciało osoby młodszej. Naukowcy nie są w stanie wskazać konkretnego momentu, w którym zmienia się podatność i odporność na kolizje, ale jak podkreślają jedno jest pewne – rolą rządów nie jest zniechęcanie osób starszych do poruszania się samochodami, a tym samym odbieranie im szansy mobilności, a nawoływanie o uwagę i zaznajamianie ich z konsekwencjami wypadków w ich wieku (i informowanie o przeważających typach wypadków).

Jeśli nie macie więc pomysłu na prezent z okazji obecnych świąt waszych dziadków, może pomyślcie o samochodzie? Dyrektor IAM nawołuje o ofiarowanie starszym ludziom szansy na podróżowanie samochodem, dajcie więc ją wy, staną się bardziej mobilni, a co za tym idzie, szczęśliwsi.

Źródło: IAM

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Fajnie XD

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Fajnie XD

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze