Kierowca BMW zaliczył rolkę, ale nie ze swojej winy

Właściciele samochodów bawarskiej marki uważani są często za piratów drogowych, którzy sami są winni niebezpiecznych sytuacji, jakie ich spotykają. Lecz to przecież nie reguła.

Tym razem kierowcy BMW trudno cokolwiek zarzucić. Jechał drogą z pierwszeństwem i z podobną prędkością co inne pojazdy. Trudno ocenić dlaczego kierowca Opla Astry przepuścił inne samochody, a BMW zignorował i ruszył.

Kierowca BMW prawie doprowadził do kolizji, więc skopał niedoszłej ofierze auto

Opel uderzył niemieckiego sedana w bok i przy niewielkiej prędkości. To wystarczyło, aby auto przekoziołkowało i wylądowało na lewym boku. Wbrew tytułowi nagrania nie było to wypadek, ponieważ nikt nie został poszkodowany.

Najnowsze

Paula Lazarek

Polscy kierowcy do Czarnogóry wjadą bez Zielonej Karty. Wystarczy polisa OC

Kolejny kraj będzie uznawać polską polisę OC posiadaczy pojazdów. Bez konieczności załatwiania certyfikatu Zielonej Karty lub kupowania ubezpieczenia granicznego, polscy zmotoryzowani będą mogli wjeżdżać na terytorium Czarnogóry.

W Europie już prawie nie ma państw, które wymagałyby od polskich zmotoryzowanych posiadania certyfikatu Zielonej Karty lub wykupienia ubezpieczenia granicznego. Systematycznie rośnie zaś liczba krajów, do których nasi kierowcy mogą wjechać legitymując się samą tylko aktualną polisą OC. W zeszłym roku do tego grona dołączyła Bośnia i Hercegowina. Niebawem wejdzie do niego także inne bałkańskie terytorium – Czarnogóra – zapowiada Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

PBUK zawarło już z Biurem Narodowym Czarnogóry umowę o zniesieniu obowiązku kontroli certyfikatów Zielonej Karty. Po podpisaniu analogicznych dokumentów przez Biura Narodowe wszystkich państw Unii Europejskiej, rozszerzenie Porozumienia Wielostronnego zostanie ratyfikowane przez Komisję Europejską. 

Czarnogóra będzie 36. sygnatariuszem Porozumienia, liczącego 37 państw (Lichtenstein reprezentuje Biuro Szwajcarskie), spośród 48 członków Systemu Zielonej Karty. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w krajach, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia, mogą poruszać się po ich terytoriach bez konieczności posiadania Zielonej Karty. W ich przypadku domniemywa się posiadanie ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, zawartego w kraju, w którym pojazd został zarejestrowany. 

– Zniesienie obowiązku posiadania certyfikatu Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego przy wjeździe na terytorium Czarnogóry, to duże udogodnienie dla naszych zmotoryzowanych. Kraj ten staje się dla Polaków coraz częściej wybieranym kierunkiem turystycznym. Jego popularność może niebawem jeszcze wzrosnąć, wraz z coraz skuteczniejszym opanowywaniem pandemii przez europejskie państwa i luzowaniem obostrzeń. Nie można zapominać także o tym, że Czarnogóra wraz z całymi Bałkanami Zachodnimi będzie stawać się dla Polski coraz istotniejszym partnerem handlowym. Dlatego zmiejszenie formalności ułatwi pracę kierowców w transporcie i spedycji – podsumowuje Mariusz Wichtowski.

Najnowsze

Pijana w sztok kierująca przebiła ogrodzenie, złamała drzewo i wjechała w dom

Tak naprawdę można tu mówić o sporym szczęściu, ponieważ udało się uniknąć tragedii. Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje to, dlaczego niektórzy potrafią wsiąść za kierownicę, chociaż są całkowicie zamroczeni alkoholem.

Policjanci z lubuskiego komisariatu otrzymali około godziny 8 rano zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w gminie Krzeszyce. Przybyły na miejsce patrol musiał przyznać, że podobnego „zdarzenia” jeszcze nie widział. Policjanci zobaczyli kompletnie zniszczone ogrodzenie posesji, złamany całkiem sporych rozmiarów świerk i Forda C-Maxa wbitego w elewację domu.

Pijana rozbijała swoim BMW inne auta, a jazdę zakończyła w domu towarowym!

W samochodzie nadal znajdowała się kobieta, więc policjanci ruszyli jej z pomocą. Przy wsparciu zgłaszających wspólnymi siłami udało się otworzyć zniszczone drzwi. Kierująca była przytomna, ale nie do końca świadoma tego, co właśnie się wydarzyło. Kilka słów zamienionych z funkcjonariuszami dało jasną odpowiedź co było przyczyną zdarzenia. Od 54-latki wyczuwalna była bardzo silna woń alkoholu.

Kierująca pod wpływem narkotyków szalała na drodze. A potem próbowała uciec przed policją polem

Przeprowadzone badanie wykazało, że prowadziła samochód mając ponad trzy promile w swoim organizmie! Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby przewidzieć, co mogłoby się stać gdyby akurat w momencie zdarzenia na chodniku lub terenie posesji znajdowała się jakaś postronna osoba. Teraz 54-latka musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Kobiecie grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna. Ponadto poniesie koszty pokrycia naprawy wyrządzonych szkód.

Najnowsze

Paula Lazarek

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego – jak przygotować swój motocykl?

Przed sezonem musimy poświęcić trochę czasu na przygotowanie dwóch kółek do jazdy. Nie skupiajmy się jednak tylko na umyciu czy wymianie oleju. Nieużywane przez kilka miesięcy motocykle na pewno będą wymagać także sprawdzenia stanu naładowania akumulatora, ciśnienia w oponach, a także sprawności i wydajności oświetlenia.

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego już coraz bliżej. Zanim jednak wyruszymy na drogi, warto przygotować się do jazdy i jeszcze przed pierwszą trasą zrobić gruntowny przegląd swojego jednośladu.

Doładuj akumulator
Długi postój jednośladu mógł sprawić, że jego akumulator nie jest w najlepszej kondycji. Wszyscy wiemy, że na stan i tempo rozładowania akumulatora wpływ mają różne czynniki, jak na przykład temperatura – zarówno ta zbyt wysoka jak i zbyt niska sprawiają, że jego sprawność się pogarsza. Dlatego dłuższy okres zimowej bezczynności stanowi dla motocykli spore wyzwanie.

Chcąc od razu wyruszyć w trasę, gdy tylko odpuszczą mrozy warto wcześniej skontrolować stan akumulatora i jeśli okaże się to konieczne – naładować go. Są firmy na rynku, które oferują inteligentne prostowniki (BATTERYcharge), które ładują wszystkie typy akumulatorów. Należy szukać modeli, które dobrze nadają się do jednośladów – można nimi naładować akumulatory 6 i 12 V.

Sprawdź ciśnienie w oponach
Opony są jedynym punktem kontaktu pojazdu z powierzchnią drogi. Dlatego prawidłowe ciśnienie to podstawa bezpieczeństwa i odpowiedniej przyczepności na drodze, ale to nie wszystko. Odpowiednio napompowane koła to także dłuższa ich trwałość i mniejsze zużycie paliwa.

Do utrzymania właściwego stanu ciśnienia w oponach przydadzą się poręczne kompresory, które niektóre firmy oferują dzięki specjalnym adapterom – sprawdzą się przy konserwacji kół motocykli. Wszystkie urządzenia tego typu zostały zaprojektowane w taki sposób, by były maksymalnie funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu i trwałe.

Skontroluj oświetlenie
W motocyklach sprawność reflektorów jest szczególnie istotna. Odpowiednio dobrane źródła światła w znaczny sposób poprawią widoczność oraz wpłyną na bezpieczeństwo jazdy i komfort prowadzenia jednośladu. 

Ponieważ większość jednośladów ma tylko jeden reflektor i awaria może uniemożliwić poruszanie, każdy motocyklista powinien wozić ze sobą zapasową żarówkę. Warto pamiętać także, że nawet najlepsza żarówka nie spełni swojej roli, jeśli reflektor będzie zabrudzony. Warstwa brudu i błota może ograniczyć skuteczność oświetlenia nawet o 90%.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Po tragicznym wypadku Romain Grosjean wraca do F1!

Kilka miesięcy po dramatycznym wypadku, do którego doszło podczas Grand Prix Bahrajnu w sezonie 2020, gdy cały świat Formuły 1 wstrzymał oddech, zastanawiając się czy Romain Grosjean żyje, Francuz wraca za kierownicę bolidu F1.

Tuż po starcie wyścigu o Grand Prix Bahrajnu w sezonie 2020, bolid Romaina Grosjeana wpadł w bariery, rozpadł się na dwie części i stanął w płomieniach. Francuz z zespołu Haasa próbował wcisnąć się w lukę między rywalami, ale nie do końca dobrze to obliczył i zderzył się z Daniłem Kwiatem. Od tego momentu był już tylko pasażerem we własnym bolidzie.

Bolid Haasa uderzył w barierkę, rozpadł się na dwie części i eksplodował. Wybuchł potężny pożar. Przednia część VF-20 przebiła barierę. Kierowcę uratował system halo. Grosjean zdołał o własnych siłach wydostać się z samochodu i natychmiast trafił pod opiekę służb ratunkowych. Samochód medyczny pojawił się na miejscu wypadku po ośmiu sekundach. Romain Grosjean wyszedł z płomieni po 28 sekundach.

Grosjean doznał oparzeń dłoni, co wykluczyło go z udziału w dwóch ostatnich wyścigach sezonu, kończąc przedwcześnie jego karierę w F1.

Przeczytaj też: GP Bahrajnu: dramatyczny wypadek Grosjeana

Siedem miesięcy po dramatycznym wypadku, Romain Grosjean wraca na tor Formuły 1!

Podczas Grand Prix Francji, Romain Grosjean będzie miał szansę przejechać się zwycięskim bolidem Mercedesa z sezonu 2019, W10, należącym do siedmiokrotnego mistrza świata Lewisa Hamiltona. Francuz zaliczy kilka przejazdów pokazowych podczas weekendu Grand Prix oraz otrzyma pełny dzień testowy na Paul Ricard kilka dni później, 29 czerwca.

Romain Grosjean nie ukrywa swojego podekscytowania powrotem za kierownicę bolidu F1:

Jestem bardzo podekscytowany, że mogę wskoczyć z powrotem do samochodu F1. To stanowi dla mnie wyjątkową okazję, a prowadzenie Mercedesa, który wygrał mistrzostwa świata, będzie szczególnym przeżyciem.

Jestem bardzo wdzięczny Mercedesowi i Toto za tę szansę. Po raz pierwszy usłyszałem o możliwości poprowadzenia Mercedesa, kiedy leżałem w moim łóżku szpitalnym w Bahrajnie. Wtedy Toto rozmawiał z mediami i przekazał takie zaproszenie.

F1 nie miało szansy ścigać się we Francji w 2020 roku z powodu COVID-19, więc jazda Mercedesem przy okazji Grand Prix Francji 2021, a następnie testy na moim domowym torze Paul Ricard, będą wyjątkowe. Nie mogę doczekać się, aż nadejdzie ten dzień.

Przeczytaj też: Będzie śledztwo w sprawie wypadku Romaina Grosjeana

Najnowsze