Kibice wybrali najbardziej wpływową osobę w historii Formuły 1

14 maja 2020
Kto miał największy wpływ na F1? Czy to inżynier, który zmienił wszystko za pomocą innowacji technicznych, kierowca, który zainspirował rzesze fanów do podążania za sportem, szef zespołu, który pielęgnował talenty młodych kierowców, czy może pionier w dziedzinie bezpieczeństwa?

Panel ekspertów wybrał 32 osoby, które w ciągu 70 lat istnienia F1 miały największy wpływ na jej rozwój i historię. Wyselekcjonowano i przyporządkowano po osiem nazwisk do każdej z czterech kategorii: kierowca, szef zespołu, innowator techniczny i osoba zmieniająca zasady gry.

Kibice w serii internetowych głosowań wyłonili zwycięzcę - Michaela Schumachera.

Michael Schumacher to najbardziej utytułowany kierowca w historii Formuły 1. Siedmiokrotny mistrz świata, 155 razy stawał na podium, w tym 91 razy na jego najwyższym stopniu.

Karierę w F1 rozpoczął w 1991 r., startując w zespole Jordan. Jednak już po jednym wyścigu przeszedł do zespołu Benetton, w którym przez następne lata szlifował swoją formę i poznawał świat F1 od „od kuchni”. W 1994 r. zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski, a w kolejnym sezonie obronił tytuł. 

W 1996 r. Schumacher przeniósł się do Ferrari. Razem z włoskim zespołem zapisał się na stałe na kartach historii Formuły 1. To właśnie jeżdżąc bolidami pod znakiem wieżgającego konia został obwołany kierowcą wszech czasów i stał się legendą za życia. 

Pod koniec sezonu 2006 ogłosił zakończenie kariery w F1. Jego „emerytura” nie trwała jednak długo. W 2010 r. wrócił do ścigania się w królowej sportów motorowych w barwach Mercedesa. Nie udało mu się jednak razem ze Srebrnymi Strzałami odnieść jakieś większych sukcesów. 4 października 2012 r. Schumi ogłosił definitywny koniec kariery.

W 2013 r. podczas jazdy na nartach uległ poważnemu wypadkowi, uderzając głową o skałę.  Od  2014 r. pozostaje pod opieką lekarzy w swojej posiadłości w Gland w Szwajcarii. Rodzina pilnie strzeże informacji o jego stanie zdrowia.

Koronawirus: kiedy odbędą się wyścigi, rajdy i zawody w sportach motorowych?

W finałowym głosowaniu Schumacher zdobył 61% głosów, pokonując Berniego Ecclestone'a, człowieka, który Formułę 1 z niszowej serii wyścigowej uczynił królową sportów motorowych.

Bernie Ecclestone przeciwny kobietom w F1

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!