Katarzyna Frendl w jury konkursu na polski samochód elektryczny

Redaktor naczelna Motocaina.pl znalazła się w gronie jurorów konkurs Electromobility Poland na polski samochód elektryczny.

W marcu, podczas konferencji prasowej spółka ElectroMobility Poland SA wraz z Ministerstwem Energii ogłosiły na stadionie PGE Narodowym konkurs na samochód elektryczny. Jego celem jest wybór 5 najlepszych koncepcji miejskiego pojazdu elektrycznego, który będzie mógł zostać wyprodukowany w celach komercyjnych.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że mały, miejski samochód elektryczny, produkowany w Polsce, oparty na polskiej myśli technicznej to dla polskiego rynku motoryzacyjnego wyzwanie. – Jako Ministerstwo Energii wspieramy rozwój elektromobilności w Polsce, tworzymy warunki do tego, żeby polscy przedsiębiorcy działający w tym sektorze mogli z powodzeniem konkurować z europejskimi. Oczywiście to czy taki pojazd będzie w Polsce produkowany ostatecznie zweryfikuje rynek. Pewne jest, że to wyzwanie musimy i chcemy podjąć. Jestem przekonany, że nasze przedsięwzięcie odniesie sukces – przekonywał Minister Krzysztof Tchórzewski.

Wiceminister Energii Michał Kurtyka zaprezentował podażową stronę Planu rozwoju Elektromobilności. Rewolucja na rynku pojazdów, której jesteśmy świadkami to szansa dla nowych podmiotów na rzucenie rękawicy dużym firmom. Mamy przykłady, że jest to możliwe  podkreślił Minister Kurtyka. Opracowaliśmy w ME pakiet rozwiązań, który ma pomóc polskim firmom zbudować swoją pozycję na rynku, którego ramy dopiero się budują – dodał.

Startujący 13 marca 2017 r. otwarty konkurs wyłoni pięciu laureatów projektu karoserii polskiego e-samochodu.  Zwycięskie koncepcje stanowić będą podstawę do produkcji prototypów. Zgłoszenia będzie można składać przez stronę internetową www.emobilitypoland.pl.

Planowana droga do polskiego samochodu elektrycznego składać się będzie z czterech kroków:

 1. Konkurs na karoserię (połowa roku 2017) – profesjonalne jury wyłoni 5 wizualizacji, które posłużą do budowy prototypu.  Każdy z 5 laureatów otrzyma po 50 tys. zł nagrody.
 2. Konkurs na prototyp (wiosna 2018) – na podstawie 5 zwycięskich koncepcji
  z pierwszego etapu kolejny konkurs wyłoni jeżdżące prototypy, a każdy spełniający minimalne wymagania otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł.
 3. Krótka seria i homologacja (2018+) – uzyskanie homologacji, wyprodukowanie i przetestowanie krótkich serii pojazdów. Najlepiej ocenione pojazdy przejdą procedurę homologacyjną i będą wyprodukowane w krótkiej serii (do 100 sztuk łącznie).
 4. Produkcja seryjna – wybór modelu, który będzie przedmiotem komercjalizacji oraz rozpoczęcie produkcji.

Na etapie jeżdżących prototypów na najlepszy projekt ma głosować publiczność – Chcielibyśmy w ten sposób poznać gusta i oczekiwania Polaków w odniesieniu do auta miejskiego, którym chcieliby się poruczać w niedalekiej przyszłości – tłumaczy zamiary Minister Tchórzewski.

Do udziału w konkursie zgłosiły się zarówno małe firmy, duże podmioty międzynarodowe, jak i osoby fizyczne.

O północy 15 maja 2017 roku upłynął termin przyjmowania zgłoszeń. Ostateczną liczbę prac konkursowych EMP poda wkrótce.

Jesteśmy zadowoleni z dużego zainteresowania konkursem. Teraz nastąpi pierwszy etap prac Jury, w którego skład zaprosiliśmy autorytety świata motoryzacji oraz wybitnych projektantów. Pierwszy krok to ocena formalna, a następnie preselekcja projektów i wybór 15 najciekawszych prac finałowych – informuje Aleksandra Baldys, rzecznik prasowy ElectroMobility Poland.

Każdy z projektów dopuszczonych do finału konkursu przejdzie ocenę merytoryczną pod względem konstrukcji i mechaniki, bezpieczeństwa, komfortu, stylu i ekologii oraz właściwości jezdnych. 12 września 2017 r. podczas uroczystego finału wyłonionych zostanie pięć zwycięskich koncepcji, a na ich podstawie powstaną prototypy polskiego auta elektrycznego.

Konkurs ElectroMobility Poland to jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie, którego efektem będzie polski samochód elektryczny. Rolą spółki jest stworzenie warunków dla podmiotów, które mają potencjał na rynku producentów pojazdów elektrycznych. Pierwszy konkurs obejmuje fazę wizualizacji. Kolejny, który zostanie ogłoszony we wrześniu tego roku– dotyczy prototypowania. Po jego rozstrzygnięciu ElectroMobility Poland planuje proces homologacji, produkcji krótkich serii, a następnie wsparcia przy uruchomieniu produkcji seryjnej.

W jury konkursu zasiedli:

Do udziału w Jury zostali zaproszeni:

 • Jarosław Maznas – dziennikarz motoryzacyjny TVN Turbo, współprowadzący program Automaniak
 • Rafał Jemielita – dziennikarz motoryzacyjny TVN Turbo, współprowadzący program Automaniak , publicysta magazynu Playboy
 • Anna Dereszowska – aktorka filmowa i teatralna, miłośniczka motoryzacji
 • profesor nzw. dr hab. inż. Marcin Ślęzak – dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego
 • profesor nzw. dr inż. arch. Stefan Westrych – Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
 • dr inż.  Andrzej Muszyński – dyrektor Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT)
 • dr Wojciech Wesołek – wykładowca Pracowni Projektowania Środków Transportu na wrocławskiej ASP, projektant jachtów, samochodów, motocykli oraz gier wideo
 • Oskar Zięta – projektant, prowadzi pracownię Zięta Prozessdesign
 • Joanna Madej – pilot i kierowca rajdowy, Mistrz Polski w rajdach samochodowych
 • Wojciech Sokołowski – projektant pojazdów, prowadzi firmę SOKKA specjalizującą się we wzornictwie przemysłowym oraz projektowaniu pojazdów
 • Katarzyna Frendl – dziennikarka i blogerka motoryzacyjna, autorka strony motocaina.pl
 • Natalia Kowalska – kierowca wyścigowy, występowała m. in. w Formule Master i Formule 2
 • Marcin Kobylecki – dyrektor kreatywny, członek zarządu Platige Image
 • Tomasz Czopik – utytułowany kierowca, Mistrz Polski w rajdach samochodowych
 • Iza Rogulska – ekspert z zakresu komunikacji i public relations
 • Joanna Kloskowska – dyrektor marketingu Ringier Axel Springer Polska, specjalizuje się w brand marketingu i komunikacji

Organizatorem konkursu jest spółka ElectroMobility Poland SA. Patronat nad konkursem sprawują Ministerstwo Energii, Enea SA, Energa SA, PGE Polska Grupa Energetyczna SA  i Tauron Polska Energia SA.

Najnowsze

Motoryzacyjni giganci wybierają Polskę – tysiące nowych miejsc pracy!

Jednym z liderów inwestycji zagranicznych jest branża motoryzacyjna. W Polsce zostały ulokowane fabryki takich międzynarodowych koncernów jak Daimler, Volkswagen czy Toyota. Znajdzie w nich pracę kilka tysięcy osób.

Miniony rok Polska Agencja Inwestycji i Handlu zakończyła z 64 pozytywnymi decyzjami i rekordowymi nakładami inwestycyjnymi na poziomie 1,74 mld euro. Dzięki zapoczątkowanym w 2016 roku projektom powstanie ponad 16 tys. nowych miejsc pracy.

Miniony rok był rekordowy dla inwestycji w Polsce, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Nakłady inwestycyjne wzrosły ponad dwukrotnie do 1,7 mld euro, a dzięki inwestycjom powstanie ponad 16 tys. miejsc pracy. Najważniejsze decyzje inwestycyjne podjęły w ubiegłym roku międzynarodowe korporacje takie jak Daimler, pokazując, że Polska jest stabilną i atrakcyjną destynacją dla inwestorów zagranicznych – mówi Krzysztof Senger, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Polska potentatem w sektorze motoryzacyjnym
Jak wynika ze statystyk agencji, 12 projektów zrealizowano w sektorze motoryzacyjnym. Wśród kluczowych inwestorów, którzy w 2016 roku pojawili się albo reinwestowali na polskim rynku, są globalne marki, takie jak Daimler, który w Jaworze zbuduje fabrykę silników samochodowych nowej generacji oraz Toyota planująca otworzyć w Wałbrzychu fabrykę automatycznych skrzyń biegów. Japoński koncern chce też rozbudować zakład silników w Jelczu-Laskowicach. Koszt obu inwestycji wyniesie 650 mln euro. Kolejny motoryzacyjny gigant – Volkswagen w październiku ubiegłego roku w Białężycach koło Wrześni oddał do użytku zakład produkujący auta dostawcze, który powstał kosztem 800 mln euro.

Polska jest potentatem w sektorze motoryzacyjnym, zarówno pasażerskim, jak i komercyjnym. Także w sektorze zaawansowanych usług dla biznesu i branżach produkcyjnych związanych z zaawansowanymi technologiami. Jesteśmy hubem automotive, który przyciąga dużo technologicznych i innowacyjnych rozwiązań. Potwierdza to inwestycja LG Chem i inne projekty z tego sektora – dodaje Krzysztof Senger.

Inwestycja koreańskiego LG Chem była jedną z największych w ubiegłym roku. W podwrocławskich Biskupicach Podgórnych firma rozpoczęła budowę fabryki, w której produkowane będą baterie litowe do samochodów elektrycznych. LG Chem zainwestuje w zakład 1,3 mld zł, tworząc tysiąc nowych miejsc pracy.

Potencjał kadrowy Polski przyciąga zagranicznych inwestorów
Jak twierdzą eksperci, Polska to doskonałe miejsce do inwestowania i rozwijania biznesu. W czasach światowego kryzysu ekonomicznego nasz kraj umocnił swoją pozycję nie tylko w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ale całego kontynentu. Międzynarodowe raporty podkreślają stabilność gospodarczą i polityczną Polski, duży rynek wewnętrzny, korzystne regulacje podatkowe, a także coraz bardziej atrakcyjną infrastrukturę. Mocno rozwinięty i stabilny rynek części oraz komponentów do budowy aut, składający się z ponad 600 fabryk, który zapewnia sprawniejszą logistykę, niższe koszty transportu i pewniejszy łańcuch dostaw to bez wątpienia jedna z najważniejszych przewag konkurencyjnych naszej branży motoryzacyjnej. Zagraniczni inwestorzy podkreślają również dostępność dobrze wykształconych i kompetentnych kadr.

Zagraniczne koncerny, chcąc wykorzystać  potencjał polskich kadr do rozwoju własnych biznesów, coraz chętniej otwierają w Polsce nowe inwestycje. Nasi pracownicy postrzegani są jako wysoko wykwalifikowani i konkurencyjni pod względem finansowym. Atutem polskiej branży motoryzacyjnej jest bardzo dobra kadra inżynieryjna, mocno przedsiębiorcza i myśląca poza schematami. Dzięki temu większość najlepszych pod względem procesowym i jakościowym zakładów należących do korporacji to polskie oddziały. Warto zwrócić uwagę również na to, że coraz więcej młodych Polaków podejmuje studia techniczne, co jest odpowiedzią na potrzeby inwestorów. Należy bowiem pamiętać, że zakłady produkcyjne, nie zatrudniają tylko pracowników szeregowych, ale również wysoko wykwalifikowane kadry menedżerskie, które powinny posiadać kompetencje techniczne – mówi Konrad Królikowski, Associate Manager w Relyon Recruitment & IT Services, firmie specjalizującej się m.in. w rekrutacjach kadry kierowniczej i specjalistycznej dla branży motoryzacyjnej.

Jak wynika z deklaracji inwestorów, w zakładach Toyoty, Daimlera, Volkswagena i LG Chem zatrudnienie znajdzie ponad 4 tys. pracowników.

Najnowsze

Wypadek sprzed lat – jak ubiegać się o odszkodowanie?

Osoby poszkodowane często nie wiedzą, że mogą starać się o odszkodowanie za zdarzenie sprzed lat. Bywa bowiem tak, że skutki wypadku ujawniają się dopiero po latach lub dopiero po czasie dowiadujemy się, jakie świadczenia nam się należą.

Istotny w takich przypadkach jest termin przedawnienia. Jest to okres, w którym osoba poszkodowana ma prawo zgłosić swoje roszczenia do sprawcy wypadku lub bezpośrednio do jego ubezpieczyciela. Zasadniczy termin, w którym możemy dochodzić praw do należnego odszkodowania, wynosi 3 lata. Warto jednak zapamiętać, że w przypadku, gdy szkoda powstała na skutek zbrodni lub występku, przedawnienie następuje po 20 latach od dnia popełnienia przestępstwa – bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie czy osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Zgodnie z kodeksem karnym zdarzenie zostaje uznane za powstałe w wyniku czynu noszącego znamiona przestępstwa, jeśli jego następstwa skutkują rozstrojem zdrowia ofiary trwającym powyżej 7 dni lub jej śmiercią. W związku z tym każda osoba, która w wyniku wypadku doznała poważnych obrażeń ciała lub straciła bliską osobę może skorzystać z dwudziestoletniego okresu przedawnienia. Inaczej sprawa przedstawia się, gdy poszkodowana jest osoba małoletnia. W takim przypadku przedawnienie roszczenia następuję po upływie 2 lat od uzyskania przez osobę poszkodowaną pełnoletniości. Oznacza to, że taka osoba może ubiegać się o zadośćuczynienie czy odszkodowanie do czasu ukończenia 20 roku życia. W jaki sposób uzyskać należne świadczenia?

Szkoda na osobie
W momencie, gdy w wypadku doznaliśmy uszkodzenia ciała, przede wszystkim należy nam się wypłata zadośćuczynienia. – Chcąc odpowiednio udokumentować doznane przez nas szkody, do wniosku o wypłatę należnego odszkodowania powinniśmy dołączyć wszelką dokumentację medyczną, w skład której wchodzą wyniki przeprowadzonych badań i konsultacji. Dzięki załączonym dokumentom będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie adekwatne do poniesionego przez nas uszczerbku na zdrowiu – wyjaśnia Marzena Walkowska, kierownik działu likwidacji szkód Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w uzyskaniu należnego odszkodowania. Osoba poszkodowana może starać się również o zwrot wszelkich poniesionych kosztów związanych z rekonwalescencją, do których można zaliczyć dojazd do placówek medycznych, zakup leków czy rehabilitację. Ponadto osoby czynne zawodowo mogą starać się o odszkodowanie za utracony dochód. – Warto pamiętać, że w przypadku, gdy na skutek wypadku poszkodowany nie może wykonywać swojego zawodu, sprawca zdarzenia zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów związanych z przebranżowieniem, takich jak np. kursy doszkalające – dodaje Marzena Walkowska.

Śmierć bliskiej osoby
Strata najbliższej osoby to wielka trauma dla rodziny zmarłego. Często w takiej sytuacji następuje gwałtowne pogorszenie się naszej sytuacji materialnej, co w połączeniu z cierpieniem psychicznym związanym ze śmiercią kogoś ważnego dla nas, może prowadzić do poważnych kłopotów. Dlatego warto jest starać się o wypłatę stosownego odszkodowania. Dodatkowe fundusze pomogą nam w tak zwanym zabezpieczeniu jutra. Osoby najbliższe mogą ubiegać się o wypłatę odszkodowania, które ma zrekompensować znaczne pogorszenie sytuacji życiowej na skutek śmierci członka rodziny. Dodatkowo możemy strać się o zwrot poniesionych kosztów pogrzebu, renty alimentacyjnej oraz zadośćuczynienia za krzywdę doznaną na skutek śmierci bliskiej osoby. – O wypłatę należnych świadczeń mogą ubiegać się również osoby, które nie były rodziną zmarłego w powszechnym rozumieniu. Oznacza to, że prawo do odszkodowania mają również konkubenci. Wystarczy, że odpowiednio udokumentują swoje bliskie relacje ze zmarłym. Do poświadczenia naszej bliskiej relacji przydatne będą wspólne zdjęcia czy zeznania sąsiadów lub przyjaciół – dodaje Marzena Walkowska.

Uszkodzenie mienia
Podczas wypadku bardzo często dochodzi do zniszczenia naszej własności, takiej jak auto, telefon czy komputer. Sprawca zdarzenia ma obowiązek pokryć wszelkie koszty związane z naprawą naszego mienia. W przypadku uszkodzenia auta, osoba poszkodowana ma prawo do wyboru sposobu likwidacji szkody. Może się ona odbyć w wariancie kosztorysowym lub warsztatowym. – Osoba poszkodowana może zaakceptować dokonany przez rzeczoznawcę kosztorys i po wypłacie odszkodowania we własnym zakresie dokonać naprawy mienia. Innym sposobem jest wybór wariantu warsztatowego, inaczej zwanego rozliczeniem bezgotówkowym. W takim przypadku osoba poszkodowana wybiera salon, w którym ma zostać dokonana naprawa i dostarcza wycenę do ubezpieczyciela, który z kolei rozlicza się bezpośrednio z tym salonem – tłumaczy ekspert DRB.

Najnowsze

Tylko dla Orlic 2017

Już w ubiegłym roku Orlice pokazały, że góry im niestraszne, gdy na klasycznych Enfieldach pokonywały pięciotysięczne himalajskie przełęcze. W tym roku nowy skład babskiej ekipy ponownie wyruszy w Himalaje.

Rozkoszując się hinduską kuchnią i widokami najwyższych gór świata odkrywać będą kolejne zakamarki Ladakhu. A zeszłoroczne „himalaistki” szykują się na tylko nieznacznie niższe góry – Tien Szan. Tym razem Ola Trzaskowska zabiera dziewczyny na wyprawę do Kirgistanu. Przed nimi dużo bardziej wymagająca offroadowa trasa. Pogranicze chińsko-kirgiskie to rzadko odwiedzane przez motocyklistów rejony. Strumienie, rzeki, skaliste przełęcze są tam codziennością. W planach mają odwiedzenie jezior Besh Tash, Kel Suu, Song Kul. Egzotyczne nazwy obiecują prawdziwą przygodę.

Zobacz jak było w zeszłym roku!https://www.youtube.com/watch?v=gURj1eQtXhg

Tien Szan to pasmo wysokich, siedmiotysięcznych gór. Słońce nie jest tu regułą, a śnieg potrafi sypnąć nawet w sierpniu. Asfaltu dziewczyny prawie nie spotkają, szutrowe drogi będą wytchnieniem po mocniejszym terenie. Zamiast pensjonatów i przygotowanych campów tym razem będą jurty i namioty. W ekipie bojowe nastroje. Wszystkie Orlice mają coraz większą wprawę w offroadzie, a za sobą himalajskie doświadczenie. O tym czy Kirgizi ugoszczą je właściwie częstując w swej jurcie baranim okiem dowiemy się już w sierpniu śledząc profil wyprawy na Facebooku.

Miejsc na offroadowy Kirgistan nie ma od dawna, ale w Himalaje można jeszcze pojechać.

Więcej o imprezach na stronie www.tylkodlaorlic.pl

Najnowsze

„Women’s Challenge 4×4” – rajd off-roadowy dla kobiet już 24 czerwca!

"Takiego rajdu jeszcze w Polsce nie było!" - zapowiada off-roadową przeprawę dla kobiet jego organizatorka, Dagmara Kowalczyk. Formuła rywalizacji, zaczerpnięta z malezyjskiego rajdu "Shemud 4x4", będzie opierać się na krótkich, technicznych odcinkach specjalnych, przejeżdżanych na czas. Zawodom patronuje Motocaina.pl.

„Women’s Challenge 4×4” to projekt, któryz jednej strony ma zachęcać do rozpoczęcia przygody z off-roadem, a z drugiej – umożliwić doświadczonym w jeździe terenowej zawodniczkom rywalizację na wymagających umiejętności odcinkach specjalnych. Uczestniczki zostaną zaklasyfikowane do jednej z trzech klas: „extreme” (najtrudniejsza, dla doświadczonych zespołów), „adventure” (dla początkujących) oraz „gość” – w tej ostatniej, jako drugi pilot, może startować mężczyzna. Jego zadaniem będzie pomoc damskiej załodze bezpośrednio na odcinku specjalnym.

– Będzie mógł doradzać zawodniczce, pokazywać, jak i gdzie kierować auto. W tej roli mogą sprawdzić się mężowie, synowie, ojcowie, bracia czy zaprzyjaźnieni fani off-roadu. Dla początkujących dziewczyn przygotujemy trasę, na której będą mogły przekonać się, ile frajdy daje jazda w terenieopowiada Dagmara Kowalczyk.

Przeczytaj też: „Shemud” – off-road w Malezji zarezerwowany dla kobiet

Rajd odbędzie się 24 czerwca 2017 roku w Wiśle. W centralnym punkcie miasta zaplanowano uroczysty start i metę, a na zlokalizowanym kilka kilometrów dalej torze „Pod Piramidą” – prywatnym obiekcie z różnorodnym terenem i przepięknym widokiem na całe Beskidy – odcinki specjalne. Na terenie toru znajdują się bar z domowym jedzeniem, a nawet plac zabaw. Wszystkie odcinki będą zlokalizowane bardzo blisko siebie i do każdego będzie można dojść pieszo.

– Zależało mi, żeby każdy miał możliwość kibicowania na trasie i łatwego dostępu do odcinków specjalnych. Będzie można dotrzeć na nie nawet z małymi dziećmi i zobaczyć na przykład mamę w akcji – kontynuuje organizatorka.

Skąd wziąć samochód czy pojazd typu UTV? Jeśli nasze własne starania się nie powiodą, to warto się zwrócić do panów: oddajcie w tym dniu kierownicę swoich terenówek kobietom – tak jak to ma często miejsce w czasie off-roadowych Dni Kobiet, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

– Zależy mi, żeby coraz więcej osób na własnej skórze przekonało się, ile radości daje jazda 4×4, a off-road przestał kojarzyć się z rozjeżdżaniem lasów i stał się okazją do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.  Zresztą do 20 czerwca można do woli trenować na torze „Pod Piramidą”, wiec jest okazja podszkolić umiejętności czy oswoić sie z autem – mów Dagmara Kowalczyk.

Już dziś wiadomo, że w „Women’s Challenge 4×4” wezmą udział m.in. żony doświadczonych zawodników, ale i dziewczyny – zupełne amatorki, które lubią nowe wyzwania. Czekają na nie nagrody, które ufundował czołowy producent wyciągarek, firma Dragon Winch. Patronem medialnym rajdu jest kobiecy portal motoryzacyjny Motocaina.pl.

Zapisy nadal trwają. Kontakt: biuro@womenschallenge.pl

Szczegółowe informacje o „Women’s Challenge 4×4” i formularz zgłoszenia: www.womenschallenge.pl  

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Najnowsze