Ewa Kania

Ile wynosi kara za brak przeglądu w 2023 roku? Za brak ważnych badań zapłacimy naprawdę sporo

Obowiązek wykonywania corocznych przeglądów technicznych dotyczy większość kierowców samochodów. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, ponieważ konsekwencje jazdy samochodem bez przeglądu są poważne.

Jaka kara za brak przeglądu samochodu w 2023 roku?

Sprawdzanie czy nasz samochód ma przegląd, to jedna z rutynowych czynności podczas kontroli drogowej. Nie jest więc tak, że jeśli nasz samochodów jest w dobrym stanie, to policjanci nie będą się tym interesowali. Natomiast widoczny zły stan techniczny auta może sam w sobie być powodem interwencji.

Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że nasz pojazd nie ma ważnego przeglądu technicznego, wystawią nam mandat od 1500 do 5000 zł. Zostanie nam też odebrany dowód rejestracyjny, a zamiast tego otrzymamy zaświadczenie, pozwalające na jazdę autem przez kolejnych siedem dni.

Przy okazji przypominamy, że ponieważ nie ma teraz obowiązku jazdy z dokumentami, policjanci tylko wpiszą stosowną adnotację do systemu. To że nadal będziemy mieli przy sobie blankiet, nie zwiedzie nikogo w razie kolejnej kontroli.

Jak odzyskać dowód rejestracyjny zatrzymany przez policję?

Jeśli zostanie nam zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu braku przeglądu technicznego, możemy nadal jeździć samochodem przez siedem dni. W tym czasie musimy udać się do stacji kontroli pojazdów i uzyskać pozytywny wynik badania. Lepiej więc nie zwlekać, ponieważ jeśli diagnosta wykryje jakąś usterkę, musimy mieć czas na jej usunięcie.

Jak prawidłowo tankować auto? Eksperci są zgodni – trzeba stosować zasadę „do pierwszego”

Jeśli w ciągu siedmiu dni nie uzyskamy pozytywnego wyniku badania, nie możemy jeździć autem. Gdybyśmy zostali na tym zatrzymani, policja zakaże dalszej jazdy i odholuje nasz pojazd na parking. Lepiej więc oszczędzić sobie dalszych kłopotów.

Kiedy diagnosta wystawi nam zaświadczenie o zaliczeniu przeglądu okresowego, mamy 30 dni na udanie się do urzędu komunikacji z prośbą o wpisanie do CEPiK-u, że nasz pojazd ma aktualne badanie i może poruszać się po drogach publicznych.

Kto nie musi robić corocznych badań technicznych?

Każdy dopuszczony do ruchu pojazd musi mieć ważny przegląd techniczny. Nie każdy trzeba jednak robić co roku. Wyjątek dotyczy:

  • samochodów nowych – one mają badanie ważne 3 lata
  • samochodów 3-letnich – po pierwszym przeglądzie kolejny robi się dopiero po 2 latach
  • pojazdów zabytkowych

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze