Kamera w aucie pomogła uniknąć mandatu

Podczas zatrzymania do kontroli policyjnej kierowca ma zwykle ograniczone pole manewru. Jeśli jest tylko jego słowo przeciw słowu funkcjonariusza, nie ma właściwie możliwości obronienia się. Co innego, kiedy mamy twardy dowód w postaci nagrania.

Kierujący pojazdem ciężarowym dogonił ciężarówkę z przyczepą, wyprzedził ją nieznacznie tylko zwiększając prędkość i bezpiecznie wrócił na swój pas. Po niedługim czasie został on jednak zatrzymany przez patrol policji, a rozmawiający z nim funkcjonariusz był wyraźnie zaniepokojony niebezpiecznym zachowaniem kierowcy.

Ale zaraz, jakim niebezpiecznym zachowaniem? Według policjanta kierujący ciężarówką nie dość, że przekroczył prędkość, to jeszcze wyprzedzał inny pojazd bezpośrednio przed przejściem dla pieszych i skrzyżowaniem. Tłumaczenia kierowcy, że wcale prędkości nie przekroczył, a od przejścia dzielił go spory dystans, na nic się zdały. Dopiero widząc nagranie z kamery funkcjonariusz zmienił zdanie.

Dalecy jesteśmy od sugerowania, że policjanci „wmawiają” kierowcom wykroczenia, których nie popełnili, aby poprawić sobie statystyki mandatów (choć takie przypadki mogą faktycznie mieć miejsce). Pamiętajcie jednak, że z perspektywy funkcjonariusza, który obserwował nasze zachowanie na przykład z większej odległości, mogliśmy popełnić jakieś wykroczenie, chociaż naprawdę tego nie zrobiliśmy. W takiej sytuacji ratuje nas jedynie nagranie z kamery.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Przecież jest artykuł na postępowanie policjanta , za celową próbę wyłudzenia pieniędzy, w tym przypadku na rzecz skarbu państwa, wystarczy to zgłosić do prokuratury która ma obowiązek z urzędu ścigać za takie postępowanie.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

A z jakiego to przepisu wynika?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

też odpalam w yanosiku, bo to nigdy nic nie wiadomo

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Policjant za próbę oszukania kierowcy i narazenia go na utratę pieniędzy oraz otrzymania punktów powinien odpowiedzieć przed sądem. Ale cóż… to przecież policjant. Oni nie odpowiadają za nic…

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

No niestety, podobnie jak Adam uważam że policjant powinien ponieść konsekwencje swojego postępowania. Nie wiem czym kierował się funkcjonariusz czy chęcią po prostu wykazania się w statystykach czy zwyczajnie się pomylił, jednak w tej sytuacji to policjant powinien ponieść konsekwencje bo gdyby nie kamerka, kierowca dostałby słony mandat i te 10 pkt-ów! Miałem dyskusyjną sytuację na światłach… Przejechałem na pomarańczowym bo bym nie wyhamowal przed skrzyżowaniem… Patrol jadący z ulicy która przeciąłem zatrzymał mnie do kontroli twierdząc że przejechałem na czerwonym… Wiedzialem że było pomarańczowe jak i dwie inne osoby w aucie ktore podrozowaly ze mną… Kiedy na informacje o mandacie odpowiedziałem że proszę o wniosek do sądu policjant odpuścił, więc albo wiedział że to było pomarańczowe albo stanął na wysokości zadania i odpuścił! Gdyby nie odpuścił włuczył bym się po sądach i kto wie czy mimo mojej racji nie zostal bym ukarany. Brakowało wtedy kamery…

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Teren zabudowany 62 km/h o 12 więcej i nic go nie usprawiedliwia.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

W momencie manewru wyprzedzania mamy prawo przekroczyć prędkość do 20 km jesli nie stwarzamy tym niebezpieczeństwa

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

U mnie było podobnie…kto wie jakby się to skończyło gdyby nie kamerka. https://youtu.be/c2i_rGKT3Rc

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Z jego perspektywy wydawało mu się…
W takich sytuacjach policjant powinien być pewny a w razie wątpliwiści powinien odpuścić. Ja kamerkę kupiłem jak policjant próbował mi wlepić mandat za skręt w lewo z pasa do jazdy na wprost. Radiowóz nadjechał jak ja już stałem na skrzyżowaniu a oni twierdzili, że widzieli jak skręcam z niewłaściwego pasa. Gnoje z nich i tyle.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Dokładnie nie są by pomóc tylko kupić za coś. Co to za kraj ;(

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze