motocaina.pl logo

Kamera w aucie pomogła uniknąć mandatu

09 stycznia 2019
1
10
Podczas zatrzymania do kontroli policyjnej kierowca ma zwykle ograniczone pole manewru. Jeśli jest tylko jego słowo przeciw słowu funkcjonariusza, nie ma właściwie możliwości obronienia się. Co innego, kiedy mamy twardy dowód w postaci nagrania.

Kierujący pojazdem ciężarowym dogonił ciężarówkę z przyczepą, wyprzedził ją nieznacznie tylko zwiększając prędkość i bezpiecznie wrócił na swój pas. Po niedługim czasie został on jednak zatrzymany przez patrol policji, a rozmawiający z nim funkcjonariusz był wyraźnie zaniepokojony niebezpiecznym zachowaniem kierowcy.

Ale zaraz, jakim niebezpiecznym zachowaniem? Według policjanta kierujący ciężarówką nie dość, że przekroczył prędkość, to jeszcze wyprzedzał inny pojazd bezpośrednio przed przejściem dla pieszych i skrzyżowaniem. Tłumaczenia kierowcy, że wcale prędkości nie przekroczył, a od przejścia dzielił go spory dystans, na nic się zdały. Dopiero widząc nagranie z kamery funkcjonariusz zmienił zdanie.

Kultowe Jeepy z 2018 dostępne od zaraz - sprawdź to!

Dalecy jesteśmy od sugerowania, że policjanci „wmawiają” kierowcom wykroczenia, których nie popełnili, aby poprawić sobie statystyki mandatów (choć takie przypadki mogą faktycznie mieć miejsce). Pamiętajcie jednak, że z perspektywy funkcjonariusza, który obserwował nasze zachowanie na przykład z większej odległości, mogliśmy popełnić jakieś wykroczenie, chociaż naprawdę tego nie zrobiliśmy. W takiej sytuacji ratuje nas jedynie nagranie z kamery.

Komentarze

jerzyk
09 stycznia 2019 17:32
też odpalam w yanosiku, bo to nigdy nic nie wiadomo
Adam
09 stycznia 2019 21:39
Policjant za próbę oszukania kierowcy i narazenia go na utratę pieniędzy oraz otrzymania punktów powinien odpowiedzieć przed sądem. Ale cóż... to przecież policjant. Oni nie odpowiadają za nic...
Nero > Adam
10 stycznia 2019 06:52
Dokładnie nie są by pomóc tylko kupić za coś. Co to za kraj ;(
Mix
09 stycznia 2019 22:33
No niestety, podobnie jak Adam uważam że policjant powinien ponieść konsekwencje swojego postępowania. Nie wiem czym kierował się funkcjonariusz czy chęcią po prostu wykazania się w statystykach czy zwyczajnie się pomylił, jednak w tej sytuacji to policjant powinien ponieść konsekwencje bo gdyby nie kamerka, kierowca dostałby słony mandat i te 10 pkt-ów! Miałem dyskusyjną sytuację na światłach... Przejechałem na pomarańczowym bo bym nie wyhamowal przed skrzyżowaniem... Patrol jadący z ulicy która przeciąłem zatrzymał mnie do kontroli twierdząc że przejechałem na czerwonym... Wiedzialem że było pomarańczowe jak i dwie inne osoby w aucie ktore podrozowaly ze mną... Kiedy na informacje o mandacie odpowiedziałem że proszę o wniosek do sądu policjant odpuścił, więc albo wiedział że to było pomarańczowe albo stanął na wysokości zadania i odpuścił! Gdyby nie odpuścił włuczył bym się po sądach i kto wie czy mimo mojej racji nie zostal bym ukarany. Brakowało wtedy kamery...
Tomasi
09 stycznia 2019 22:48
Teren zabudowany 62 km/h o 12 więcej i nic go nie usprawiedliwia.
Max > Tomasi
10 stycznia 2019 00:51
W momencie manewru wyprzedzania mamy prawo przekroczyć prędkość do 20 km jesli nie stwarzamy tym niebezpieczeństwa
Stójkowy > Max
10 stycznia 2019 15:27
A z jakiego to przepisu wynika?
Adam
10 stycznia 2019 06:14
U mnie było podobnie...kto wie jakby się to skończyło gdyby nie kamerka. https://youtu.be/c2i_rGKT3Rc
Wiktor
10 stycznia 2019 06:28
Z jego perspektywy wydawało mu się... W takich sytuacjach policjant powinien być pewny a w razie wątpliwiści powinien odpuścić. Ja kamerkę kupiłem jak policjant próbował mi wlepić mandat za skręt w lewo z pasa do jazdy na wprost. Radiowóz nadjechał jak ja już stałem na skrzyżowaniu a oni twierdzili, że widzieli jak skręcam z niewłaściwego pasa. Gnoje z nich i tyle.
Bb
10 stycznia 2019 08:21
Przecież jest artykuł na postępowanie policjanta , za celową próbę wyłudzenia pieniędzy, w tym przypadku na rzecz skarbu państwa, wystarczy to zgłosić do prokuratury która ma obowiązek z urzędu ścigać za takie postępowanie.
Podobne artykuły

Motocaina na Youtube

Najnowsze artykuły

Motocaina na Instagramie

Gorące dyskusje