Karolina Chojnacka

Kalifornia zakaże sprzedaży nowych samochodów napędzanych benzyną w 2035 roku

„To najbardziej wpływowy krok, jaki może podjąć nasze państwo w walce ze zmianami klimatu” – powiedział gubernator Gavin Newsom.

Kalifornia stanowi największy rynek motoryzacyjny w USA, odpowiadający za około 11% całej sprzedaży samochodów w USA. Czy wkrótce się to zmieni?

Kalifornia od 2035 roku wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i ciężarowych napędzanych benzyną. O tym dość radykalnym przejściu na pojazdy elektryczne i ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych mieszkańców Kalifornii poinformował gubernator Gavin Newsom, ogłaszając swoje rozporządzenie wykonawcze:

To najbardziej wpływowy krok, jaki może podjąć nasze państwo w walce ze zmianami klimatu. Od zbyt wielu dziesięcioleci pozwalamy samochodom zanieczyszczać powietrze, którym oddychają nasze dzieci i rodziny. Zasługujemy na samochody, który nie wywołują astmy u dzieci… Samochody nie powinny topić lodowców ani podnosić poziomu morza, zagrażając naszym ukochanym plażom i wybrzeżom.

Przeczytaj też: Wyścigowa mamuśka na Laguna Seca – film

Newsom powiedział, że Kalifornijska Rada ds. Zasobów Powietrznych (CARB) opracuje przepisy nakazujące, aby 100% sprzedawanych nowych samochodów osobowych i ciężarowych było bezemisyjnych od 2035 roku (a najlepiej nawet wcześniej), co zmniejszyłoby emisje gazów cieplarnianych o 35%.

Rozporządzenie oczywiście nie powstrzyma mieszkańców Kalifornii przed posiadaniem samochodów benzynowych lub sprzedawaniem ich na rynku samochodów używanych. Jest ono nie jako odpowiedzią na rekordową liczbę pożarów, które nawiedziły słoneczny stan w tym roku. Gubernator Gavin Newsom wyznał:

Kalifornia musi „przyspieszyć” swoje wysiłki w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W całym spektrum nasze cele są nieadekwatne do rzeczywistości, której doświadczamy.

Prezydent Donald Trump starał się zakazać Kalifornii wymogu sprzedaży pojazdów elektrycznych, podczas, gdy jego rywal, Joe Biden, zobowiązał się wydać miliardy dolarów na przyspieszenie upowszechnienia się pojazdów elektrycznych na amerykańskich drogach.

Przeczytaj też: Limuzyny à la Donald Trump – przegląd polskiego rynku

Czyżby więc tegoroczna kampania prezydencka w USA miała się toczyć wokół samochodów?

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze