Kaczka agenta 007, czyli wizyta w Conservatoire Citroën

Historia jednej z najpopularniejszych francuskich marek samochodowych została udokumentowana i zgromadzona w dawnej fabryce w Aulnay-sous-Bois pod Paryżem. W największej na świecie kolekcji pojazdów marki Citroën można podziwiać pierwsze modele z 1919 roku, aż do aut koncepcyjnych z XXI wieku.

Z Paryża można dojechać komunikacją miejską – koleją podmiejską (RER B), a dalej autobusem miejskim (przestanek bezpośrednio przed konserwatorium), jeżeli jedziemy samochodem na miejscu jest dostępny duży bezpłatny parking. Wizyta możliwa jest jedynie po wcześniejszej rezerwacji; bilety są w cenie 7 euro.

Historię marki przybliża nam przewodnik, który oprowadza po hali. Wycieczka trwa ponad 2 godziny i możemy się dowiedzieć wielu ciekawostek: początkowym logo marki był łabędź z charakterystycznymi dla Citroëna podwójnym zazębieniem daszkowym na stalowych przekładniach. Przekładni, opatentowanych przez André Citroëna, użyto między innymi w sterze Titanica, oraz w samochodach Rolls-Royce.

Najbardziej charakterystycznym samochodem Citroëna jest oczywiście 2CV, którego bogata kolekcja jest zaprezentowana w Konserwatorium włącznie z egzemplarzem, który „zagrał” z agentem Jamsem Bondem w filmie „Tylko dla Twoich oczu”. Udokumentowano także bogatą  
i pełną sukcesów sportową historię Citroëna – można podziwiać samochody Sébastiena Loeba z rajdów WRC i WTCC. Warto także obejrzeć całą gamę modeli z lat 70-90 – tych ubiegłego wieku oraz współczesne samochody w rzadko spotykanych wersjach.

Conservatoire Citroën
Case Courrier AN 081
Bd André Citroën
BP 13 93601 Aulnay-sous-Bois

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze