Kacper Wróblewski dołączył do Orlen Team!

Kierowca rajdowy Kacper Wróblewski, prywatnie partner Magdy Wilk - także kierowcy rajdowego i wyścigowego, został nowym członkiem Orlen Team. Zawodnik w tym roku będzie startował najbardziej zaawansowaną konstrukcją, jaką można się ścigać na polskich oesach, czyli autem klasy R5. W sezonie 2019 będzie rywalizował w rundach mistrzostw Polski za kierownicą Hyundaia i20 R5.

Dotychczasowe, najważniejsze osiągnięcia Wróblewskiego to mistrzostwo Polski w klasyfikacji 2WDwd (auta napędzane na jedną oś) oraz pierwsze miejsce w klasie 4 w roku 2018. Kierowca rozpoczął swoją rajdową karierę w 2007 roku. Jej początki to czas intensywnej nauki u boku doświadczonych zawodników, takich jak Łukasz Habaj i Piotr Woś (mistrzowie Polski z 2015 roku) czy Jacek Spentany. Od 2011 roku z sukcesami startował w Rajdowym Pucharze Polski, a w sezonie 2014 zadebiutował na trasach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski podczas Rajdu Wisły.

Po zdobyciu tytułu mistrza Polski postawiłem sobie kolejny cel starty autem R5. Dziś dołączam do jednego z najbardziej zasłużonych i najdłużej działających zespołów motorsportowych w naszym kraju, czyli ORLEN Team. Ostatnie tygodnie wypełnione były ciężką pracą i przygotowaniami, jestem jednak gotowy, by nieustannie pracować i myśleć o tym jak wykorzystać szansę i zaufanie, jakim zostałem obdarzony. Ciężka praca i dążenie do perfekcji to przecież wizytówka zespołu, którego barwy reprezentują tak uznani kierowcy jak Robert Kubica czy Kuba Przygoński. Przede mną pierwsze kilometry w samochodzie klasy R5. To jasne, że muszę go poznać, ale nie zmienia to faktu, że już od początku będę walczył o jak najlepszy wynik. Jestem pewien, że przede mną i kibicami pełen werwy i emocji sezon – mówi Kacper Wróblewski.    

W sezonie 2019 Kacper Wróblewski usiądzie za kierownicą Hyundaia i20 o mocy około 300 koni mechanicznych. Pierwszy start w barwach ORLEN Team kierowca zaliczy podczas Rajdu Nadwiślańskiego w dniach 31/05 – 1.06.

Najnowsze

Ford Focus ST z bardzo mocnym silnikiem debiutuje w wersji kombi

Opracowany przez Ford Performance Focus ST pojawi się w salonach latem. Co zastaniemy pod maską?

Wyposażony będzie w lubiący wysokie obroty silnik benzynowy EcoBoost 2,3-litra o mocy 280 KM, sprzężony z sześciostopniową manualną lub siedmiostopniową automatyczną skrzynią biegów. Do wyboru będzie również silnik wysokoprężny EcoBlue 2,0-litra o mocy 190 KM z sześciostopniową manualną skrzynią biegów.*

Pod maską Focusa ST przewidziano takie zaawansowane sportowe rozwiązania jak: sterowany elektronicznie mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, dostosowanie obrotów silnika do płynniejszej zmiany biegów, możliwości wyboru trybu jazdy, które zapewnią bezkompromisowe osiągi zarówno na torze, jak i w codziennej eksploatacji. 

*Emisja CO2 dla Focusa ST z silnikiem 2,3 litra EcoBoost – od 179 g/km, zużycie paliwa od 7,9 l/100 km; Emisja CO‑2 dla wersji z silnikiem wysokoprężnym 2,0-litra EcoBlue –  od 125 g/km, zużycie paliwa 4,8 l/100 km

Najnowsze

Bertha Benz – pionierka automobilizmu. Dziś rocznica jej urodzin!

W tym roku w maju przypadają aż dwie rocznice związane z żoną wynalazcy samochodu, Karla Benza: mija 170 lat od jej narodzin i 75 lat od jej śmierci. W czasie swojego życia Bertha Benz otrzymała szereg wyróżnień.

Czas na krótką lekcję historii: Mannheim, styczeń 1886 roku. W gospodarstwie Benzów panuje prawdziwie pionierski duch, na miarę współczesnych start-upowców. Mąż Berthy Benz, wynalazca Karl Benz, złożył patent na swój trzykołowy pojazd silnikowy i jest gotowy do seryjnej produkcji pierwszego samochodu na świecie. Ale świat jeszcze nie jest gotowy. Maszyna spotyka się z poważnymi obawami, a konstruktor nie otrzymuje żadnych zamówień. W związku z tym w sierpniu 1888 roku jego żona Bertha potajemnie udaje się ulepszonym, opatentowanym pojazdem w najdłuższą wówczas podróż samochodem na świecie: liczącą około 200 km, z Mannheim do Pforzheim i z powrotem. Dzięki swojej legendarnej wyprawie demonstruje, jak niezawodne i proste jest użytkowanie pojazdu oraz że może on pokonywać znaczne odległości. Na trwałe wpływa to na rozwój samochodu oraz jego akceptację, rozwiewając wątpliwości potencjalnych nabywców i stanowi znaczący wkład w powstanie firmy Benz.

Warto przeczytać też: Sophie Opel budowała potęgę niemieckiej marki!

Bertha Benz
Pionierka mobilności urodziła się 170 lat temu, 3 maja 1849 r. w Pforzheim, jako Bertha Ringer. W wieku 23 lat wyszła za Karla Benz i wkrótce stała się główną zwolenniczką jego zawodowych aktywności. Legendarna dalekobieżna podróż w sierpniu 1888 roku już za życia przyniosła Bercie Benz światową sławę. Kobieta zmarła 75 lat temu – 2 dni po swoich 95. urodzinach, 5 maja 1944 r. Jako pionierka mobilności otrzymała wiele wyróżnień, także pośmiertnych. Na przykład w 2016 r. trafiła do „Motoryzacyjnej galerii sław”.

Jak Bertha odbyła swoją podróż przeczytasz w naszym artykule tu.

W Międzynarodowym Dniu Kobiet, 8 marca 2019 r., na YouTube’owym kanale Mercedes-Benz firma zaprezentowała inspirujący krótkometrażowy film pt. „Bertha Benz: podróż, która zmieniła wszystko”. W ciągu zaledwie kilku dni awansował on do grona najpopularniejszych internetowych filmów Mercedesa i jak dotąd został wyświetlony ponad 4,3 miliona razy.

To świetny film – koniecznie do zobacz!

She’s Mercedes: sztuka kobiet
She’s Mercedes – tak nazywa się inicjatywa marki Mercedes-Benz skierowana do kobiet. Jej głównym zadaniem jest stworzenie przestrzeni do dialogu silnych kobiet, a jednocześnie kształtowanie kobiecego „głosu” w ofercie Mercedes-Benz. Na co dzień projekt bazuje na aktywnościach w serwisach internetowych (na stronach Mercedes-Benz, na Facebooku i na YouTubie), gdzie publikowane są wywiady, sylwetki oraz historie kobiet, które aktywnie wpływają na otaczającą rzeczywistość, walczą ze stereotypami i realizują pionierskie projekty. Stały cykl She’s Mercedes jest też obecny na łamach magazynu „Mercedes me” – prezentowane są w nim m.in. kobiety w sztuce oraz w świecie technologii i biznesu.

Ale She’s Mercedes to nie tylko projekt internetowy – Mercedes-Benz regularnie organizuje bowiem adresowane do kobiet wydarzenia, które promują aktywne postawy, motywują i otwierają nowe pola samorealizacji. Tylko w ubiegłym roku w ramach takich aktywności odbyły się: She’s Mercedes III Zlot Miłośniczek Zabytkowych Mercedesów, GirlsGo Technology (seria spotkań dla uczennic z regionu Jawora, mająca na celu zapoznanie ich z nowymi technologiami i profesjonalistami z branży) oraz Kobiece Twarze (konkurs promujący profesjonalistki, które są zaangażowane w swoją prace, stanowiąc wzór do naśladowania i konsekwentnie rozwijają swoje pasje).

O poszukiwaniach przez markę Mercedes-Benz kobiet i dziewczynek o imieniu Mercedes przeczytasz tu.

Równocześnie Mercedes-Benz angażuje się w imprezy kulturalne, konkursy oraz warsztaty wspierające kobiety i promujące inspirujące postacie. Marka była m.in. partnerem premiery filmu „Siłaczki” (pierwszy w historii polskiego kina film o sufrażystkach, których trud, wysiłek i poświęcenie doprowadził do nadania Polkom praw wyborczych w 1918 r.) oraz festiwalu filmowego „Dwa Brzegi”, a także organizatorem warsztatów „Mów za siebie. Siła komunikacji niewerbalnej”, prowadzonych przez dr Ewę Łabno-Falęcką i Maciej Orłosia. Piosenkarka Natalia Nykiel, laureatka tytułu Olśnienia – plebiscytu kulturalnego Onetu – w nagrodę otrzymała w ubiegłym roku nową Klasę A.

Przy okazji Mercedes-Benz pracuje nad umożliwieniem dealerom pełnego wykorzystania potencjału tkwiącego w kobiecej grupie docelowej – prowadzi kampanie związane z Dniem Kobiet czy Europejskim Dniem Równości Wynagrodzeń, organizuje szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy i przygotowuje specjalne oferty dla kobiet z zakresu obsługi posprzedażnej.

Przeczytaj też: 6-miesięczne płatne urlopy dla rodziców – tylko w Volvo!

Najnowsze

Edyta Klim

Różowe szafki narzędziowe Beta

Specjalnie dla kobiet związanych ze sportem motorowym powstały szafki narzędziowe - w typowym kolorze różowym. Ambasadorką serii została rajdowa zawodniczka Tamara Molinaro.

W ramach współpracy z młodą i obiecującą, włoską zawodniczką – Tamarą Molinaro – firma Work Shop Italy stworzyła serię różowych szafek narzędziowych.

Przełomowy sezon 2017 przyniósł Tamarze tytuł rajdowej mistrzyni ERC Ladies’ Trophy. W sezonie 2019 startowała Citroenem C3 R5 w kategorii WRC2 rajdowych mistrzostw świata, a obecnie rywalizuje także w rallycrosowych mistrzostwach Europy.

W limitowanej, różowej serii znalazły się dwie odmiany mobilnych szafek narzędziowych Beta oraz wózek narzędziowy w promocyjnej cenie od 299 do 410 dolarów – dostepnych na workshopitaly.net

Trolley Beta C41H Pink

Carrello Beta C24S 5 Cassetti Pink

Kolekcja stworzona została z myślą o wszystkich kobietach, które kochają sporty motorowe. Dobra organizacja narzędzi, świetna jakość i niepowtarzalny wzór – gwarantowane! Jednak byłoby idealnie, gdyby pojawiła się możliwośc wyboru także innych kolorów, bo różowy nie koniecznie lubi każda kobieta…

Najnowsze

Katarzyna Frendl

Vespa Elettrica – ekologiczna, bezobsługowa i…droga. Polskie ceny

Gdy rozważasz kupno jednośladu do taniego przemieszczania się w mieście zwykle nie chcesz przeznaczać na niego większego budżetu. Jeśli jednak chcesz być "trendy" i "eko" musisz słono za to zapłacić. Czy warto?

Kultowa włoska marka, produkująca od lat skutery spalinowe, wkracza do świata silników elektrycznych. Od marca można kupić w Polsce model Vespa Elettrica, do jeżdżenia którym nie potrzeba prawa jazdy. To oczywiście argument dla tych, którzy takich uprawnień nie mają, choć wiadomo, że aby bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych, znajomość przepisów oraz właściwa umiejętność jazdy jednośladem są kluczowe. Jeśli jednak ważniejsze staje się poruszanie się w mieście w sposób ekologiczny, czyli nie emitując żadnych spalin do atmosfery, wybór skutera elektrycznego zdaje się być rozsądym rozwiązaniem. Przestaje jednak być racjonalnym, gdy spojrzymy na cennik.

Vespa Elettrica – polskie ceny:

Vespa Elettrica z homologacją L1 z ograniczeniem do 45 km/h, czyli bez prawa jazdy – w cenie 27 900 zł.
Vespa Elettrica X z homologacją L1 z ograniczeniem do 45 km/h, również bez prawa jazdy – w cenie 28 900 zł.
Vespa Elettrica z homologacją L3 do 55 km/h – na prawo jazdy kat. B (posiadane ponad 3 lata) oraz A1 – w cenie 28 900 zł.

Za co płacimy?
„Niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju włoski design i najnowocześniejsza technologia jeszcze bardziej przyjazna środowisku!” – tak polski importer reklamuje swój jednoślad. Rzeczywiście, stylu Elettrice nie można odmówić, ale z tą technologią to już przesada. Obecnie na naszym rynku jest już kilka modeli skuterów napędzanych silnikami elektrycznymi i są one zdecydowanie tańsze (np. również włoski Askoll eS1 kosztuje 11600 zł). Sam silnik jest zwykle dostarczany do wielu producentów przez poddostawców i różni się w detalach. Nie jest to także skomplikowana technologia, różnice wystepują głównie w obrębie magazynowania energii, czyli liczby baterii (Askoll ma dwie) i ich umiejscowienia. Wszystkie elektryczne skutery są także ciche, ponieważ jednostki zasilane pradem pracują praktycznie bezgłośnie. Wszystkie maja także system odzyskiwania energii kinetycznej podczas hamowania. Maksymalne zasięgi tych najmocniejszych, seryjnych, elektrycznych skuterów to około 100 km, co w praktyce okazuje się maksymalnie 75 km przy dynamicznej jeździe.

Co zatem ma elektryczna Vespa? Czego nie mają inne skutery? 200 Nm momentu obrotowego! Elettrica napędzana jest silnikiem elektrycznym o mocy ciągłej 3,5 kW, co sprawia, że rozpędza się o wiele szybciej niż motorowery napędzane spalinowymi jednostkami klasy 50 cm3. Podjazd pod wzniesienie z pasażerem nie powinien stanowić problemu.

Maksymalny zasięg Vespy Elettrica wynosi – wg producenta 100 km. A ładowanie? Aby to zrobić wystarczy ze schowka pod siedzeniem, otwieranego za pomocą pilota, wyjąć kabel z wtyczką i podłączyć ją do gniazdka. Wyczerpaną baterię do pełna, przy użyciu prądu 230 V, ładuje się 4 godziny. Według danych producenta, akumulator pozwala na 1000 pełnych cykli ładowania – taka jest teoria.

Bez multimediów ani rusz
Kolorowy wyświetlacz TFT o średnicy 4,3 cala ma wbudowany czujnik zmierzchu i funkcję automatycznej zmiany jego jasności. Dzięki aplikacji Vespa App użytkownik za pomocą technologii Bluetooth może połączyć smartfon ze swoim pojazdem i np. odbierać informacje o połączeniach i wiadomościach bezpośrednio na wyświetlaczu pojazdu, odtwarzać ulubioną muzykę czy obsługiwać połączenia głosowe. Podłączenie aplikacji daje również możliwość uzyskania dodatkowych informacji takich jak czas podróży, długość przejazdu, średnia prędkość oraz wiele innych.

Dla sceptyków – Elettrica X
Pojazd wyposażono w spalinowy generator prądu wraz z trzylitrowym zbiornikiem paliwa, który pozwala oszczędzić energię baterii. Z Eletttricą X możesz cieszyć się bezemisyjną jazdą do 50 km i maksymalną, z włączonym generatorem, do 200 km, a to już zasięg wystarczający do weekendowych wypadów za miasto. Niestety trzeba za taką wersję słono zapłacić – blisko 30 tysięcy złotych.

Dane technicze Vespa Elettrica L1 45km/h

SILNIK

Elektryczny silnik Piaggio z kinetycznym systemem odzyskiwania energii –  KERS (Kinetic Energy Recovery System)

MOC

3,5 kW

MOC SZCZYTOWA

4,0 Kw

MOMENT OBROTOWY

200 Nm

BATERIA

Litowo-jonowa bateria Piaggio 4,2kW/h z komorami LG Chem i wbudowaną ładowarką

NAPIĘCIE BATERII

48 V

POJEMNOŚĆ BATERII

86 Ah

ZASIĘG NA JEDNYM ŁADOWANIU

100 km

CZAS ŁADOWANIA

4 h (przy napięciu 220 V)

KONSTRUKCJA NOŚNA

Konstrukcja ze stali nierdzewnej z przyspawanymi wzmocnieniami

PRZEDNIE ZAWIESZENIE

Widelec jednoramienny ze sprężyną śrubową i hydraulicznym amortyzatorem typu monoshock

TYLNE ZAWIESZENIE

Hydrauliczny amortyzator

PRZEDNI HAMULEC

Hamulec hydrauliczny oraz tarcza ze stali nierdzewnej o średnicy 200 mm

TYLNY HAMULEC

Mechaniczny hamulec bębnowy (140 mm)

KOŁO PRZEDNIE

Felga  aluminiuowa  3,00 x 12 oraz opona bezdętkowa 110/70 – 12”

KOŁO TYLNE

Felga  aluminiuowa  3,00 x 11 oraz opona bezdętkowa 120/70 – 11”

 

DŁUGOŚĆ

1 870 mm

SZEROKOŚĆ

735 mm

ROSTAW KÓŁ

1 350 mm

WYSOKOŚĆ SIEDZENIA

790 mm

WAGA

130 kg

Najnowsze