Joanna Miller zgarnia punkty w Mistrzostwach Świata we Włoszech

Po bardzo intensywnym czerwcu nadeszła chwila oddechu dla naszej reprezentantki w Mistrzostwa Świata Kobiet w Motocrossie - Joasi Miller. Polska zawodniczka ma za sobą cztery starty. Jej ostatni występ należał do udanych.

W Holandii i w Niemczech Joasia była 20., ale już we Francji pokazała, że stać ją na dużo więcej. Na torze w Saint Jean d’Angely pojechała fantastycznie zajmując 6-te miejsce. Znakomity wynik przesunął ją w górę tabeli i przed startem we włoskim Mantova Asia zajmowała 16-tą pozycję.

Ostatni weekend na słynnym lombardzkim torze to przede wszystkim zmagania z ogromnym upałem. Dał się on we znaki wielu zawodniczkom, z których kilka nie dojechało do mety. Już w czasówce Miller osiągnęła całkiem niezły wynik, potem w pierwszym wyścigu miała co prawda niezbyt udany start, ale świetna jazda przesunęła ją ostatecznie na 10. miejsce. W drugim przejeździe Polka była 11-ta, co ostatecznie dało jej 9. miejsce w klasyfikacji zawodów. W generalce Joasia przesunęła się na 13-tą pozycję.

Teraz zawodniczka ma ponad miesiąc przerwy, aby 7 sierpnia stanąć na starcie w Grand Prix Szwajcarii.

– Początek we Włoszech był słaby, ale gdy zorientowałam się, że mimo mojego kiepskiego startu mam szansę pojechać szybciej niż rywalki, zaczęłam gonić początek stawki. Wyprzedziłam aż dziesięć zawodniczek a mój KTM świetnie sprawdził się w tym upale – nie zgasł ani razu. Na pewno pomocny okazał się spacer po torze przed zawodami. Niektóre dziewczyny z niego zrezygnowały ze względu na wysoką temperaturę, ja jednak zacisnęłam zęby i obejrzałam każdy skok, każdy zakręt metr po metrze. Jak widać, opłaciło się! – podsumowuje swój start Joanna Miller.

Rundę w Mantova wygrała Kiara Fontanesi, druga była Livia Lancelot, a trzecia Larissa Papenmeier.

Najnowsze

Uchwyt do smartphonów w motocyklach i skuterach BMW

Trudno prowadzić jednoślad i jednocześnie obsługiwać telefon - jest to niebezpieczne. Bawarski producent motocykli uznał, że warto wyprodukować dedykowany uchwyt do smartphonów.

Nawigowanie, telefonowanie, słuchanie muzyki i wiele innych możliwości nowoczesnych smartfonów mogą być przydatne również podczas jazdy motocyklem czy skuterem. Funkcje te mogą sprawić, że prowadzenie kierowcy do celu lub zwykle monotonna jazda autostradą mogą się stać przyjemnością.

Z takiego założenia wyszedł producent motocykli i skuterów BMW, który zaoferował właścicielom jednośladów z fabryki w Berlinie specjalny uchwyt BMW Motorrad Smartphone Cradle – jest on już dostępny u dealerów i kosztuje 707 złotych. Montuje się go za pośrednictwem uchwytu do BMW Motorrad Navigator V (z oferty akcesoriów, nie wchodzi w skład zestawu). Jest przeznaczony do smartfonów w rozmiarze do 5 cali. Ma solidną obudowę z tworzywa sztucznego i antypoślizgowy, tłumiący wibracje i uderzenia wkład żelowy. Jest szybko i bezpiecznie mocowany na zacisku kierownicy, w optymalnym polu widzenia i zasięgu ręki kierowcy. Do wyboru ma ustawienie poziome lub pionowe.

Dzięki antyrefleksowej powierzchni jest czytelny. Może być zasilany z pokładowego gniazdka elektrycznego, a ładowany przez złącze micro USB lub bezprzewodowo zgodnie ze standardem Qi. O stanie naładowania kierowca jest informowany za pomocą diody LED.

Najnowsze

Rajd Polski 2016: niedziela – Mikkelsen triumfuje w Mikołajkach

Po zajęciu drugiego miejsca w dwóch poprzednich edycjach Rajdu Polski Andreas Mikkelsen dopiął swego i w Mikołajkach zaliczył swój drugi triumf w światowym czempionacie.

Do przedostatniego odcinka specjalnego PZM 73. Rajdu Polski niekwestionowanym liderem była estońska załoga Ott Tänak i Raigo Mõlder, która miała ogromne szanse na dowiezienie dla Forda Fiesty RS WRC pierwszego zwycięstwa od Rajdu Wielkiej Brytanii 2012, kiedy to najszybszy okazał się Jari-Matti Latvala. Ostatecznie Tänak musiał zadowolić się drugą pozycją co i tak jest jego najlepszym wynikiem w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Podium uzupełnił Hayden Paddon (Hyundai i20 WRC).

Po wygranej Sébastiena Ogiera w Szwecji, Jariego-Matti Latvali w Meksyku, Haydena Paddona w Argentynie, Krisa Meeke w Portugalii, Thierry’ego Neuville’a na Sardynii, na listę tegorocznych triumfatorów wpisał się szósty zawodnik. Liderem punktacji kierowców po siedmiu rundach z bezpieczną przewagą pozostaje Ogier, który po raz pierwszy w tym roku nie uplasował się na podium, ale po raz szósty wygrał kończący rywalizację Power Stage. Dzięki zwycięstwu na Mazurach Mikkelsen awansował na pozycję wicelidera klasyfikacji mistrzostw świata.

W kategorii WRC 2 po zaciętej walce z triumfatorem Rajdu Polski 2012 Esapekką Lappi, zwycięstwo odniósł Teemu Suninen. W Junior WRC triumfował Simone Tempestini, zaś w Drive DMACK Fiesta Trophy najszybszy okazał się Jon Armstrong.

Niedzielny etap stał pod znakiem załamania pogody. Po kilku upalnych dniach nastąpiło ochłodzenie i nad Mazurami zawisły ciemne deszczowe chmury. Zgodnie z przepisami do ostatniego dnia rywalizacji 15 czołowych załóg przystąpiło w odwróconej kolejności. To oznaczało, że listę startową otwierał ukraiński zawodnik Walerij Gorban (Mini JWC WRC).

Pierwszy w harmonogramie dnia był znany z poprzednich edycji Rajdu Polski odcinek Baranowo zlokalizowany nieopodal bazy PZM 73. Rajdu Polski w Mikołajkach. Najlepszy czas osiągnął Andreas Mikkelsen podnosząc do 56 liczbę oesowych zwycięstw w mistrzostwach świata. Wyczyn Norwega, który pokonał tę próbę ze średnią prędkością 118 km/h, na niewiele jednak się zdał w świetle walki o zwycięstwo, bowiem lider rajdu Ott Tänak stracił do niego zaledwie 2,4 sekundy. Trzeci w wynikach znalazł się Sébastien Ogier.

Przed wjazdem do parku serwisowego załogi musiały się zmierzyć z oesem Sady, który podczas drugiego przejazdu stanowił tzw. Power Stage. Odcinek ten na długo pozostanie w pamięci Stéphane Lefebvre’a, który na wąskiej partii obrócił się i urwał lewe tylne koło. Francuz co prawda dotarł do mety, ale stracił ponad 4 minuty. Dani Sordo uderzył w balot słomy i do parku serwisowego zjeżdżał z uszkodzonym przodem samochodu. Oesowe zwycięstwo, 439 w mistrzostwach świata odniósł Sébastien Ogier, który o sekundę wyprzedził swojego zespołowego kolegę Jariego-Matti Latvalę. Trzeci czas zanotował Andreas Mikkelsen, a czwarty lider rajdu Ott Tänak.

Na drugim przejeździe Baranowa doszło do radykalnego zwrotu akcji, bowiem dotychczasowy lider PZM 73. Rajdu Polski złapał kapcia i stracił ponad 40 sekund. To oznaczało, że przed finałową próbą na czoło tabeli wysunął się Andreas Mikkelsen. Na przedostatnim oesie z rywalizacji wycofał się Dani Sordo. Gdyby do tego nie doszło, mielibyśmy bezprecedensowe zdarzenie bowiem do mety rundy mistrzostw świata dojechałyby wszystkie samochody WRC. Taka sytuacja ostatni raz miała miejsce podczas Rajdu Nowej Zelandii 2001.

Relacjonowany na żywo w telewizji Power Stage niewiele wniósł do rywalizacji w czołówce. Andreas Mikkelsen zdołał dowieźć do mety swoje drugie zwycięstwo w światowym czempionacie, zaś Ott Tänak ostatecznie zaledwie o 2,3 sekundy wyprzedził Haydena Paddona. Po raz szósty w tym sezonie 3 punkty za zwycięstwo na Power Stage zgarnął Sébastien Ogier.

PZM 73. Rajd Polski – wyniki końcowe:

     1. Andreas Mikkelsen (NOR)/Anders Jæger (NOR) Volkswagen Polo R WRC                       2:37.34.4

      2. Ott Tänak (EST)/Raigo Molder (EST) Ford Fiesta RS WRC                                  + 26.2

3. Hayden Paddon (NZ)/John Kennard (NZ) Hyundai i20 WRC                                 + 28.5

4. Thierry Neuville (BEL)/Nicolas Gilsoul (BEL) Hyundai i20 WRC                             + 29.3

5. Jari-Matti Latvala (FIN)/Miikka Anttila (FIN) Volkswagen Polo R WRC                   + 33.8

6. Sébastien Ogier (FRA)/Julien Ingrassia (FRA) Volkswagen Polo R WRC                + 40.3

7. Craig Breen (IRL)/Scott Martin (IRL) DS3 WRC                                                    + 2:01.4

8. Mads Østberg (N)/Ola Floene (N) Ford Fiesta RS WRC                                       + 3:04.6

9. Eric Camilli (FRA)/Benjamin Veillas (F) DS3 WRC                                                           + 5:23.1

10. Teemu Suninen (FIN)/Mikko Markkula Škoda Fabia R5                                        + 5:53.3

Liderzy PZM 73. Rajdu Polski:

OS 1: Neuville

OS 2:  Paddon

OS 3 – 7: Mikkelsen

OS 8 – 19: Tänak

OS 20 – 21: Mikkelsen

Zwycięzcy odcinków specjalnych:

Tänak: 9 (1ex aequo)

Paddon: 3

Mikkelsen: 3

Lefebvre: 1

Latvala: 3

Neuville: 1

Ogier: 3(ex aequo)

Najnowsze

Rajd Polski 2016 – sobota: Tanäk coraz bliżej zwycięstwa

Tylko cztery odcinki specjalne o łącznej długości niespełna 60 km dzielą załogę Ott Tänak/Raigo Mõlder od pierwszego w karierze zwycięstwa w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Po dwóch etapach estoński duet przewodzi stawce PZM 73. Rajdu Polski z 21-sekundową przewagą nad Andreasem Mikkelsenem pilotowanym przez Andersa Jægera (Volkswagen Polo R WRC). Trzecia lokata należy do Haydena Paddona i Johna Kennarda (Hyundai i20 WRC). Co ciekawe żadna z 15 załóg startujących samochodami WRC nie wycofała się z rywalizacji. Prawdopodobnie swoje trzy grosze doda do niej aura, bowiem po serii upalnych dni nad Mazury ma zawitać front atmosferyczny i na niedzielę 3 lipca zapowiadany jest ulewny deszcz.

W sobotę załogi udały się na północny wschód od Mikołajek w okolice Gołdapi, gdzie zlokalizowana była strefa zmiany opon. Pierwszym w harmonogramie drugiego etapu był 14-kilometrowy odcinek Gołdap. Sébastien Ogier, który po raz kolejny musiał otwierać listę startową zanotował dopiero 9. czas. To nie wystarczyło, aby utrzymać 4. lokatę w klasyfikacji generalnej rajdu. Trzykrotnego mistrza świata wyprzedził zwycięzca tegorocznego Rajdu Sardynii, Thierry Neuville, który zanotował 4. czas. Oesowe zwycięstwo padło łupem lidera zawodów Otta Tänaka, który na zaledwie jednej próbie podwoił swoje prowadzenie nad Andreasem Mikkelsenem. Co ciekawe, po przejechaniu 11 odcinków specjalnych o łącznej długości 136 km dwaj kierowcy Abu Dhabi Total World Rally Team, Stéphane Lefebvre i Craig Breen mieli identyczny łączny czas i plasowali się na 7. miejscu w „generalce”.   

Następnie załogi przystąpiły do najdłuższego w rajdzie odcinka Stańczyki (25,27 km), gdzie po raz kolejny najlepszy czas uzyskał Ott Tänak, który do 13 sekund powiększył przewagę nad drugim w klasyfikacji Andreasem Mikkelsenem. Trzeci czas zanotował Hayden Paddon, zaś lider punktacji kierowców Sébastien Ogier był w wynikach dopiero jedenasty. „To była katastrofa. Musiałem odkurzać trasę z luźnego szutru i straciłem sporo czasu” – żalił się na mecie dwunastej próby lider teamu Volkswagen Motorsport.

Na klasycznych Babkach trzecie oesowe zwycięstwo z rzędu i ósme w całym rajdzie dorzucił do swojej kolekcji Tänak, który po porannej pętli zwiększył prowadzenie nad Mikkelsenem do 18 sekund. Z bardzo dobrej strony pokazał się Stéphane Lefebvre notując drugi czas. To był kolejny trudny odcinek dla Ogiera, który został zepchnięty przez swojego kolegę z zespołu Jariego-Matti Latvalę na 6. pozycję. Co ciekawe Fin zdołał wyprzedzić swojego francuskiego kolegę mimo błędu popełnionego podczas pierwszego przejazdu Babek. – Na jednym ze skrzyżowań pojechałem za szybko, musiałem cofać i straciłem około 3 sekund – relacjonował Latvala.

Bardzo ciekawa walka trwała w kategorii WRC 2. Prawdopodobnie niesiony wczorajszym zwycięstwem Walijczyków w ćwierćfinale Euro 2016, klasą dla samego siebie był Elfyn Evans, który wygrał wszystkie trzy odcinki pierwszej sobotniej pętli redukując znacznie stratę do lidera tej klasyfikacji Teemu Suninena. Po przejechaniu 182 kilometrów oesowych jego przewaga nad drugim w wynikach WRC 2 Esapekką Lappi wynosiła zaledwie 1,9 sekundy. Do udanych pierwszej sobotniej pętli nie zaliczą Marius Aasen oraz Nicolas Fuchs. Zarówno Norweg, jak i Peruwiańczyk mieli dachowanie. Dla Aasena oznaczało to wycofanie się z sobotniej rywalizacji, podczas gdy Fuchs stracił ponad dwie i pół minuty.

Druga sobotnia pętla była rozgrywana w nieco innej konfiguracji niż poprzednia. Popołudniowa rywalizacja rozpoczęła się bowiem na najdłuższym i zarazem najbardziej oddalonym od Mikołajek odcinku Stańczyki. Sébastien Ogier mimo że poprawił czas poprzedniego przejazdu tej próby o 27 sekund, to uplasował się na 6. miejscu. Pierwszy odcinek tego dnia wygrał Andreas Mikkelsen zmniejszając stratę do czwartego wynikach tej próby Tänaka do 16,2 sekundy. Dla Norwega był to 55 najlepszy czas uzyskany w mistrzostwach świata i zarazem 571 dla Volkswagena Polo R WRC. Pecha miał Henning Solberg, który był zmuszony zmieniać koło na trasie odcinka tracąc ponad 3 minuty.

Na drugim przejeździe odcinka Babki doszło do nie lada niespodzianki, bowiem po raz pierwszy oesowe zwycięstwo w mistrzostwach świata zgarnął 24-letni Stéphane Lefebvre z ekipy Abu Dhabi Total WRT. Liczącą 21 km próbę Francuz przejechał ze średnią prędkością 125 km/h. Podobną przygodę do Henninga Solberga, tym razem zaliczył Walerij Gorban (Mini JCW WRC), który zaledwie 2 km od startu uderzył w kamień, przebił przednią oponę i był zmuszony do zmiany koła co skutkowało niemal 4-minutową stratą.

Przedostatni w sobotnim harmonogramie znajdował się drugi przejazd odcinka Gołdap, gdzie swoje pierwsze oesowe zwycięstwo w rajdzie i 452 w historii startów w mistrzostwach świata zanotował Jari-Matti Latvala. Przed tą próbą na skutek awarii skrzyni biegów z sobotniej rywalizacji wycofali się Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia R5).

Podobnie jak w czwartek i piątek, również sobotnią rywalizację kończył przejazd widowiskowej próby Mikołajki Arena, podczas której do dziewięciu liczbę oesowych zwycięstw podniósł Ott Tänak.

„To był świetny dzień, chociaż odcinki były wymagające. Wiedziałem, że po południu będzie znacznie trudniej niż podczas porannej pętli kiedy wygrałem wszystkie próby. Jutro będzie ciekawy dzień. Mam jednak ponad 20-sekundową przewagę i powinno być w porządku” – cieszył się w sobotni wieczór lider PZM 73. Rajdu Polski.

„To było bardzo dobre popołudnie. Cały czas jechaliśmy na maksimum swoich możliwości. Popełniłem jednak mały błąd. Myślę, że strata do Otta jest zbyt duża do odrobienia. Musimy jednak cisnąć, bowiem Hayden jest tuż za nami. Zobaczymy co się wydarzy jutro, gdy spadnie deszcz. To na pewno będzie interesujący dzień” – mówił na mecie sobotniego etapu Andreas Mikkelsen..

W WRC 2 druga pętla zdecydowanie należała do zwycięzcy Rajdu Polski z 2012 roku, Esapekki Lappiego. Fabryczny kierowca ekipy Škoda Motorsport już na OS 14 (Stańczyki 2) uzyskał najlepszy czas i wysunął się na prowadzenie w swojej kategorii. Po dwóch etapach przewaga Lappiego nad jego rodakiem Teemu Suninenem wynosi niespełna 10 sekund. Trzecia lokata przed niedzielnym etapem należy do zwycięzcy w kategorii WRC 2 w Monte Carlo i Szwecji, Elfyna Evansa (Ford Fiesta R5).

W Junior WRC trwa koncert jazdy Simone Tempestiniego, który wypracował już niemal 3-minutową przewagę nad Therry Folbem, zaś w czempionacie Drive DMACK Fiesta Trophy na czele klasyfikacji znajduje się Walijczyk Osian Pryce.

Przed nami ostatni dzień rywalizacji w PZM 73. Rajdzie Polski. W niedzielę 3 lipca zawodnicy będą mieli do przejechania cztery odcinki specjalne o łącznej długości blisko 60 km. Walka rozpocznie się od przejazdu próby Baranowo zlokalizowanej nieopodal parku serwisowego w Mikołajkach. Drugi w pętli to odcinek Sady, którego drugi przejazd będzie stanowił tzw. Power Stage, podczas którego zawodnicy zdobywają bonusowe punkty. Na godz. 14.00 w centrum Mikołajek przewidziana jest ceremonia zakończenia PZM 73. Rajdu Polski.

PZM 73. Rajd Polski – wyniki po OS 17:

1. Ott Tänak (EST)/Raigo Molder (EST) Ford Fiesta RS WRC                             2:05.37.2

2. Andreas Mikkelsen (NOR)/Anders Jæger (NOR) Volkswagen Polo R WRC    + 21.3

3. Hayden Paddon (NZ)/John Kennard (NZ) Hyundai i20 WRC                            + 27.8

4. Thierry Neuville (BEL)/Nicolas Gilsoul (BEL) Hyundai i20 WRC                                   + 43.5

5. Jari-Matti Latvala (FIN)/Miikka Anttila (FIN) Volkswagen Polo R WRC               + 1:04.5

6. Sébastien Ogier (FRA)/Julien Ingrassia (FRA) Volkswagen Polo R WRC         + 1:08.1

7. Stéphane Lefebvre (FRA)/Gabin Moreau (F) DS3 WRC                                               + 1:21.2

8. Craig Breen (IRL)/Scott Martin (IRL) DS3 WRC                                                + 1:33.2

9. Eric Camilli (FRA)/Benjamin Veillas (F) DS3 WRC                                            + 2:10.6

10. Mads Østberg (N)/Ola Floene (N) Ford Fiesta RS WRC                                             + 2:19.9

Liderzy PZM 73. Rajdu Polski po sobotnim etapie:

OS 1: Neuville

OS 2:  Paddon

OS 3 – 7: Mikkelsen

OS 8 – 17: Tänak

Zwycięzcy odcinków specjalnych:

Tänak: 9 (1ex aequo)

Paddon: 3

Mikkelsen: 2

Lefebvre: 1

Latvala: 1

Neuville: 1

Ogier: 1 (ex aequo)

Najnowsze

Rajd Polski 2016 – piątek: zacięta walka na mazurskich szutrach

Estońska załoga Ott Tänak/Raigo Molder przewodzi stawce po piątkowym etapie PZM. 73 Rajdu Polski. Druga lokata należy do reprezentującego barwy ekipy Volkswagen Motorsport Andreasa Mikkelsena. Na trzecim miejscu po dziesięciu odcinkach specjalnych plasuje się Nowozelandczyk Hayden Paddon.

Piątkowy etap PZM 73. Rajdu Polski rozpoczął się od przejazdu dość krótkiej, bo liczącej zaledwie 6,52 km próby Chmielewo zlokalizowanej nieopodal Mikołajek. Jako pierwszy na trasie pojawił się aktualny mistrz świata i jednocześnie lider klasyfikacji kierowców, Sébastien Ogier (Volkswagen Polo R WRC), który ostatecznie zanotował czwarty czas. Oesowe zwycięstwo padło łupem tegorocznego triumfatora Rajdu Argentyny, Haydena Paddona (Hyundai i20 WRC). To jednak nie wystarczyło, aby objąć prowadzenie w rajdzie. Nowym liderem dość niespodziewanie został estoński kierowca Ott Tänak (Ford Fiesta RS WRC). Reprezentant ekipy DMACK nie cieszył się jednak z niego zbyt długo – na pierwszym przejeździe klasycznej próby Wieliczki (17,30 km) znakomitą formą błysnął aktualnie trzeci w klasyfikacji kierowców Andreas Mikkelsen (Volkswagen Polo R WRC). Norweski zawodnik, który w dwóch poprzednich edycjach Rajdu Polski zajął drugie miejsce zaliczył pewne oesowe zwycięstwo i tym samym objął prowadzenie. Czwarty odcinek specjalny to czwarte nazwisko na liście oesowych triumfatorów. Tym razem najlepszy czas osiągnął Tänak. Na kończącej poranną pętlę próbie Stare Juchy drugą oesową wygraną zapisał na swoje konto Paddon dzięki czemu przesunął się on na pozycję wicelidera. Na pierwszym miejscu nadal znajdował się Mikkelsen, choć różnica między nim, a czwartym w klasyfikacji Sébastienem Ogierem wynosiła niecałe 10 s.

W kategorii WRC 2 po zwycięstwie na wczorajszym superoesie Karla Kruudy, od samego początku piątkowego etapu tempo nadawał fabryczny kierowca Škody, Pontus Tidemand, prywatnie pasierb startującego również w PZM 73. Rajdzie Polski Henninga Solberga. Szwed był najszybszy na trzech oesach z rzędu, na czwartej próbie notując czas ex aequo z 22-letnim Teemu Suninenem. Na oesie Stare Juchy najszybszy okazał się zwycięzca Rajdu Polski z 2012 roku Esapekka Lappi, dzięki czemu na trzech czołowych miejscach w WRC 2 znajdowali się kierowcy zasiadający za sterami Škody Fabii R5.

„To był dobry poranek. Szybkie odcinki specjalne bardzo mi odpowiadają” – opowiadał po pierwszej pętli lider zawodów, Andreas Mikkelsen.

„Większość odcinków jest całkowicie sucha przez co tracę czas. Jeżeli nie spadnie deszcz, nie mam szans na zwycięstwo: – ripostował Sébestien Ogier.

Podczas drugiego przejazdu odcinka Chmielewo Francuz aż o 5 sekund poprawił swój poprzedni przejazd, ale to nie wystarczyło na oesowe zwycięstwo. Gdy wydawało się, że najlepszy czas osiągnie Hayden Paddon, do głosu doszedł Ott Tänak, który do 3,5 s zmniejszył stratę do liderującego Andreasa Mikkelsena. Estoński kierowca był również najszybszy na odcinku Wieliczki dzięki czemu awansował na 2. miejsce spychając tym samym na najniższy stopień podium Paddona.

Co ciekawe to właśnie na drugim przejeździe Wieliczek w 2014 roku Andreas Mikkelsen zanotował średnią prędkość 136,88 km – to najlepszy wynik uzyskany kiedykolwiek przez Volkswagena Polo R WRC. Trzecim wynikiem na tej próbie (identycznym jak Ogier) mógł się pochwalić irlandzki kierowca Craig Breen z teamu Abu Dhabi Total (DS3 WRC). Niestety Wieliczki nie były szczęśliwe dla aktualnego mistrza Europy Kajetana Kajetanowicza zaliczającego podczas PZM 73. Rajdu Polski swój debiut w światowym czempionacie. Popularny Kajto musiał zmieniać koło na odcinku przez co stracił niemal 3 minuty i w klasyfikacji WRC 2 spadł na odległe 17. Miejsce. W tej kategorii cały czas karty rozdawali kierowcy Škody, choć na przedostatniej próbie dnia doszło do zmiany lidera. Na drugim przejeździe oesu Stare Juchy wypadek zaliczył Pontus Tidemand dzięki czemu na czele stawki znalazło się dwóch Finów – odpowiednio Teemu Suninen i Esapekka Lappi.

Na drugim przejeździe odcinka Świętajno po raz trzeci z rzędu i czwarty w całym rajdzie najlepszy czas uzyskał Ott Tänak dzięki czemu estoński kierowca Forda Fiesty RS WRC wysunął się na prowadzenie spychając na 2. pozycję Andreasa Mikkelsena. To była prawdziwe sprinterska próba, prawdopodobnie najszybsza w całym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata, bowiem pod jej koniec zawodnicy przez 40 s jechali z maksymalną prędkością.

Przed wieczornym przejazdem próby Mikołajki Arena załogi po raz drugi tego dnia musiały się zmierzyć z próbą Stare Juchy. Ze względu na porę dnia, w zalesionych partiach przez dłuższy czas unosił się gęsty kurz ograniczający widoczność. W tych warunkach najszybszy okazał się Hayden Paddon, który o 0,7 s wyprzedził wicelidera rajdu Andreasa Mikkelsena. Mimo dopiero 4. czasu fotel lidera zachował Ott Tänak.

Na oesie Mikołajki Arena identyczny czas zanotowali przewodzący stawce Ott Tänak oraz Sébastien Ogier, dla którego było to pierwsze oesowe zwycięstwo w PZM 73. Rajdzie Polski.

W kategorii Junior WRC po piątkowym etapie najszybszy jest Simone Tempestini pilotowany przez mieszkającego w Krakowie Giovanni Bernacchini. Drugie miejsce zajmuje Norweg Ole Christian Veiby, a trzecie Francuz Therry Folb.

„Było świetnie. Jestem bardzo pewny siebie. Jutrzejsze odcinki są jednak nieco inne. Nie widzę jednak powodu żebym jutro miał jechać wolniejszym tempem” – podsumował piątkową rywalizację Ott Tänak.

„To był bardzo dobry dzień. Niestety nie osiągnąłem dobrego czasu na superoesie. Jutrzejsze odcinki są zupełnie inne i nie mogę się ich doczekać” – dodał wicelider rajdu Andreas Mikkelsen.

W sobotę 2 lipca załogi będą rywalizować na siedmiu odcinkach specjalnych położonych na północny wschód od Mikołajek. Rywalizację rozpocznie 14-kilometrowy odcinek Gołdap, po czym zawodnicy zmierzą się z najdłuższą w zawodach próbie Stańczyki (25,27 km). Trzecim w pętli będzie 21-kilometrowy oes Babki. Po nim zawodnicy udadzą się na strefę zmiany opon w Gołdapi. Po popołudniowej pętli rozegrany będzie po raz drugi próba Mikołajki Arena. Co ciekawe tego dnia załogi nie będą zjeżdżały do parku serwisowego między pętlami, a do przejechania w sportowym tempie będą 124,58 kilometry.  

PZM 73. Rajd Polski – wyniki po OS 10:

     1. Ott Tänak (EST)/Raigo Molder (EST) Ford Fiesta RS WRC                                   1:01.23.0

2. Andreas Mikkelsen (NOR)/Anders Jæger (NOR) Volkswagen Polo R WRC                       + 4.2

3. Hayden Paddon (NZ)/John Kennard (NZ) Hyundai i20 WRC                                 + 10.2

4. Sébastien Ogier (FRA)/Julien Ingrassia (FRA) Volkswagen Polo R WRC              + 16.3

5. Thierry Neuville (BEL)/Nicolas Gilsoul (BEL) Hyundai i20 WRC                             + 20.4

6. Jari-Matti Latvala (FIN)/Miikka Anttila (FIN) Volkswagen Polo R WRC                   + 36.6

7. Stéphane Lefebvre (FRA)/Gabin Moreau (F) DS3 WRC                                       + 39.4

8. Craig Breen (IRL)/Scott Martin (IRL) DS3 WRC                                                    + 41.1

9. Eric Camilli (FRA)/Benjamin Veillas (F) DS3 WRC                                                           + 58.6

10. Mads Østberg (N)/Ola Floene (N) Ford Fiesta RS WRC                                     + 1:06.7

Liderzy PZM 73. Rajdu Polski po piątkowym etapie:

OS 1: Neuville

OS 2:  Paddon

OS 3 – 7: Mikkelsen

OS 8 – 10: Tänak

Zwycięzcy odcinków specjalnych:

Tänak: 5 (1ex aequo)

Paddon: 3

Mikkelsen: 1

Neuville: 1

Ogier: 1 (ex aequo)          

Najnowsze