Daria Mikólska

Jazda po alkoholu. Polacy robią to coraz rzadziej

W jakim kraju jazda po alkoholu to częste przestępstwo drogowe? Okazuje, że nie w Polsce.

Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej, Wielka Brytania to kraj, w którym kierowcy najczęściej wsiadają za kółko po kilku głębszych. Jazda pod wpływem alkoholu nie jest już główną domeną Polaków.

W mediach nie brakuje przekazów o kolejnych „wyczynach” polskich kierowców – szczególnie w kategorii jazda po alkoholu. Według najnowszego raportu przygotowanego przez Komisję Europejską, Polacy wcale nie wypadają najgorzej.

Czytaj: Wyższe kary za jazdę po alkoholu. Od 1 stycznia kierowcom grożą surowe konsekwencje

W raporcie przeanalizowano statystyki ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także dane od organizacji European Transport Safety Counsil oraz sieci policyjnej TISPOL.

Jazda po alkoholu – Polska w tyle

W najnowszym raporcie przygotowanym przez Komisję Europejską znalazło się również stare badanie przeprowadzane w latach 2008-2010. Miało ono na celu ustalenie procentu kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości (0,5 promila alkoholu we krwi).

Polscy kierowcy wypadli w nim najgorzej – wynik wynosi 1,47 proc. W czołówce znaleźli się Włosi (8,59 proc.), Belgowie (6,42 proc.) oraz Portugalczycy (4,93 proc.).

Jazda po alkoholu
fot. Lubuska Policja

W kolejnym badaniu Polska zajęła w raporcie drugie miejsce – pod względem najmniejszej liczby pijanych kierowców na drogach. Zestawienie wygrała Irlandia z wynikiem 0,5 proc. Jazda po alkoholu nie jest tam popularnym przestępstwem drogowym. Na drugim miejscu uplasowała się Polska z wynikiem 0,7 proc.

Jazda po alkoholu
fot. Komisja Europejska

To sporo poniżej europejskiej średniej wynoszącej 2,3 proc. Najgorzej w zestawieniu wypadła Wielka Brytania (8,9 proc.), gdzie dopuszczalny limit alkoholu we organizmie wynosi aż 0,8 promila. Tuż za nią znalazły się takie kraje, jak Cypr (3,2 proc.) i Włochy (3,1 proc.).

Polska zaliczyła ogromny progres przez ostatnią dekadę. W zestawieniu przygotowanym w 2010 roku nasz kraj wypadł dużo gorzej. Wtedy aż 4,9 proc. kierowców zostało zatrzymanych w kategorii „jazda po alkoholu”. Średnia europejska w badanych krajach wynosiła wtedy 3,2 procent.

Jazda po alkoholu
fot. Komisja Europejska

Kontrola trzeźwości to standard

Policja w Polsce jest bardzo wyczulona w temacie „jazda po alkoholu”. Praktycznie przy każdej kontroli drogowej kierowcy są poddawani konieczności dmuchania w alkomat. W badaniu, gdzie za punkt odniesienia przeanalizujemy liczbę testów trzeźwości na 1000 mieszkańców, Polska jest w ścisłej czołówce. Nasz kraj wyprzedza tylko Estonia.

Jazda po alkoholu

Wypadki w Polsce

Kierowcy w Polsce powodują sporo wypadków na tle innych krajów Europy – znajdujemy się w ścisłej czołówce pod względem liczny zabitych i rannych na drogach. Jeśli chodzi o procent wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców, to na tle innych krajów nie wypadamy aż tak źle.

Jazda po alkoholu
fot. Komisja Europejska

Według szacunków Komisji Europejskiej, liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych wypadkami po spożyciu alkoholu w latach 2008-2018 spadła o 63 proc. Rocznie wciąż ginie na drogach prawie 2750 osób. W 2018 roku było to 15 proc. wszystkich zabitych na europejskich drogach. W Polsce ten współczynnik wynosi mniej niż 10 procent.

Najczęściej wypadki powodują młodzi kierowcy. Specjaliści szacują, że ta sama dawka alkoholu powoduje u nich od trzech do pięciu razy wyższe ryzyko spowodowania wypadku niż u kierowców w wieku 30 lat lub więcej.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze