Jakie znaczenie ma wymiana opon?

Nikomu nie trzeba już chyba tłumaczyć jak istotny wpływ na bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem mają odpowiednio dobrane opony.

Bezpieczeństwo na drodze. Jakie znaczenie ma wymiana opon?

Stanowią jedyny punkt, który łączy pojazd z jezdnią, wpływają tym samym na zachowanie się auta na drodze. Korzystanie z opon nieodpowiednich do danej pory roku, lub też nadmiernie wyeksploatowanych niesie ze sobą wiele zagrożeń. Aby zapewnić sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa, należy wymienić opony zawsze wtedy, gdy wskazuje na to pora roku lub też stopień zużycia bieżnika. Ci, którzy jeszcze nie do końca zdają sobie ze znaczenia wymiany opon na bezpieczeństwo na drodze, powinni zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami.

Gdy zmieniają się warunki atmosferyczne związane z nadejściem zimy, większość kierowców czym prędze zmienia opony na zimowe, które wykonane z odpowiednio miękkiej mieszanki gumowej, bardzo dobrze spisują się w polskich zimowych warunkach. Ma to duże znaczenie dla osób, które często korzystają z auta, gdyż tylko w taki sposób mogą zapewnić sobie w miarę bezpieczne poruszanie zarówno po zaśnieżonych i oblodzonych drogach, jak też wtedy, gdy panuje niska temperatura. Opona letnia w warunkach zimowych staje się bowiem twarda, a tym samym nie może zapewnić odpowiedniego trzymania i hamowania na drodze. Wystarczy tylko jeden raz, aby porównać jazdę na zimówkach i oponach letnich, by już nigdy nie mieć wątpliwości, co do zasadności i znaczenia tej wymiany.

Również jazda na słabej jakości oponach, które wymagają już wymiany ze względu na zbyt niską wysokość bieżnika lub inne uszkodzenia mechaniczne, stwarza duże niebezpieczeństwo. Istotna jest data produkcji opony. O ile przy bardziej zużytym bieżniku, opona taka może tylko o wiele gorzej odprowadzać wodę, to w przypadku defektu mechanicznego istnieje ryzyko nagłego ujścia powietrza, co np. podczas szybszej jazdy może okazać się tragiczne w skutkach. Warto dokładnie obejrzeć koła, wszelkiego rodzaju przecięcia, czy nawet powierzchowne rozdarcia na bokach opony, powinny dyskwalifikować takie ogumienie z jego dalszego użytkowania.

Zlekceważenie przez kierowcę wymiany opon, gdy zachodzi taka potrzeba, jest skrajnie nieodpowiedzialne. Osoba ta, ryzykuje nie tylko swoich zdrowiem i życiem, lecz stwarza realne niebezpieczeństwo dla pozostałych użytkowników dróg. Nigdy nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie, gdyż zachowane w ten sposób pieniądze, można bardzo szybko stracić, nawet wtedy, gdy dojdzie tylko do niewielkiej kolizji, która przyczyną będzie zły stan ogumienia. W przypadku poważniejszych zdarzeń drogowych, stawką może być już ludzkie życie.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Utarło się przekonanie, że póki drogi nie są oblodzone, lub nie spadnie pierwszy śnieg nie warto wymieniać opony na zimowe. Do ostatniej chwili, do ostatniego momentu przeciągamy wymiany, a potem przepłacamy i na gwałt jedziemy do serwisu. Lepiej przygotować się zawczasu, niż potem żałować lenistwa lub nieodpowiedzialnego oszczędzania.

Piotrek z http://www.motoopony.pl

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze