Ewa Kania

Jeździsz cały czas lewym pasem? Nawet się nie spodziewasz jak wysoki mandat możesz dostać

Uporczywe trzymanie się lewego pasa to jedna z polskich „specjalności”. Niektórzy kierowcy robią to, bo nie znają przepisów, ani nie rozumieją zasad kultury na drodze, zaś inni wręcz przeciwnie - mają się za znawców przepisów, przez co lubią pouczać innych.

Którym pasem powinno się jechać – prawym czy lewym?

Trudno w to uwierzyć, ale naprawdę na naszych drogach nie brakuje kierowców, którzy nie widzą żadnych różnic między lewym a prawym pasem. Jadą więc tym, którym im „wygodniej”, nie zważając na sytuację na drodze.

Tymczasem wystarczy przypomnieć art. 16 Kodeksu drogowego, gdzie w sekcji „Ruch pojazdów – zasady ogólne” (a więc te najbardziej podstawowe), czytamy:

  • Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
  • Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

I teraz prosty quiz – skoro prawo wymaga, aby jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, to który pas powinniśmy zająć? Podpowiemy – nie jest to pas lewy, ani nawet środkowy.

Jaki mandat za jazdę lewym pasem?

Taryfikator mandatów nie przewiduje takiej pozycji jak „jazda lewym pasem”. Jest tam jednak taka pozycja jak „wystąpienie przeciw innym przepisom”, z której policjant może skorzystać, jeśli kierujący łamie prawo, ale takie konkretne wykroczenie nie jest ujęte w taryfikatorze. Ponieważ waga takich wykroczeń może być bardzo duża, duże są również widełki – od 20 do 3000 zł.

Jest jednak jeszcze jedna możliwość – jeśli nasza jazda lewym pasem, będzie utrudniać innym poruszanie się (na przykład zmuszając do wyprzedzania prawym pasem), to jest to utrudnianie ruchu. Mandat za takie przewinienie to 500 zł i 8 pkt. karnych.

Zimowy dekalog kierowcy – o tych zasadach pamiętaj

Przykład tego możecie zobaczyć poniżej. Kierująca Citroenem C3 chyba nie rozumie rozróżnienia na lewy i prawy pas. Albo uważa, że raz zajętego pasa trzeba się trzymać do końca podróży. Zobaczcie zresztą sami.

Kiedy można jechać lewym pasem?

Kierowcy mogą oczywiście korzystać z lewego pasa – po to przecież on jest. Nie można jednak zapominać, że służy on do konkretnych celów. Jechać lewym pasem możemy:

  • podczas wykonywania manewru wyprzedzania
  • jeśli zamierzamy skręcić lub zawrócić w najbliższym możliwym miejscu
  • jeśli na drodze jest korek lub bardzo gęsty ruch, a na lewym pasie pojazdów jest wyraźnie mniej
  • jeśli prawy pas jest zamknięty lub występują na nim inne utrudnienia

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze