Jak zwalniać przed łukiem drogi na śliskiej nawierzchni? Z pewnością nie tak jak ten kierowca

Jak zwalniać przed łukiem drogi na śliskiej nawierzchni? Z pewnością nie tak jak ten kierowca

07 października 2020
1
4
Czasami oglądając nagrania z różnych zdarzeń drogowych, można dojść do wniosku, że wielu kierowców nie ma pojęcia o prowadzeniu pojazdów w warunkach innych, niż suchy asfalt i słoneczna pogoda.

Na nagraniu widzimy obraz z kamery monitorującej fragment Drogowej Trasy Średnicowej. To dobrze znany łuk, na którym wypadało z drogi wielu kierowców, często w sposób widowiskowy. Tym razem interesuje nas jedna jezdnia znajdująca się na drugim planie.

Jechał prosto i nagle kompletnie roztrzaskał samochód. Jak do tego doszło?

Zwróćcie uwagę najpierw na srebrne auto, które wyraźnie zwolniło przed łukiem. Rozsądnie, bo łuk jest ostry, a na asfalcie znajduje się mnóstwo wody. To teraz popatrzcie na drugi srebrny samochód. Jego kierowca też hamuje, ale robi to ze znacznie większej prędkości i później, niż pierwszy. Takie zachowanie uszłoby mu na sucho na… suchej nawierzchni, ale nie w tych warunkach.

Przesadził z prędkością w czasie deszczu, cudem uniknął śmierci

Trzymając nadal wciśnięty hamulec, kierowca zaczyna skręcać. Wyczerpuje w ten sposób całą dostępną przyczepność, jego auto wpada w poślizg, obraca się i uderza w krawężnik, co powoduje kolejny obrót. Na szczęście inni kierowcy wykazali się większym rozsądkiem i mogli w porę się zatrzymać.

Komentarze

jan
08 października 2020 11:24
hamowanie na zakręcie to marny pomysł
Maciej > jan
09 października 2020 11:56
Panie Janie, z całym szacunkiem, ale szerzy Pan błędną wiedzę. Problemem zaistniałym na filmiku jest trzymanie hamulca w poślizgu. W przypadku utracenia przyczepności należy zdjąć nogę z hamulca i wykonać natychmiastową kontrę z delikatnym dodaniem gazu (tyczy się bardziej przedniego napędu).

Hamowanie do apexu łuku, a następne dynamicznie dodanie gazu po pokonaniu szczytu zakrętu jest absolutnie poprawną techniką.
zbokzzaściany
09 października 2020 09:30
Co to za zakręt? Widziałem już z dziesięć nagrań z tego miejsca.
Mim > zbokzzaściany
09 października 2020 11:03
Ruda Śląska na DTŚ , tzw "zakręt mistrzów"