Jak zostać mistrzem toru Nurburgring? Wideo

Wielu było śmiałków, którzy polegli na "zielonym piekiełku" i jedyne co im zostało to wspomnienia, wysoki mandat za sprzątanie toru i faktura za naprawę samochodu. Ten film pokaże, jak zostać mistrzem legendarnego toru.

Ekipa RSRNurburg stworzyła film, który pomoże wielu amatorom sportowej jazdy przygotować się do wypadu na legendarny Nurburgring. Dla wielu z nich kończy się on bowiem spektakularnym dzwonem, który odbije się mocno na ich finansach. 

Instruktorzy – Gabriele Piana oraz Ray Shepherdson – tłumaczą zwykłym śmiertelnikom, jakie są najczęściej popełniane błędy na torze i jak ich uniknąć. Wiadomo, że nic nie zastąpi kilometrów ćwiczeń, ale czasami warto przygotować się od strony teoretycznej.

O dziwnych pojazdach, jakie pojawiają się na niemieckim torze przeczytasz tu.

Najnowsze

Dlaczego warto jechać zgodnie z przepisami? Wideo

Przez ostatnie tygodnie w sieci przewija się sporo ekstremalnych komentarzy, związanych z zaostrzeniem przepisów, a konkretnie zabieraniem praw jazdy za wykroczenia w obszarze zabudowanym. Zobaczcie film, który zmieni Waszą optykę.

W sieci znajdziemy sporo dyskusji na temat słuszności ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Jednak czasami wystarczy zobaczyć jedną sytuację, by wszystkie głosy zamilkły. 

Tym razem mamy przykład z rosyjskich dróg, które kojarzą się nam jednoznacznie. Jest spokojne popołudnie, kierowca jedzie ze stałą prędkością, na szczęście dopuszczalną. Nagle dochodzi do incydentu, który mógłby sprawić wiele nieszczęścia co najmniej kilku osobom. 

Zobaczcie finał. Ten film mówi więcej niż tysiące komentarzy.

Najnowsze

Co należy sprawdzić w motocyklu przed dłuższym wypadem?

Wraz z wyższymi temperaturami nadszedł sezon motocyklowy. Aby mieć pewność, że nasze motocykle i skutery są gotowe do drogi, warto skorzystać z kilku wskazówek dotyczących przeglądu naszej maszyny. Wskazówek, dzięki którym unikniemy przykrych niespodzianek podczas zbliżających się, dalszych wypadów.

Sprawdźmy łańcuch
Przed dłuższym wypadem warto go wyczyścić i naoliwić (no chyba, że maszyna nie przejechała zbyt wielu kilometrów od wiosnennego przeglądu przedsezonowego). Upewnijmy się, że zębatki nie są zużyte i dobrze przylegają do siebie. Sprawdźmy także, czy łańcuch nie jest zbyt mocno napięty. Zawsze warto poprowadzić motocykl przez kilka metrów, aby obejrzeć dokładnie łańcuch i skontrolować jego stan na całej długości (pod kątem sztywności lub osłabienia na każdym odcinku).

Przyjrzyjmy się oponom
W miarę upływu czasu na oponach możemy zauważyć ślady zużycia i odnotować spadki ciśnienia. Dlatego zawsze zanim wyruszymy w drogę powinniśmy sprawdzić, czy bieżnik i ciśnienie są zgodne z rekomendacjami producenta. Skontrolujmy dokładnie opony pod kątem oznak widocznego zużycia, a jeśli koła naszego jednośladu mają szprychy, sprawdźmy napięcie każdej z nich.

Olej do wymiany
Jeśli od ostatniej przejażdżki minęło kilka miesięcy, to na początku sezonu warto wymienić olej silnikowy. Na pewno powinniśmy robić to regularnie, aby zapobiec niszczeniu części, dlatego nie odkładajmy tego na później. Warto sprawdzić dokładne zalecenia w dokumentacji pojazdu (liczbę kilometrów, po przejechaniu których należy wymienić olej).

Hamulce zawsze sprawne
Sprawdzenie stanu klocków hamulcowych to podstawa i całego układu. Na początku sezonu może być konieczne odpowietrzenie hamulców i wymiana płynu hamulcowego – jeśli to zostało uczynione, to wystarczy sprawdzić poprawne działanie systemu przed wyjazdem. Sprawny układ hamulcowy jest niezmiernie istotny, dlatego zawsze przed wyruszeniem w drogę powinniśmy sprawdzić działanie zarówno przednich, jak i tylnych hamulców.

Części tworzą sprawną całość
Skontrolujmy także zużycie poszczególnych części, np.: świec zapłonowych, kabli i filtra powietrza. Utrzymujmy je w czystości i w dobrym stanie, w razie potrzeby odpowiednio konserwujmy. Zapewni to bezpieczeństwo, podniesie wydajność części oraz wydłuży życie motocykla.

Światła – niezawodny sygnalizator
Wydaje się to oczywiste, ale łatwo przeoczyć stan świateł w motocyklu, szczególnie jeśli podróżujemy najczęściej w dzień lub ruszamy w trasę po dłuższej przerwie. W związku z tym koniecznie sprawdźmy wszystkie światła: przednie, tylne, hamowania oraz kierunkowskazy. To one są podstawowym warunkiem widoczności pojazdu na drodze.

Akumulator stworzony do działania
Po zimie lub dłuższym przestoju akumulator może potrzebować dodatkowego ładowania. Można to zrobić samodzielnie przy pomocy prostownika (np. Exide 12/7), który ma dodatkowy przewód, pozwalający na pozostawienie prostownika podpiętego do akumulatora, bez konieczności demontażu akumulatora na czas ładowania. Sprawdźmy także klemy oraz bieguny akumulatora – powinny być czyste, zabezpieczone i w dobrym stanie.

Kask i wyposażenie
Zanim założymy kask i wyruszymy w drogę, poświęćmy chwilę na dokładny, samodzielny przegląd kasku (o dbaniu o kask motocyklowy przeczytasz tu) i innych elementów ubioru motocyklowego: rękawiczek, ochraniaczy na plecy, zestawu pierwszej pomocy oraz pozostałych elementów wyposażenia. Przyjrzyjmy się dokładnie kaskowi w celu wykrycia jakichkolwiek pęknięć lub wad. Jeśli zauważmy jakąkolwiek wadę, mającą wpływ na nasze bezpieczeństwo, wymieńmy kask i inne elementy wyposażenia na nowe.

Mycie równie ważne
Na koniec umyjmy porządnie motocykl. Dzięki temu zaobserwujemy wszystko, co mogliśmy wcześniej przeoczyć, np. niewielki przeciek lub poluzowaną część.

Najnowsze

Graffiti na nadwoziu Mercedesa

Czasami przekaz artysty jest zbyt skomplikowany dla zwykłego śmiertelnika. Mercedes postanowił oddać model CLA w ręce znanego, niemieckiego rapera. Zobaczcie, co powstało.

Moda na uliczny styl nadal nie przemija. Mercedes postanowił oddać jeden ze swoich modeli w ręce rodzimego rapera o ksywce CRO. Nie znamy jego twórczości, ale możemy zobaczyć, co powstało z połączenia miejskiego samochodu ze sztuką ulicy. 

CRO wziął kilka puszek z farbą, markerów oraz tradycyjną farbę i postanowił zrobić graffiti  na nadwoziu Mercedesa CLA, które określa mianem „pełnego polotu” i „ekspresyjnego”. 

– Maluję i rysuję niemal zawsze i wszędzie, niezależnie co robię i gdzie jestem. Nic się przede mną nie uchroni, nawet Mercedes – powiedział CRO po tym jak stworzył street-art na samochodzie.

Ten konkretny egzemplarz pojawi się na imprezie Mercedes-Benz Roadshow, a następnie zostanie wystawiony na aukcję. Jak myślicie, znajdą się chętni na takie dzieło?

Najnowsze

Pierwsza akcja serwisowa Volvo XC90

Jeszcze na dobre nie zagościł w europejskich salonach, a już czeka go pierwsza akcja serwisowa. Mowa o flagowym SUV-ie ze Szwecji, w którym odkryto problem z elektroniką.

Volvo ogłosiło oficjalną akcję serwisową dotyczącą nowego modelu XC90. Dotyczy ona wszystkich modeli XC90 poruszających się w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Problem tkwi w przedniej wiązce przewodów, które zostały nieprawidłowo zainstalowane do samochodu w fabryce. W wyniku tego błędu może dojść do ich uszkodzenia, co spowoduje wyświetlenie błędu na tablicy rozdzielczej. Z powodu tego problemu może się również zdarzyć, że przestaną działać poduszki powietrzne w przednich fotelach. Jak podaje producent, ta wada nie spowoduje przypadkowego wystrzelenia poduszek.

Akcja serwisowa dotyczy niewielkiej liczby egzemplarzy Volvo XC90. Tylko 200 samochodów zostanie zakwalifikowanych do wizyty w najbliższym, autoryzowanym serwisie. Większość z nich znajduje się na rynku szwedzkim. Jak dotąd nie zanotowano żadnych incydentów związanych z defektem.

Najnowsze