Quantcast

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Oto 7 rad, które ułatwią życie kierowcom

Rosnące ceny na stacjach benzynowych z pewnością spędzają sen z powiek wielu kierowcom. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, które zwiększą efektywność jazdy i zmniejszą zużycie paliwa. Utrzymywanie stałej prędkości, hamowanie silnikiem i dbanie o odpowiedni poziom ciśnienia w oponach - to kilka rozwiązań, które pomogą w oszczędnościach.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) efektywna jazda może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa o 6-12%. Jakie nawyki warto wypracować, aby oszczędzać paliwo i odciążyć budżet domowy.

Jedź płynnie

Dla oszczędności zużycia paliwa kluczowa jest płynna jazda. Nagłe zmiany prędkości, takie jak gwałtowne przyspieszanie lub hamowanie, zwiększają zużycie paliwa. By temu zaradzić, pozostań na niskich biegach tylko przez kilka pierwszych sekund jazdy. W miarę możliwości korzystaj z wysokich biegów. Dobrym sposobem jest postępowanie zgodnie z instrukcjami wskaźnika zmiany biegów (GSI) sugerującemu kierowcy optymalny moment zmiany biegów. Większe prędkości obrotowe oznaczają większe zużycie paliwa. Optymalny moment zmiany biegów powinien nastąpić przed przekroczeniem 2500 obr./min.

Wyłącz silnik na dłuższym postoju

Włączony silnik na postoju generuje zużycie paliwa oraz emituje spaliny. Przy krótkich postojach, np. na światłach silnik na biegu jałowym zużywa około 1 litra na godzinę. Aby zautomatyzować ten proces, wiele współczesnych samochodów jest wyposażona w system Start&Stop, który domyślnie wyłącza silnik podczas dłuższego postoju.

Utrzymuj stałą prędkość jazdy

Zmiany prędkości wpływają na poziom zużycia paliwa, dlatego preferowane jest utrzymanie tej samej prędkości, o ile pozwalają na to natężenie ruchu i jakość drogi, którą się poruszamy.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna IEA w swojej 10-punktowej rekomendacji zaleca, aby ograniczyć prędkość jazdy na autostradach o co najmniej 10 km/h. Udowodniono, że zwolnienie do 110 km/h na autostradzie pomoże zaoszczędzić do 11% zużycia paliwa.

Hamuj silnikiem

Jeśli to możliwe, warto zatrzymać się w miarę ostrożnie, zdejmując nogę z pedału gazu, aby wykorzystać przeciwciśnienie, jakie skrzynia biegów wywiera na silnik, zanim zostanie wciśnięty pedał hamulca. W ten sposób samochód stopniowo hamuje, nie będąc zależnym od paliwa, a jego zużycie spada. W tym celu konieczne jest odpowiednie przewidywanie i utrzymywanie bezpiecznej odległości.

Korzystasz z klimatyzacji czy opuszczasz okna?

Klimatyzacja jest jednym z urządzeń w aucie, które zużywają najwięcej paliwa – według IEA wskaźnik ten wynosi od 4% do 10%. Natomiast opuszczanie szyb przy średnich i wysokich prędkościach tworzy opór powietrza: powietrze dostaje się do samochodu i generuje opór aerodynamiczny, który zmniejsza prędkość pojazdu i utrudnia pracę silnika.

Funkcja AUTO w ustawieniach klimatyzacji sprawia, że sprężarka działała w najbardziej wydajny sposób i osiąga pożądaną temperaturę bez szkody dla zużycia paliwa. Przy prędkości powyżej 80 km/h, gdy aerodynamika odgrywa ważną rolę, należy zawsze zamykać okna w pojeździe.

Zadbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach

Według IEA regularne kontrole ciśnienia w oponach pozwalają zaoszczędzić co najmniej 1,5% paliwa. Istotne jest także prawidłowe rozłożenie ładunku w bagażniku. Kolejnym krokiem powinna być regulacja ciśnienia w oponach. W razie konieczności zabrania ze sobą bagażu, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że będzie to miało wpływ na zwiększenie zużycia paliwa.

Zaplanuj trasę odpowiednio wcześnie

Odpowiednio zorganizowana trasa ma ogromne znaczenie w kwestii oszczędności. Nieprzewidziane zdarzenia, konieczność jazdy w korkach lub pomylenie trasy na nieznanych drogach mogą niepotrzebnie wydłużyć podróż, a co za tym idzie, zwiększyć zużycie paliwa.

Odpowiednio zorganizowana trasa ma ogromne znaczenie w kwestii oszczędności
Odpowiednio zorganizowana trasa ma ogromne znaczenie w kwestii oszczędności, fot. materiały prasowe / Seat

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze