Edyta Klim

Jak zadbać o motocyklowy kask?

Aby kask motocyklowy mógł nam długo służyć i zachować swoje właściwości ochronne – warto wyrobić sobie nawyk, by o niego dbać.

Zakup kasku motocyklowego to nie jest wydatek mały, warto więc zadbać, by służył nam długo, był w dobrym stanie wizualnym, zachował szczelność i spełniał swoje funkcje zapewnienia bezpieczeństwa. W związku z tym, powstała nasza lista 10-ciu spraw, o które warto zadbać:

 1. Kask traktuj ostrożnie, tak jakby był przedmiotem delikatnym. Ponieważ nawet upuszczenie kasku z wysokości talii, może spowodować uszkodzenia, które bywają zupełnie niewidoczne, a obniżą jego właściwości rozpraszające energię przy kolejnym uderzeniu.
 2. Używaj pokrowca na kask z uchwytami, dzięki czemu będzie on chroniony przed czynnikami zewnętrznymi, łatwo będzie można go chwycić i bezpiecznie transportować.
 3. Nie zostawiaj kasku luzem na motocyklu, bo i z kanapy, i z lusterka z łatwością spadnie przy większym podmuchu wiatru. Trzymaj go z dala od silnych detergentów, paliwa i silnego nagrzania.
 4. Przy upałach i/lub w długiej podróży – wskazane jest używanie kominiarki, by jak najdłużej zachować czystość wyściółki i nie doprowadzić do namnażania bakterii wewnątrz kasku. Nie warto w kasku nosić rękawic (ani innych rzeczy), ponieważ tak do wnętrza wprowadzamy zabrudzenia, a ich rzepy mogą zmechacić wnętrze kasku.
 5. Szanuj lakier zewnętrzny kasku i unikaj naklejek nieprzeznaczonych do kasków. Do czyszczenia zewnętrznego używaj czystej wody lub środków przeznaczonych do czyszczenia kasków (żadnych kosmetyków samochodowych, ani ściernych czy polerujących). Unikaj nadmiernego tarcia i używaj do czyszczenia jedynie miękkich, nierysujących ściereczek z mikrofibry lub mikrofazy.
 6. Do usuwania owadów używaj jedynie chemii przeznaczonej do kasku lub połóż na zanieczyszczonej powierzchni zmoczony ręcznik papierowy na ok. 10 minut. 
  Po tym czasie delikatnie przetrzyj i osusz powierzchnię miękką szmatką.
 7. Do dokładnego mycia warto zdjąć wizjer (i wyciągnąć pinlock, jak jest) oraz miękką szczoteczką do zębów oczyścić wszystkie wloty, spojlery, mechanizmy i ich okolice. Uszczelkę należy zabezpieczyć silikonem bezzapachowym (by zachowała swoją elastyczność i szczelność) przy pomocy małego pędzelka, a nadmiar usunąć szmatką.
 8. Szybkę myjemy czystą wodą lub środkami przeznaczonymi do czyszczenia szybki. Unikając tarcia i osuszając ją miękką szmatką. Pinlock przepłukujemy w wodzie, strzepujemy jej nadmiar, osuszamy miękką szmatką i zostawiamy do odparowania (zanim go znów zamontujemy).
 9. Do czyszczenia wnętrza najlepsze jest pranie ręczne z delikatnym ugniataniem (bez wykręcania i wyginania), przy użyciu łagodnego mydła, bardzo delikatnych produktów do prania lub np. hipoalergicznego szamponu dla dzieci (nigdy środków do tapicerki!). Płukać należy pod bieżącą wodą do ustąpienia piany, następnie pozostawić do wyschnięcia (ale nie na słońcu). 
   
 10. Do czyszczenia wnętrza można także użyć środka czynnego powierzchownie – spryskujemy, rozprowadzamy, chwilę czekamy i przecieramy miękką szmatką. Ta metoda wymaga częstszego stosowania, niż pranie, ale jest jedyną dostępną do kasków z wnętrzem niewyjmowanym i gdy zależy nam na szybszym czyszczeniu i schnięciu.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

bardzo fajny artykuł:)

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze