Jak zachować się prawidłowo na autostradzie? Dowiedz się z kreskówki!

Długi weekend czerwcowy to okazja do wyjazdu na krótkie, często spontaniczne wakacje. Jak wskazują statystyki Komendy Głównej Policji, jest to jeden z najbardziej kolizyjnych okresów na polskich drogach. Jak poruszać się po autostradzie - uczy specjalna kreskówka.

W roku 2013 w czasie długiego weekendu czerwcowego (30.05-2.06.2013) na drogach w Polsce doszło do 409 wypadków, w których zginęło 35 osób, a ranne zostały 523 osoby. Ponadto zatrzymano 2131 nietrzeźwych kierowców (dane Komenda Główna Policji, Ruch drogowy, Długie weekendy i święta, Boże Ciało 2013).

Kampania „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” wystartowała 29 kwietnia br. i porusza 5 najważniejszych aspektów bezpieczeństwa na autostradach. Każdy problem poruszany jest w „drastycznych” kreskówkach, a ich tematyka dotyczy:

  1. zakazu zawracania i cofania na autostradzie – film: http://bit.ly/1lyxrow
  2. zasad właściwego używania świateł awaryjnych podczas jazdy – film: http://bit.ly/1g1vYqD
  3. zasad prawidłowej zmiany pasa ruchu – film: http://bit.ly/1hqNMMS
  4. zasad przestrzegania ograniczeń prędkości – film: http://tiny.pl/q8dh6
  5. zasad bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy

Przed czasem wzmożonych wyjazdów Autostrada Wielkopolska prezentuje kreskówkę z serii edukacyjnej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!”. Animowani bohaterowie pokażą jakie konsekwencje wiążą się z niedostosowaniem prędkości do przepisów i warunków na drodze. Patronat honorowy nad akcją objął Komendant Główny Policji.

Liczba wypadków spowodowanych nie stosowaniem się do ograniczeń  prędkości stale rośnie. Jak wynika z badań zleconych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – aż 57,8% kierowców przekracza na autostradzie dozwoloną prędkość (Raport Prędkość pojazdów w Polsce, 2014).

„Do wypadków na autostradach dochodzi najczęściej z powodu nadmiernej, niedostosowanej do warunków prędkości. Pamiętajmy o tym, że autostrada nie powinna być areną bicia rekordów prędkości i weryfikowania swoich możliwości za kierownicą. Samochód poruszający się z niedozwoloną prędkością 180 km/h w ciągu 1 sekundy pokonuje odległość aż 50 m! W pewnych sytuacjach praw fizyki oszukać nie można”komentuje mł. insp. Marek Konkolewski, Komenda Główna Policji.

Najnowsza kreskówka kampanii społecznej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” przedstawia konsekwencje nieprzestrzegania ograniczeń prędkości na autostradzie. Historia kończy się tragicznie, ale zgodnie z formułą kampanii film przedstawia również poprawną wersję , do której stosować powinni się wszyscy kierowcy.

„W najnowszej kreskówce poruszyliśmy problem przestrzegania ograniczenia prędkości. Mimo że samochody osobowe na polskich autostradach mogą poruszać się z prędkością do 140 km/h, to ponad połowa kierowców nie przestrzega tego ograniczenia! Staramy się w niekonwencjonalny sposób uświadomić kierowcom, jakie mogą być konsekwencje zbyt szybkiej jazdy. Wszyscy powinniśmy się starać rozsądnie korzystać z autostrad i nie stwarzać sytuacji zagrożenia nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu. Brawurowa jazda i nadmierna prędkość  mogą doprowadzić do niedwracalnych tragedii.” – informuje Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze