Ewa Kania

Jak ugasić pożar samochodu? Czy można to zrobić zwykłą samochodową gaśnicą?

Pożary samochodów na szczęście należą do rzadkości, ale przez co mało kto wie, jak się zachować, kiedy do niech dojdzie. A to już może mieć opłakane skutki. Podpowiadamy jak ugasić pożar samochodu i czego nie robić w takiej sytuacji.

Co zrobić, kiedy auto się pali? Nie zaczynaj od gaszenia!

Jaka powinna być pierwsza reakcja na widok pożaru samochodu, którym jedziemy? Nie powinno to być, wbrew pozorom, jego gaszenie. Po pierwsze powinniśmy się jak najszybciej zatrzymać i zgasić silnik, a następnie upewnić się, czy wszyscy opuścili pojazd.

Samochód powinniśmy starać się zatrzymać w miejscu bezpiecznym. Z dala od budynków czy innych pojazdów, żeby nic innego nie mogło się od niego zapalić. Najlepiej też gdyby było to miejsce, do którego łatwo dojedzie wóz strażacki, który powinniśmy wezwać jak najszybciej.

Oczywiście, jeśli nie będziemy widzieli w pobliżu miejsca „idealnego”, zatrzymajmy się gdziekolwiek. To bardzo istotne, ponieważ z każdą chwilą ryzykujemy, że dym zacznie dostawać się do kabiny i zagrozi naszemu bezpieczeństwu.

Czy gaśnica samochodowa pozwala ugasić pożar samochodu?

Brzmi to trochę absurdalnie, ale ugaszenie pożaru samochodu gaśnicą samochodową jest bardzo trudne. Standardowa gaśnica kilogramowa ma w sobie proszku gaśniczego na kilka sekund. Wystarczy na drobne źródło ognia, ale nie kiedy ten już zacznie się rozprzestrzeniać.

Ważne jest, żeby zapoznać się z instrukcją używania naszej gaśnicy, aby na wypadek pożaru użyć jej natychmiast i w sposób prawidłowy. Nawet jeśli nie ugasimy przy jej pomocy ognia, zawsze spowolnimy jego rozprzestrzenianie i zyskamy odrobinę cennego czasu w oczekiwaniu na przyjazd straży pożarnej. Warto też poprosić innych kierowców o pomoc i użyć ich gaśnic.

Jak używać gaśnicy samochodowej?

Na rynku można spotkać dwa rodzaje gaśnic samochodowych. Pierwsza, prostsza konstrukcyjnie, ma nabój z CO2 i trzeba ją przygotować do pracy. Po zdjęciu zabezpieczenia, naciskamy delikatnie rączkę, aby gaz zaczął się wydostawać i wytworzył ciśnienie. Trwa to kilka sekund. Dopiero wtedy środek gaśniczy zostanie wystrzelony pod dużym ciśnieniem i będzie maksymalnie skuteczny.

Łatwiej obsługuje się gaśnice, mające stałe ciśnienie, co poznamy po umieszczonym na nich zegarze (manometrze). Po odbezpieczeniu natychmiast gaszą z pełną skutecznością.

Volkswagen ID.3 zaczął płonąć! W środku była matka z dzieckiem!

Strumień środka gaśniczego powinniśmy kierować bezpośrednio na źródło ognia, a gaśnicę starać się trzymać pionowo. Szczególnie pierwszy ich typ jest na to wrażliwy i trzymając ją na przykład do góry dnem, wiele nie zdziałamy.

Często zdarza się, że źródło ognia znajduje się pod maską, co wymaga od nas szczególnej ostrożności. Jeżeli ją po prostu podniesiemy, dostarczymy nagle sporej dawki tlenu, która podsyci pożar, a buchający nagle ogień i dym mogą być dla nas groźne. Dlatego powinno się jedynie uchylić maskę na tyle, aby wprowadzić tam strumień środka gaśniczego.

Czy palący się samochód może wybuchnąć?

Zapalające się, a następnie wybuchające samochody żyją na szczęście niemal wyłącznie w wyobraźni reżyserów kina akcji. Paliwo jest oczywiście łatwopalne, a samochody wyposażone w instalację LPG mają nawet dwa potencjalne źródła wybuchu. Na szczęście zbiorniki są na tyle dobrze zabezpieczone, że ryzyko takie właściwie nie występuje.

Mimo tego powinniśmy być bardzo ostrożni na wypadek pożaru samochodu. Ogień oraz unoszący się dym mogą być dla nas szkodliwe, więc jeśli nasze próby gaszenia auta się nie powiodły i pożar zaczął się rozprzestrzeniać, odejdźmy na bezpieczną odległość i czekajmy na przyjazd służb.

Jest to szczególnie istotne w przypadku nowszych samochodów, mających w układach klimatyzacji czynnik 1234yf. Wprowadzony pod pretekstem ekologii, a przy okazji bardzo drogi, jest również łatwopalny i bardzo toksyczny (wydziela fluorowodór). Informację o jego obecności w naszym aucie znajdziemy pod maską i jeśli został zastosowany, powinniśmy być szczególnie ostrożni i ostrzec także przybyłych na miejsce strażaków.

Co zrobić, gdy uda się ugasić pożar samochodu?

Jeśli źródło ognia było niewielkie, jest możliwe, że samodzielnie ugasicie samochód. Co zrobić w takiej sytuacji? Pod żadnym pozorem nie wolno kontynuować podróży. Nie wiemy co spowodowało pożar i jakie podzespoły zostały przy okazji uszkodzone. Próbując ponownie uruchomić pojazd, ryzykujemy własnym bezpieczeństwem, dalszym uszkodzeniem auta, a nawet ponownym pożarem.

W przypadku najmniejszego nawet ognia, należy wezwać lawetę i odstawić samochód do serwisu w celu dokładnego przeglądu, ustalenia źródła pożaru i wykonania niezbędnych napraw.

Komentarze:

Jozzzz - 22 sierpnia 2022

Czy mając B+E mogę jechać autolaweta i ciągnąć Lawete ze samochodem dziękuję

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze