Jak skrobać szybę, aby jej nie zniszczyć

Zamarznięte szyby to nasze codzienne utrapienie - szczególnie teraz. Jeszcze kilka dni temu, na ulicach można było zobaczyć samochody z „odskrobaną" tylko połową szyby - od strony kierowcy. Doradzimy, jak szybko i bezpiecznie odmrozić swoją szybę.

Kiedy warstwa szronu jest gruba i mocno zamarznięta, nie pomogą już żadne spraye-odmrażacze. W takim momencie, najpopularniejszym sposobem na usunięcie szronu i lodu z szyby jest jej skrobanie. Do skrobania natomiast służy specjalnie przystosowana skrobaczka, a nie na przykład płyta CD, która od razu porysuje powierzchnię szkła. Skrobaczka powinna być twarda i stabilna. Miękkie tworzywo może sprawić, że będzie się ona wyginała, co sprawi, że na szybę zostanie wywarty nierównomierny nacisk, a w efekcie mogą powstać zarysowania.

Istotna jest również czystość skrobaczki. Najczęściej trzymamy ją w bocznym schowku lub bagażniku, gdzie nie zawsze jest czysto, a piasek może bardzo łatwo porysować szklaną powierzchnię. Przed czyszczeniem szyby powinniśmy więc najpierw wyczyścić skrobaczkę.

Czy wiecie że około 1 na 10 osób zgłaszających się do serwisu ma szybę zniszczoną właśnie w ten sposób? Niestety porysowana szyba nadaje się już tylko do wymiany. W profesjonalnym serwisie nie dokonamy jej polerowania, jest to zabieg mało skuteczny i niebezpieczny.

Warto zastanowić się nad wypróbowaniem nowych technologii, które sprawią, że w ogóle nie będzie trzeba skrobać szyb. Takie udogodnienie daje założenie powłoki hydrofobowej, inaczej zwanej niewidzialną wycieraczką. Jest to specjalna substancja, która nałożona na szybę odpycha krople wody. Szyba pozostaje więc sucha i nie tworzy się na niej warstwa lodu. Tego typu powłokę można założyć w specjalistycznym serwisie zajmującym się szybami samochodowymi. Tego typu przyjemność to około 50 złotych.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

A zeby nie skrobac to po przyjezdzie na dane miejsce otwieramy drzwi i przez chwile wychladzamy auto tak zeby temp byly mniej wiecej te same w aucie i na zew.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

a na ile taka powłoka starcza?? czy wraz z pierwszym śniegiem nie ściągniemy powłoki?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Z tym wychładzaniem środka nie znałem ale będę musiał kiedyś wypróbować

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

wygląda no to że naniesienie powłoki hydrofobowej uchroni od zarysowań szyb może i warto ?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Pomaga ta powłoka. Lód tak nie przywiera do szyby

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

no naniosłem tą nanopowłokę na szybę w aucie dokładnie jak się dowiedziałem w serwisie Nordglass nazywa się to hydrofobizacja szyby i szyba jak nowa.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

ja też korzystałem z nordglassu w warszawie i mogę polecić ten serwis, nanopowłokę nakładają bardzo dokładnie, to faktycznie chroni szyby zimą.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Też mam nanopowłokę na przedniej szybie i rzeczywiście wszystko fajnie spływa. Nakładali mi całkiem niedawno na Braterskiej we Wrocławiu. Co do lodu to jeszcze nie mogę zbyt wiele powiedzieć, bo to dopiero przede mną, ale znajomy opowiadał, że faktycznie lód tak nie przywiera do szyby.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze