Karolina Chojnacka

Jak prawidłowo przewieźć choinkę? Należy przestrzegać trzech zasad

Święta już tuż, tuż. Lada moment wigilia, Boże Narodzenie, pierwsza gwiazdka... no i oczywiście choinka! Jak bezpiecznie przewieźć choinkę do domu, by nie narazić się na wysoki mandat?

W kabinie, na dachu, z otwartą klapą. Przewożenie choinki nie jest specjalnie trudne. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, bo za nieprawidłowy przewóz ładunków, czyli w tym wypadku świątecznego drzewka, można dostać wysoki mandat.

Kwestie dotyczące przewożenia ładunków są opisane w ustawie Prawo o ruchu drogowym, ale nie każdy punkt będzie dotyczył świątecznego drzewka. Podstawowe zasady, których należy przestrzegać przewożąc choinkę, są trzy. Choinka powinna być:

  • solidnie zamocowana
  • nie może utrudnić kierowania pojazdem
  • nie może zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych albo innych tablic/znaków, w które pojazd jest wyposażony

Dotyczy to zarówno świątecznego drzewka umieszczonego na dachu, jak i we wnętrzu samochodu, gdy wnika w przestrzeń kierowcy lub wystaje z otwartego bagażnika. Należy pamiętać, że jeżeli na klapie bagażnika jest umieszczona tablica rejestracyjna, musi być ona tak uniesiona, by numery dalej były widoczne.

Warto pamiętać również, że drzewko wystające z bagażnika na więcej niż 50 centymetrów musi być oznaczone. Za brak czerwonej chorągiewki (na przykład z materiału) grozi kara w wysokości 150 złotych. Za brak solidnego mocowania ładunku – nawet 500 złotych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze