Zużyty akumulator – gdzie można go oddać?

Prędzej czy później akumulator samochodowy będzie nadawał się do wymiany. W takim razie, gdzie go oddać by nie szkodzić środowisku?

Akumulator samochodowy jest bardzo szkodliwy dla środowiska, dlatego nie wolno go wyrzucać do śmietnika. W skład baterii samochodowej wchodzi kwas siarkowy oraz metale ciężkie, które po dostaniu się do gleby i wód gruntowych mogą skazić teren na wiele lat. Ponadto za wyrzucenie akumulatora do śmietnika grozi nam kara grzywny. Pozbycie się go w ten sposób jest nie tylko niebezpieczne, ale również jest to marnotrawstwo, ponieważ znaczną jego część można wykorzystać ponownie do stworzenia kolejnej baterii.

Przeczytaj także: Jak samodzielnie wymienić akumulator w aucie?

Zużyty akumulator – gdzie go można oddać, a gdzie nie wolno?

Co zrobić ze zużytym akumulatorem? Przede wszystkim nalezy pamiętać, że akumulator do auta jest produkowany między innymi z ołowiu, który można ponownie wykorzystać. Dlatego istnieje wiele nielegalnych skupów – ogłaszających sie pod hasłami „zużyty akumulator – cena” lub „zużyty akumulator – kupię” – które wydobywają go z baterii, a całą niebezpieczną resztę wyrzucają. Dlatego przed oddaniem akumulatora upewnijmy się, że miejsce skupu w sposób legalny i odpowiedzialny dla środowiska zajmie się pozostałościami. Baterii nie wolno wyrzucać również do pojemników na odpady komunalne, zmieszane, segregowane czy tworzywa sztuczne i metale.

Przeczytaj także: Akumulator w zimie – jak o niego zadbać, aby nas nie zawiódł?

Jak bezpiecznie pozbyć się akumulatora?

Gdzie oddać zużyty akumulator? Najlepszym sposobem na pozbycie się akumulatora jest miejsce, w którym kupujemy nowy. Podczas zakupu nowego akumulatora musimy w depozycie zostawić dodatkowo 30 złotych. Kwota zostanie nam zwrócona dopiero, gdy w przeciągu 30 dni oddamy stary akumulator. W przeciwnym razie nasze pieniądze przepadną. Taką zasadę wprowadzono wiele lat temu, a miała ona na celu zmotywowanie do oddawania akumulatorów do sklepów, a nie pozbywanie się ich w nielegalny i niebezpieczny dla środowiska sposób. Kwota może i nie jest duża, ale znajdą się osoby, na które zadziała. Dobrą okazją do oddania baterii są   – organizowane przez gminy i organizacje ekologiczne –  zbiórki zużytych sprzętów elektrycznych, podczas których można również oddać zużyty akumulator.

Co zrobić ze zużytym akumulatorem? Istnieje też wiele punktów, w których możemy go zostawić. Do najpopularniejszych takich punktów zalicza się:

  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – taki punkt znajduje się w każdej gminie
  • specjalistyczny punkt zbierania odpadów – jednak przed oddaniem baterii upewnijmy się, że jest on wpisany do rejestru podmiotów zajmujących się zbiórką odpadów niebezpiecznych

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze