Zużyty akumulator – gdzie można go oddać?

Prędzej czy później akumulator samochodowy będzie nadawał się do wymiany. W takim razie, gdzie go oddać by nie szkodzić środowisku?

Akumulator samochodowy jest bardzo szkodliwy dla środowiska, dlatego nie wolno go wyrzucać do śmietnika. W skład baterii samochodowej wchodzi kwas siarkowy oraz metale ciężkie, które po dostaniu się do gleby i wód gruntowych mogą skazić teren na wiele lat. Ponadto za wyrzucenie akumulatora do śmietnika grozi nam kara grzywny. Pozbycie się go w ten sposób jest nie tylko niebezpieczne, ale również jest to marnotrawstwo, ponieważ znaczną jego część można wykorzystać ponownie do stworzenia kolejnej baterii.

Przeczytaj także: Jak samodzielnie wymienić akumulator w aucie?

Zużyty akumulator – gdzie go można oddać, a gdzie nie wolno?

Co zrobić ze zużytym akumulatorem? Przede wszystkim nalezy pamiętać, że akumulator do auta jest produkowany między innymi z ołowiu, który można ponownie wykorzystać. Dlatego istnieje wiele nielegalnych skupów – ogłaszających sie pod hasłami „zużyty akumulator – cena” lub „zużyty akumulator – kupię” – które wydobywają go z baterii, a całą niebezpieczną resztę wyrzucają. Dlatego przed oddaniem akumulatora upewnijmy się, że miejsce skupu w sposób legalny i odpowiedzialny dla środowiska zajmie się pozostałościami. Baterii nie wolno wyrzucać również do pojemników na odpady komunalne, zmieszane, segregowane czy tworzywa sztuczne i metale.

Przeczytaj także: Akumulator w zimie – jak o niego zadbać, aby nas nie zawiódł?

Jak bezpiecznie pozbyć się akumulatora?

Gdzie oddać zużyty akumulator? Najlepszym sposobem na pozbycie się akumulatora jest miejsce, w którym kupujemy nowy. Podczas zakupu nowego akumulatora musimy w depozycie zostawić dodatkowo 30 złotych. Kwota zostanie nam zwrócona dopiero, gdy w przeciągu 30 dni oddamy stary akumulator. W przeciwnym razie nasze pieniądze przepadną. Taką zasadę wprowadzono wiele lat temu, a miała ona na celu zmotywowanie do oddawania akumulatorów do sklepów, a nie pozbywanie się ich w nielegalny i niebezpieczny dla środowiska sposób. Kwota może i nie jest duża, ale znajdą się osoby, na które zadziała. Dobrą okazją do oddania baterii są   – organizowane przez gminy i organizacje ekologiczne –  zbiórki zużytych sprzętów elektrycznych, podczas których można również oddać zużyty akumulator.

Co zrobić ze zużytym akumulatorem? Istnieje też wiele punktów, w których możemy go zostawić. Do najpopularniejszych takich punktów zalicza się:

  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – taki punkt znajduje się w każdej gminie
  • specjalistyczny punkt zbierania odpadów – jednak przed oddaniem baterii upewnijmy się, że jest on wpisany do rejestru podmiotów zajmujących się zbiórką odpadów niebezpiecznych

Najnowsze

Renault 5 Prototype – producent odkrywa karty nowej strategii „Renaulution”

Do 2025 roku koncern Renault wprowadzi na rynek 14 kluczowych modeli. Siedem z nich będzie wyposażonych w napęd w pełni elektryczny!

Podczas prezentacji strategicznego planu Grupy Renault, „Renaulution”, przedstawiciele koncernu przedstawili jego założenia na kolejnych pięć lat i bardziej odległą przyszłość. Renault będzie nadal liderem w obszarze transformacji energetycznej, do 2025 roku w ofercie koncernu znajdzie się wiele modeli zelektryfikowanych i z napędem hybrydowym – będzie to najbardziej zielona gama w Europie. W obszarze technologii Renault będzie w jeszcze większym stopniu wykorzystywać otwarty ekosystem „Software République”, który obejmuje oprogramowanie, dane, systemy cyberbezpieczeństwa i mikroelektronikę, aby w dalszym ciągu rozwijać usługi interaktywne.

Renault przedstawia model Renault 5 Prototype, który symbolizuje, co oznacza strategia „Renaulution” dla produktów Grupy. Renault 5 Prototype to przykuwający wzrok, niewielkich rozmiarów samochód, który w nowoczesny sposób nawiązuje do najpopularniejszego modelu wszechczasów i jest wyposażony w napęd w pełni elektryczny.

Renault 5 Prototype - producent odkrywa karty nowej strategii „Renaulution”

Jego stylistyka jest utrzymana w lekkiej, nieszablonowej konwencji, którą podkreślają żółte akcenty utrzymane w stylu pop. Kierowany przez Gillesa Vidala zespół projektantów czerpał inspirację z legendarnego modelu Renault 5, który jest na całym świecie uznawany za kultowy samochód. Renault 5 Prototype nawiązuje stylistycznie do oryginalnego modelu. Nowoczesne akcenty to przede wszystkim wybór materiałów wykończeniowych zainspirowanych światem elektroniki, mebli i sportu.

Renault 5 Prototype - producent odkrywa karty nowej strategii „Renaulution”

Na bocznych skrzelach, kołach i umieszczonym z tyłu logo pojawia się także nawiązanie do znanego z kultowej wersji R5 emblematu „5”. Przód oraz materiałowy dach to z kolei nawiązanie do sztuki meblarskiej, są one kwintesencją francuskiego stylu i elegancji. Podkreślają przekorny charakter nowego modelu, jego wygląd wzbudza w nas wielkie emocje.

Renault 5 Prototype - producent odkrywa karty nowej strategii „Renaulution”

Po podświetleniu, umieszczone na przedniej masce i tylnej klapie logo sprawia, że samochód nagle „ożywa”. Motyw francuskiej flagi na bocznych lusterkach podkreśla, że to samochód „zaprojektowany we Francji”. Wbudowane w zagłówki światła ambientowe oraz niewielki przezierny ekran na desce rozdzielczej zachęcają nas, by usiąść za kierownicą i wybrać się na przejażdżkę.

Najnowsze

Masz samochód ze słonecznej Italii? Sprawdź, czy warto kupować podróbki zamiast oryginalnych części

W dobie zalewie tanich podróbek praktycznie wszystko z Chin, musimy jeszcze bardziej uważać na to co teraz kupujemy.

Producenci starają się jak najbardziej ukrócić proceder podrabiania i utrudniają odtworzenie ich części. Coraz częściej są stosowane bardziej skomplikowane wzory bądź oznaczenia na przykład za pomocą hologramów aby można było je łatwo odróżnić.

Decyzje zakupowe bardzo często podyktowane są zasobnością naszego portfela. Eksploatacja samochodu jest kosztowna, a egzotycznego modelu ze słonecznej Italii jeszcze bardziej. Części oryginalne do samochodów włoskich są droższe od zamienników lub podróbek. Musimy jednak mieć świadomość, że niejednokrotnie część oryginalna zapewni nam nawet kilkukrotnie dłuższą żywotność ze względu na bardziej zaawansowane procesy produkcji i lepszej jakości materiały użyte do wytworzenia. W wielu przypadkach dostajemy gwarancję na część oraz mamy pewność że dzięki dokładności linii produkcyjnej nasza część będzie pasować do naszego modelu samochodu.

Kwestią wartą poruszenia jest fakt że nie wszystkie części w samochodzie który wyjechał z fabryki jest sygnowana logiem producenta pojazdu. Koncerny motoryzacyjne bardzo często korzystają z części dostarczanych przez podwykonawców. I wiele części takich jak elementy eksploatacyjne nie będą różnić się od obecnie dostępnych zamienników. A sytuacja może być wręcz odwrotna gdzie obecne zamienniki będą lepszej bądź wytworzone w nowocześniejszym procesie niż części oryginalne.

Aby nie narobić sobie kłopotów warto kupować oryginalne części do samochodów włoskich u sprawdzonych sprzedawców i dystrybutorów.

Najnowsze

Redakcja Motocaina

Chevrolet Bolt 2022 zadebiutuje jeszcze w tym roku. Zobaczcie zwiastun!

General Motors właśnie opublikował zwiastun przedstawiający nadchodzący elektryczny model Chevrolet Bolt 2022.

To już pewne, że model Bolt EUV pokaże się w pełnej krasie juz w następnym miesiącu. Ciekawostką jest fakt, że odświeżony Bolt nie będzie bazował na platformie Ultium. chociaż zwiastun, który możecie zobaczyć poniżej nie jest zachwycający to wszystko na to wskazuje, że nowy Bolt będzie wyposazony w system Super Cruise, a to znaczy, że już za chwilę w ofercie Chevroleta pojawi się pierwszy pojazd z technologią autonimcznej jazdy. 

Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana. Elektryczny crossover najprawdopodobniej będzie miał podobną specyfikację jak Buick Velite 7 EV, który jest obecnie dostępny w Chinach. Liczymy jednak, że Chevrolet ulepszy jednostkę napędową i zasięg akumulatorów. 

Najnowsze

Wiemy, który SUV z napędem PHEV był najchętniej wybierany przez Polaków w 2020 roku!

Czy poznajecie już po głównym zdjęciu model samochodu, który cieszył się największą popularnością wśród polskich kierowców?

Mitsubishi Outlander PHEV – najpopularniejszy na świecie i w Europie samochód z elektrycznym napędem hybrydowym z zasilaniem z gniazdka (plug-in) stał się w 2020 roku najczęściej kupowanym modelem SUV z napędem PHEV w Polsce.

Mitsubishi Outlander PHEV 2020

Debiutujący na polskim rynku w kwietniu 2020 roku Mitsubishi Outlander PHEV zanotował w ubiegłym roku ogromny sukces sprzedażowy plasując się na drugiej pozycji w rankingu sprzedaży wszystkich 81 modeli PHEV w Polsce. Uzyskał jednocześnie status bestsellera wśród 40 SUV-ów w zestawieniu.

Mitsubishi Outlander PHEV 2020

Mitsubishi Outlander to jedyny pojazd PHEV w klasie SUV, który może być ładowany ze stacji szybkiego ładowania. Opracowany na bazie pojazdu w pełni elektrycznego Mitsubishi Outlander PHEV, dysponuje nie wymagającym skrzyni biegów, zespołem napędowym, składającym się z silnika elektrycznego napędzającego przednią oś i silnika elektrycznego dla osi tylnej. 

Mitsubishi Outlander PHEV 2020

Mitsubishi Outlander PHEV 2020 wykorzystuje innowacyjny, usprawniony mechanicznie układ napędowy o mocy 224 KM, wspierany przez nowy silnik benzynowy o pojemności 2,4 litra.

Najnowsze