Jak jeździć z pasażerem na motocyklu – poradnik

Jazda motocyklem z pasażerem wymaga nie byle jakich umiejętności. Oczywistym faktem jest to, że kobiety - z uwagi na swoją, z reguły niewielką posturę - mają to zadanie znacznie utrudnione. Oto kilka rad, których wykorzystanie pozwoli na bezpieczną naukę jazdy z pasażerem.

Prowadzenie ciężkich i wysokich motocykli wymaga nie lada opanowania maszyny. Z pewnością, z perspektywy pasażera, takie zadanie wygląda banalnie i jest jedynie powodem do czerpania radości z jazdy. Rzeczywiście, tak też może być po krótkiej lekcji instruktażowej z tego, jak pasażer ma się zachowywać podczas jazdy i po wykonaniu z nim kilku praktycznych prób. Niestety, właśnie od zachowania „plecaczka” zależy komfort i dynamika jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Najlepiej, gdyby pierwszym pasażerem na motocyklu był czynny, doświadczony motocyklista. Taka osoba wie dokładnie, jakie zachowania szkodzą, a jakie powinny być praktykowane. Spotkaj się ze swoim nauczycielem na dużym parkingu i tam wysłuchaj wszystkich rad i wskazówek, a następnie zacznijcie ćwiczyć. Twój nauczyciel na pewno zadba o to, by pierwsze kroki odbyły się w bezpiecznej atmosferze. Najlepiej, by osoba z którą się spotkasz, była instruktorem lub osobą z doświadczeniem w doskonaleniu techniki jazdy.

Jazda „na gapę” też nie jest wskazana…
fot. materiały prasowe

„A co, jeśli nie mogę znaleźć takiej doświadczonej osoby, z którą mogłabym się spotkać?”

Należy poszukać jej jeszcze raz. Jednak jeśli, rzeczywiście, nie masz możliwości spotkania się z kimś, z kim będziesz mogła poćwiczyć, rozpocznij serię „wywodów” teoretycznych dla swojego potencjalnego pasażera/pasażerki.

Przede wszystkim ustal z nim/nia, że:

  • Jeśli chce, byś zatrzymała się, zmniejszyła prędkość lub wykonała inny manewr podczas jazdy, którego nie jest Ci w stanie zakomunikować, ustalcie to przed rozpoczęciem przejażdżki. Wystarczy ustalić proste znaki, które wzajemnie będziecie sobie sygnalizować.
  • Wyrazy niecierpliwości, jak wiercenie się lub wychylanie wcale nie pomagają w prowadzeniu
  • Ma siedzieć możliwie blisko Ciebie
  • Podczas skręcania pasażer powinien pochylać się tak samo, jak i kierowca. Jeśli ta informacja wprowadzi pasażera w konsternację, powiedz, że najlepszym sposobem na wykonanie tego polecenia jest skupienie wzroku na środku Twojego kasku z każdym pochyleniem;
  • Upewnij się, że Twój pasażer wie, żeby:

– nie wsiadać i nie zsiadać z motocykla bez Twojego pozwolenia

– wsiadać i zsiadać z maszyny jedynie, kiedy Ty już na niej siedzisz i dajesz wyraźny sygnał, że pasażer może to zrobić

– podczas wsiadania i zsiadania nie wykonywać żadnych gwałtownych, niespodziewanych ruchów, które mogą Ci uniemożliwić utrzymanie motocykla w pozycji centralnej.

Ty też się przygotuj

Jazda we dwójkę, to nie tylko ciąg wymagań od pasażera, ale także od kierowcy. Oto najważniejsze kwestie, o których powinnaś pamiętać:

  • Pokaż pasażerowi, gdzie znajdują się podnóżki i pokaż, co należy z nimi robić
  • Siedząc na motocyklu i czekając na pasażera, upewnij się, że kontrolujesz sytuację i Twoje obie stopy spoczywają na ziemi
  • Wciśnij przedni hamulec, by mieć pewność, że podczas kiedy pasażer będzie wsiadał, motocykl nie „poleci” do przodu
  • Kiedy pasażer siedzi już na motocyklu, sprawdź, jak daleko znajduje się on od Ciebie – pamiętaj, że odległość nie może być zbyt duża

Jazdę z pasażerem można poćwiczyć na parkingu i tam przyzwyczaić ją/jego do manewrów, na przykład: hamowania, ruszania, cofania, czy skręcania.
Pamiętaj, że Twój pasażer musi posiadać odpowiedni ubiór do jazdy motocyklem – to Ty po części odpowiadasz za jego bezpieczeństwo.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze