Karolina Chojnacka

Jaguar Land Rover opracował bezkontaktowy ekran dotykowy, by poprawić bezpieczeństwo na drodze i walczyć z bakteriami

„Predictive touch” wykorzystuje sztuczną inteligencję i specjalne czujniki do sterowania systemami informacyjno-rozrywkowymi bez konieczności dotykania ekranu.

Nowa technologia bezdotykowego ekranu dotykowego opracowana przez firmę Jaguar Land Rover i Uniwersytet w Cambridge ma pomóc kierowcom skupić wzrok na drodze i ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów. To szczególnie istotne teraz, w czasach koronawirusa.

Opatentowana technologia, znana jako „Predictive touch”, wykorzystuje sztuczną inteligencję i specjalne czujniki do przewidywania zamiarów użytkownika na ekranie dotykowym – niezależnie od tego, czy jest to nawigacja satelitarna, sterowanie temperaturą czy ustawienia dotyczące rozrywki – tak, by zrobił to bez dotykania ekranu.

Technologia wykorzystuje sztuczną inteligencję do określenia przedmiotu, który użytkownik zamierza wybrać na ekranie, przyśpieszając tym samym interakcję. Urządzenie do śledzenia gestów wykorzystuje czujniki wizyjne lub oparte na częstotliwości radiowej do łączenia informacji kontekstowych, takich jak profil użytkownika, projekt interfejsu i warunki środowiskowe, z danymi dostępnymi z innych czujników, takich jak urządzenie do śledzenia wzroku, aby wywnioskować zamiary użytkownika w czasie rzeczywistym.

Przeczytaj też: Jaguar Land Rover celebruje z królową

Testy laboratoryjne i drogowe wykazały, że technologia „Predictive touch” może zmniejszyć wysiłek i czas potrzebny kierowcy na interakcję z ekranem dotykowym nawet o 50%. Nierówne nawierzchnie dróg mogą często powodować wibracje, które utrudniają wybranie odpowiedniego przycisku na ekranie dotykowym. To powoduje, że kierowcy nie skupiają swojej uwagi na drodze, co zwiększa ryzyko wypadku.

„Predictive touch” ma także ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów. Ta kwestia może być niezwykle istotna w nowej, popandemicznej rzeczywistości. „Predictive touch” eliminuje potrzebę dotykania interaktywnego wyświetlacza, a tym samym może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii lub wirusów na powierzchniach.

Jaguar Land Rover opracował bezkontaktowy ekran dotykowy

Opracowane przez Jaguar Land Rover oparte na oprogramowaniu rozwiązanie do interakcji bezkontaktowych według firmy osiągnęło wysoki poziom gotowości technologicznej i można je bezproblemowo zintegrować z istniejącymi ekranami dotykowymi i interaktywnymi wyświetlaczami, o ile dostępne są prawidłowe dane sensoryczne do obsługi algorytmu uczenia maszynowego.

Skorzystalibyście z takiego rozwiązania?

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze