Agnieszka Serafinowicz

Polski samochód elektryczny Izera – wiemy już, kto stworzy design. To włoskie wzornictwo!

Spis treści

Electromobility Poland (EMP), firma stojąca za projektem pierwszego, elektrycznego i polskiego samochodu Izera ogłosiła nawiązanie współpracy z włoskim biuem stylistycznym Pininfarina. Ze strony EMP za design odpowiedzialni są Tadeusz Jelec (znany projektant, m.in. ze współpracy z marką Jaguar) oraz Mariusz Bekas.

Izera – będą trzy modele

W ramach ogłoszone współpracy ma powstać kompleksowy projekt trzech modeli z różnymi formami nadwozia: SUV, hatchback oraz kombi. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, na której uczestniczyliśmy przedstawiciele EMP potwierdzili, że współpraca ze słynnym włoskim studiem Pininfarina trwa już od listopada 2022 roku

Ogłoszenie współpracy między EMP a włoskim studiem stylistycznym Pininfarina, która w praktyce trwa już od listopada 2022 r., nastąpiło podczas spotkania przedstawicieli obydwu firm z mediami zorganizowanego w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie 21 marca 2023 r. Ogłoszeniu towarzyszyły warsztaty z projektowania oraz zapowiedź programu stażowego w Turynie dla młodych projektantów, realizowane wspólnie przez EMP oraz Pininfarinę. Za obszar designu oraz koordynację prac z biurem stylistycznym ze strony EMP odpowiedzialni są Tadeusz Jelec oraz Mariusz Bekas, doświadczeni projektanci pracujący wcześniej dla znanych marek motoryzacyjnych. Współpraca ze studiem stylistycznym obejmuje projekt nadwozia, wnętrza oraz HMI (Human Machine Interface) gamy modelowej 3 samochodów elektrycznych – SUV-a, hatchbacka oraz kombi. Auta zostaną zbudowane w oparciu o platformę SEA. Partnerstwo technologiczne między Geely – właścicielem technologii, a EMP zostało ogłoszone w listopadzie 2022 r.

Możliwość współpracy z utytułowanym i doświadczonym partnerem o unikalnych kompetencjach takim jak Pininfarina to kolejny ważny krok na drodze do seryjnej produkcji Izery. Jako nowa marka musimy szukać swoich przewag na bardzo konkurencyjnym rynku, a ponadczasowy, atrakcyjny design ma być jedną z cech, które wyróżnią Izerę – skomentował Łukasz Maliczenko, dyrektor rozwoju technicznego produktu w EMP. – Współpraca naszych doświadczonych projektantów z zespołem Pininfariny to gwarancja, że stylistyka Izery powstanie przy zachowaniu najwyższych standardów branżowych. Kooperacja Izery z kolejnym partnerem o renomie i ugruntowanej pozycji w branży to także jasny sygnał dla rynku, że projekt jest na dobrej ścieżce i rozwija się zgodnie z planem i przyjętymi założeniami – dodał.

Izera Polski samochód elektryczny

Izera – dotychczas był tylko prototyp

Auta, które już wielokrotnie były pokazywane na wcześniejszych konferencjach organizowanych przez EMP to prototypy modelu Izera, zaprezentowane głównie po to, by poznać oczekiwania potencjalnych klientów i zweryfikować czy zaproponowana forma jest zgodna z tymi oczekiwaniami. Jednocześnie Izera będąca wynikiem ogłoszonej współpracy projektantów pracujących po stronie EMP z włoskimi stylistami z Pininfariny nie będzie autem całkiem nowym, głównie dlatego, że EMP stale deklaruje że zamierza dotrzymać wcześniej ogłoszonych terminów wprowadzenia gotowego produktu na rynek (2025).

PSE Izera

Izera i Pininfarina oraz program dla studentów

Na spotkaniu prasowym wyjaśniono, że wybór Pininfariny wynikał również z dużego doświadczenia włoskiego studia w zakresie współpracy ze startupami. Jak potwierdził Giuseppe Bonollo, Senior Vice President ds. sprzedaży i marketingu w Pininfarinie, współpraca ze startupami jest częścią strategii włoskiego studia.

W ramach ogłoszonej współpracy uruchomione zostaną również dodatkowe szkolenia i warsztaty dla studentów. Z jednej strony pozwoli to młodym adeptom sztuki wzornictwa przemysłowego zdobyć cenną wiedzę i doświadczenie, ale EMP nie ukrywało, że ma nadzieję w ramach szkoleń pozyskać wśród studentów szczególnie uzdolnionych ludzi, którym firma zaproponuje staż, który w przyszłości może przerodzić się w szerszą współpracę.

Tadeusz Jelec, główny projektant Izery wyjaśnił też, że współpraca z Pininfarina otwiera przed polską firmą możliwości, których jako nowa na rynku marka jeszcze nie miała. Oznacza to dostęp do kompetencji, kdr i zaplecza niezbędnego do tego, aby realizować przyjęte kierunki prac nad stylistyką modeli marki Izera. Tadeusz Jelec podkreślił też, że to EMP wyznacza kierunki prac, a prototypy mają oddawać stylistyczne DNA modelu Izera.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze