Hoversurf Scorpion-3 – latający motocykl od Rosjan

Rosyjski startup opracował latający motocykl. Hoversurf to futurystyczny pojazd zaprojektowany przez zapaleńców, którzy do tej pory stworzyli pasażerskie drony. Zobaczcie, jak to działa!

Najnowszy projekt ekipy to Scorpion-3, który na pierwszy rzut oka przypomina pokaźniejszego drona. Maszynę oparto o podobną konstrukcję i wyposażono w cztery śmigła, a na pokładzie pomieści jedną osobę o wadze do 150 kg. Producent zapewnia, że pojazd latający jest tak łatwy w sterowaniu, że nie trzeba mieć uprawnień pilota. 

Za napęd odpowiadają silniki elektryczne, które pozwolą wznieść się na wysokość do 10 metrów. Producent obiecuje, że maszyna może się poruszać w powietrzu nawet przez 27 minut, a prędkość maksymalna to 50 km/h. Jak widać na filmie, Scorpion-3 jest całkiem zwrotną maszyną.

Oprócz prezentowanego projektu firma Hoversurf pracuje nad bezzałogowymi dronami, które przetransportują przedmioty o masie od 90 do 2500 kg. W planach są także drony osobowe wykorzystywane jako taksówki, które mają być ratunkiem na korki w wielkich miastach. 

 

Najnowsze

Margot Robbie twarzą elektrycznego Nissana

Japoński producent przygotowuje się do wprowadzenia na rynek kolejnych samochodów elektrycznych. W promocji nowej technologii pomoże piękna, australijska aktorka Margot Robbie, która właśnie została twarzą marki.

Nissan ogłosił, że nową ambasadorką oddziału EV została Margot Robbie. Aktorka pochodząca z Antypodów zdobyła sławę dzięki roli w „Wilku z Wall Street” Martina Scorsese, a ostatnio zagrała w głośnym filmie „Legion Samobójców” („Suicide Squad”). Fani komiksów pokochali Robbie za rolę Harley Quinn.

Współpraca z Nissanem rozpoczęła się od promocji futurystycznego modelu BladeGlider, którym aktorka poruszała się po ulicach Monte Carlo. Jest to koncept prezentujący możliwości japońskiego koncernu. Na tylnej osi zainstalowano dwa silniki o łącznej mocy 268 KM i 708 Nm momentu obrotowego. Całość jest zasilana bateriami o pojemności 220 kWh. Auto rozpędza się do setki w pięć sekund, a jego prędkość maksymalna to 185 km/h.

Nissan BladeGlider pojawi się już za dwa tygodnie na stoisku Nissana podczas marcowego Salonu Samochodowego w Genewie.

https://www.youtube.com/watch?v=AdGHwotnQGc 

Najnowsze

Autostrada A2 – podwyżka cen od marca

Już od 1 marca tego roku zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem. Samochody osobowe i motocykle zapłacą o kilka złotych więcej niż dotychczas.

To już kolejna podwyżka opłat za przejazd autostradą A2 na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie za przejazd 150 km pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem kierowca musi zapłacić w sumie 54 zł. Każdy z trzech odcinków kosztuje po 18 złotych.

Opłaty dla pojazdów osobowych i motocykli wzrosną o 2 grosze za jeden przejechany kilometr i wynosić będą 0,38 PLN za 1 km. Od 1 marca tego roku kierowcy samochodów osobowych i motocykli zapłacą 57 zł, czyli o 3 zł więcej. W przyszłym miesiącu wzrosną też opłaty za przejazd trasą pojazdów ponadnormatywnych – do 190 zł. Zmiana stawek zostanie wprowadzona o godz. 6 rano.

Rzeczniczka spółki AWSA poinformowała kilka dni temu, że zmiany za przejazd wynikają z konieczności spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami, oraz kosztami utrzymania autostrady.

– Podwyżka opłat wynika z faktu, że A2 między Nowym Tomyślem a Koninem jest jedynym odcinkiem autostrady A2, który w pełni finansuje i utrzymuje się z pobieranych od kierowców opłat. W przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których opłaty wnoszone przez kierowców pokrywają mniej niż 40% samych kosztów utrzymania, odcinek A2 Nowy Tomyśl – Konin nie jest dotowany z budżetu, ani zwolniony z podatku VAT. Konieczność spłaty zobowiązań, a także realizacji inwestycji związanych z utrzymaniem i rozbudową autostrady wymusza wprowadzanie podwyżek, aby pokryć realne koszty funkcjonowania autostrady – mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy AWSA.

Stawki za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest fakt, że w przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23% podatku VAT i nie mogą być w żaden sposób dotowane z budżetu państwa. 

Rzecznik prasowa podała, że spółki Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA każdego roku zasilają budżet państwa kwotą w wysokości blisko 300 mln PLN z tytułu podatków i innych opłat publiczno-prawnych.

Najnowsze

Porsche Cayenne kontra chiński klon Macana

Na jednej z ulic w Szanghaju doszło do zabawnego zderzenia. Uczestniczyło w nim Porsche Cayenne oraz chiński klon modelu Macan, czyli Zotye SR9.

Chińscy projektanci bardzo mocno inspirują się zachodnim stylem – to żadna nowość. Co jakiś czas pojawiają się kolejne modele, które przypominają europejskie odpowiedniki, ale producenci często mają związane ręce i nie walczą z tym procederem.

Kilka dni temu doszło do stłuczki na jednej z ulic Szanghaju. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zderzyło się Porsche Cayenne oraz Zotye SR9, które jest chińskim klonem Porsche Macan.

Na szczęście pasażerom nic się nie stało, a oba samochody ucierpiały delikatnie w tym zdarzeniu. Świadkowie relacjonowali, że do kolizji doszło z winy modelu Zotye, które oklejone w barwy lokalnego dealera wyjechało na ulice na tymczasowych numerach rejestracyjnych. To na pewno nie była udana jazda testowa dla tego klienta. 

Model Zotye SR9 miał premierę rok temu podczas targów motoryzacyjnych w Pekinie. Wygląd zewnętrzny oraz kabina przypominają mocno Porsche Macan, ale zasadnicza różnica w cenie odbija się na jakości wnętrza w tańszym modelu.

Najnowsze

Volkswagen Arteon – zastępca Phaetona i CC

Koncern z Wolfsburga szykuje nie lada niespodziankę podczas targów w Genewie. Odbędzie się tam premiera nowego, flagowego modelu Volskwagena. Kilka godzin temu producent zdradził jego nazwę – Arteon.

Wygląda na to, że dni Volkswagena CC i Phaetona są już policzone. Niemiecki koncern ujawnił kilka godzin temu pierwsze zdjęcia odsłaniające model Arteon. Na razie nie wiadomo zbyt wiele, poza tym, że będzie to pięciodrzwiowy liftback o dynamicznej linii w stylu coupe. Można się spodziewać, że będzie to typowe Gran Tourismo.

Przedstawiciele koncernu twierdzą, że opływowa sylwetka nie wpłynie na praktyczność samochodu, ani tym bardziej na komfort pasażerów. Model będzie się wyróżniać sporą ilością miejsca na nogi dla pasażerów.

Volkswagen zdradził, jak będzie wyglądać część przedniego pasa modelu Arteon. Przednie światła w technologii LED zostały wkomponowane w chromowane listwy pokrywy chłodnicy. Wprawne oko zauważy podobieństwo do prezentowanego dwa lata temu konceptu o nazwie Sport Coupe Concept GTE. Również tylna część wygląda ciekawie, ale mocno kojarzy się z modelem CC.

Producent zapowiada, że pod maską Arteona pojawią się najnowsze rozwiązania wspomagające kierowcę, które do tej pory można było spotkać wyłącznie w samochodach z segmentu luksusowego. Możemy przypuszczać, że pojawią się tam rozwiązania wspomagające autonomiczną jazdę.

Więcej na temat flagowego okrętu Volkswagena dowiemy się już za dwa tygodnie podczas targów motoryzacyjnych w Genewie.

Najnowsze