Paula Lazarek

„Hej, Porsche!” – pilot głosowy teraz bardziej ludzki

Już niebawem w modelach 911, Cayenne i Panamera dostępna będzie szósta generacja systemu operacyjnego Porsche Communication Management.

System po raz pierwszy obsługuje interfejs Android Auto, a asystent obsługi głosowej – Pilot głosowy – „potrafi” teraz rozumieć komendy w postaci naturalnych sformułowań. Nawigacja szybciej oblicza trasę dojazdu i prezentuje jeszcze wyraźniejsze wskazówki. PCM 6.0 umożliwia również bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania (OTA). A w przyszłości system PCM może stać się cyfrową „bazą” dla adaptacyjnego dźwięku – muzyki, która dynamicznie dostosowuje się do stylu jazdy kierowcy.

Zakres funkcji nowego systemu PCM 6.0 obejmuje interfejs Android Auto. Oznacza to, że z systemami informacyjno-rozrywkowymi modeli Porsche poza iPhone’ami firmy Apple można integrować smartfony z systemem operacyjnym Google Android. Integracja następuje automatycznie, gdy tylko urządzenie mobilne zostanie połączone z pojazdem za pomocą przewodu USB. Przez PCM 6.0 można wówczas obsługiwać funkcje telefonu i zainstalowane na nim aplikacje, które nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo jazdy.

Użytkownicy zyskają też dostęp do milionów bezpłatnych audycji w Apple Podcasty – wiodącej na świecie platformie podkastowej, która dostarcza zarówno informacje, jak i rozrywkę, stanowiąc źródło inspiracji podczas jazdy. Aby rozpocząć korzystanie z usług, klienci mogą powiązać własny identyfikator Apple ID ze swoim pojazdem w aplikacji Porsche Connect lub online, w portalu My Porsche.

Wystarczy teraz powiedzieć „Hej, Porsche!”, a samochód zrealizuje dane polecenie – nie ma potrzeby odrywania rąk od kierownicy albo wzroku kierowcy od drogi. Fraza „Muszę zatankować” spowoduje, że nawigacja wyznaczy trasę do najbliższej stacji paliw. Komenda „Zimno mi” automatycznie podniesie temperaturę wentylacji. W podobny sposób można również sterować funkcjami masażu w fotelach czy kameralnym oświetleniem. Pilot głosowy jest na stałe w trybie online i nieustannie uczy się nowych zwrotów: z biegiem czasu będzie się doskonalił, zapewniając kierowcy jeszcze większe wsparcie.

Nowa architektura PCM 6.0 – zarówno od strony osprzętu, jak i oprogramowania – sprawia, że nawigacja może dokonywać jeszcze szybszych obliczeń, zawsze z uwzględnieniem aktualnych informacji o ruchu drogowym. Szybkość przyswajania informacji zwiększa zredukowany, a zarazem bardziej przejrzysty widok mapy. Drogi dojazdu są prezentowane w różnych kolorach, w zależności od natężenia ruchu. Tzw. monitor trasy umożliwia szybki dostęp do wszystkich istotnych informacji, a kierowca ma wyraźny podgląd korków i punktów orientacyjnych na trasie. System nawigacji Porsche wyświetla również informacje o ruchu dla poszczególnych pasów.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze