Hans Zimmer stworzył dźwięk elektrycznego BMW. Posłuchaj, jak brzmi!

Przyszłość motoryzacji jest elektryczna i bezemisyjna. I choć cicha jazda na napędzie elektrycznym zapewnia niespotykany dotąd poziom komfortu, wrażenia z jazdy tracą pewien stopień emocjonalności. Chyba, że przesiadasz się do elektrycznego BMW. Wtedy z pomocą przychodzą dźwięki skomponowane przez niemieckiego producenta we współpracy z samym Hansem Zimmerem.

Przejście na elektromobilność niesie ze sobą również zmianę paradygmatu w zakresie dźwięków. W przeciwieństwie do pojazdów z napędem konwencjonalnym, gdzie procesowi spalania w silniku towarzyszy hałas, ich napędy pracują niemal bezgłośnie. Poza tym ich zredukowana akustyka napędu różni się tylko w niewielkim stopniu w zależności od silnika. Zasadniczo cisza podczas jazdy elektrycznej zapewnia niespotykany dotąd poziom komfortu. Niemniej jednak bezgłośna jazda ma również swoje mankamenty.

BMW zaprezentowało dźwięki napędu stworzone we współpracy z kompozytorem muzyki filmowej i laureatem Oscara Hansem Zimmerem. Twórcy BMW IconicSounds Electric nie ukrywają, że zależy im, by szczególnie sportowe wersje „brzmiały podczas przyspieszania”, co przyczynia się do lepszego odczuwania osiągów i nadaje elektrycznemu napędowi więcej „duszy”. Oczywiście nie są to imitacje brzmienia jednostek spalinowych, lecz autorskie kompozycje motoryzacji przyszłości.

Hans Zimmer stworzył dźwięk elektrycznego BMW, fot. materiały prasowe / BMW

Dźwięki zmieniają się w zależności od wybranych przez kierowcę trybów My Mode, które są już dostępne w aktualnych modelach BMW w wariantach Personal, Sport i Efficient. Ponadto zaprezentowano dwa nowe tryby My Mode Expressive i Relax, każdy z własnym, niezależnym światem dźwięków.

Światy dźwiękowe stworzone na potrzeby My Modes składają się z różnych, częściowo tradycyjnych, a częściowo zupełnie nowych form dźwięku. Podstawę stanowią ludzkie głosy i klasyczne instrumenty. Do generowania tonów wykorzystywane są jednak również dźwięki mechaniczne i nietypowe połączenia. Na przykład brzmienie dla trybu My Mode Comfort w BMW i4 zawiera między innymi kobiece głosy i dźwięk struny gitarowej wprawionej w drganie przez szklany cylinder.

Brzmienia BMW IconicSounds Electric będą dostępne najpierw dla BMW i4 w pierwszej połowie 2022 roku oraz dla BMW iX w drugiej połowie 2022 roku. Przy odpowiednim wyposażeniu można je pobrać do pojazdu za pomocą zdalnej aktualizacji oprogramowania.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze