Hamilton wygrywa pierwsze kwalifikacje w sezonie

Lewis Hamilton z teamu McLaren Mercedes zdobył pierwsze pole startowe do pierwszego wyścigu sezonu. Jako drugi wystartuje Jenson Button, a jako trzeci Romain Grosjean z teamu Lotus Renault.

Q1
Tradycyjnie, jako pierwsi na torze pojawili się przedstawiciele ekip, które w zeszłym sezonie były w ognie stawki. Glock razem z nowym partnerem zespołym  – Charlesem Piciem próbował w jakiś sposób osiągnąć wynik, który uprawniałby wspomnianą dwójkę do występu w drugiej części czasówki, co skończyło tylko na chęciach. Następnie do kierowców Marussia dołączyli kierowcy Williamsa, Force India oraz Vettel. Urzędujący Mistrz Świata dość spokojnie rozpoczął kwalifikacje, a jego czasy były gorsze o nawet 2 sekund od będącego na pierwszym miejscu Maldonado.

fot. Pirelli

W czasie, gdy kierowca Red Bull Racing dopiero się rozkręcał, na tor wyjechał również Kimi Raikkonen, który zwbudził owacje na torze Albert Park. Z każdą minutą czasy uzyskiwane przez kierowców były coraz lepsze, a z wyjazdem Webbera, dwójki McLarena, Mercedesa oraz Ferrari szanse między innymi Glocka czy Pica na awans do Q2 były coraz mniejsze.

Ostatecznie do drugiej sesji kwalifikacyjnej nie awansowali: Raikkonen, który mimo dobrego tempa popełnił błąd na pomiarowym okrążeniu, przez co był zmuszony odpuścić. Razem z Finem nie awansowali: Kovalainen, Pietrow, Glock, Pic oraz dwójka HRT, która nie dosyć, że nie osiągnęła limitu 107%, to także nie wystąpią w wyścigu, o czym po kwalifikacjach poinformowali sędziowie.

Q2
Drugą część czasówki „otworzył” Paul di Resta, do którego dołączyli Hulkenberg oraz Ricciardo. Podobnie jak w Q1, dość szybko na torze pojawił się Sebastian Vettel. Po dwóch minutach od rozpoczęcia sesji na torze znajdowali się: kierowcy Red Bulla, Ferrari, Williamsa, Force India oraz Daniel Ricciardo. Drugą część można by było uznać za spokojną tak jak pierwszą do czasu, gdy na zegarze pozostało 9 minut do końca.

fot. Pirelli

Będący na swym pomiarowym kółku Alonso, zawadził lewym, tylnym kołem o trawę, co w rezultacie zakończyło się obrotem i zakopaniem w pułapce żwirowej. Mimo usilnych próśb Alonso, porządkowali nie wypchnęli Hiszpana, a ten zmuszony był wysiąść z bolidu. I to nie był koniec problemów dla Ferrari. Widząc jak słabe są wyniki uzyskiwane przez Felipę Massę, team postanowił odpuścić i nakazał Brazylijczykowi zjazd do boksu. Ostatecznie do finałowej część kwalifikacji nie awansowali: Vergne, Alonso, Kobayashi, Senna, Di Resta, Massa i Perez.

Q3
Kierowcy w ostatniej części czasówki niechętnie wyjeżdżali na tor. Pierwszy (po około 2 minutach od rozpoczęcia sesji) pojawił się Nico Rosberg, za którego plecami znaleźli się Button, Hamilton, Schumacher, Grosjean oraz Vettel.  Jedynym kierowcą, który zjechał po okrążeniu instalacyjnym był Ricciardo, który do końca kwalifikacji pozostał w boksie kończąc na 10 miejscu.

Ostatecznie pierwsza dziesiątka wygląda następująco:  Hamilton, Button, Grosjean, Schumacher,  Webber, Vettel, Rosberg, Maldonado, Hulkenberg oraz wspomniany Ricciardo.

PP Hamiltona

Wypadnięcie Alonso

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze