GP Hiszpanii – kwalifikacje. Hamilton zdobywa PP, ale…

Lewis Hamilton osiągnął najlepszy czas podczas sobotnich kwalifikacji, jednak po analizie FIA został zdyskwalifikowany.

Jedno jest pewne: to były jedne z najlepszych kwalifikacji w tym sezonie. Pomimo iż pierwsze miejsce zajął Lewis Hamilton, sędziowie ukarali Brytyjczyka cofnięciem na koniec stawki. Wszystko to za sprawą zatrzymania się kierowcy McLarena w ósmym zakręcie po wykręceniu niesamowitego czasu. Sytuacja przypomina tę z 2010 w Kanadzie, kiedy Lewis również zdobył PP, ale jadąc na oparach. Tutaj było podobnie, z tym wyjątkiem, że był to błąd mechanika. Zamiast dolać paliwa, „odebrał” McLarenowi cenne płyny, a ze względu na kończący się czas kwalifikacji można było już tylko wypuścić Brytyjczyka z prawie pustym bakiem.

Po karze dla Hamiltona z PP wyruszy Pastor Maldonado, który sprawił bardzo miły prezent obchodzącemu 70 urodziny Frankowi Williamsowi, szefowi zespołu. Jako drugi ustawi się „tutejszy”, czyli Fernando Alonso. Dziwi to bardzo wielu sympatyków Ferrari, bo jeżeli Alonso jest drugi, to jakim cudem Massa startuje jako 16.? Podobna sytuacja jest w przypadku Lewisa, który, gdyby nie kara, startowałby z PP, a Jenson Button z 11 pozycji.

Fernando Alonso i Pastor Maldonado
fot. Pirelli

W Q3 swojego czasu nie odnotowali Vettel, Schumacher oraz Kobayashi, którzy w ten sposób zaoszczędzili opony. Dość pechowo kwalifikacje zakończył partner Maldonado – Senna – który walcząc o wejście do Q2 wylądował w żwirze.

Najnowsze

Ducati 1199 Panigale Tricolore w nowym salonie w Toruniu

Jeśli Toruń kojarzy się tylko ze słynnymi piernikami i Mikołajem Kopernikiem, to pora by do tego grona zaliczyć jeszcze... Ducati. To właśnie w Toruniu powstał nowy salon Ducati AF Motors, w którym można zobaczyć pierwszy w kraju model Ducati 1199 Panigale Tricolore.

fot. Ducati

Założyciele i pomysłodawcy otworzenia salonu to para pełnych motocyklowej pasji ludzi, którzy mają bogate doświadczenie w prowadzeniu ekskluzywnych salonów. Wystrój wnętrza przepełniony jest bogactwem elementów motocyklowych, począwszy od  podstawy stołu zrobionej z prawdziwej ramy motocyklowej, skończywszy na oświetleniu, w którego konstrukcji wykorzystano koła od superbike’a. To oczywiście tylko jedne z wielu atrakcji, które czekają na odwiedzających.

Wczoraj, 12 maja, miało miejsce oficjalne otwarcie salonu. Goście mieli okazję zobaczyć między innymi model Ducati Diavel AMG, czy wspomniane wcześniej – Tricolore.

Najnowsze

Klaudia Podkalicka zwycięża w prologu rajdu XLavina IV. Rábaköz Cup 2012 w klasie T2

Rajd XLavina IV. Rábaköz Cup rozpoczyna tegoroczną rywalizację o Puchar FIA-CEZ. Klaudia Podkalicka zaczęła od mocnego akcentu, wygrywając prolog o długości 38 km w klasie T2.

Dla Klaudii to debiut w międzynarodowej stawce i dobra prognoza na kolejne starty. W upływający weekend zawodnicy mają do przejechania blisko 450 km.

Klaudia Podkalicka
fot. MCH Photo

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego przejazdu. Samochód spisuje się świetnie, a współpraca z Piotrem Binasiem układa się rewelacyjnie. Mam nadzieję, że kolejne dni rajdu będą dla nas równie udane, ale najważniejsze to dojechać do mety. Rajd dopiero się zaczyna” – powiedziała Klaudia Podkalicka po pierwszym dniu rajdu.

fot. MCH Photo

Klaudia jest jedyną kobietą w stawce – tym bardziej życzymy jej jak największych sukcesów!

Najnowsze

Współpraca BMW i Hyundaia?

Coraz więcej źródeł donosi, że na arenie branży samochodowej zapowiada się kolejna kooperacja. Tym razem miałoby dojśc do współpracy niemieckiego BMW i południowokoreańskiego Hyundaia.

Ponoć rozmowy dotyczące połączenia sił są dopiero na etapie przygotowawczym. Jednak już teraz wiemy, że obie marki rozważają skupienie swojej współpracy na rozwoju silników.

Niemieckie czasopismo motoryzacyjne Automobil Produktion donosi, że Chung Eui-sun – syn prezesa generalnego marki Hyundai, odbył spotkanie z kierownictwem BMW w celu negocjacji dotyczących rozłożenia kosztów produkcji nowych jednostek, sięgających kwoty 1-2 miliarda euro.

Według analizy firmy Ernst & Young wysokość ubiegłorocznych  marży operacyjnych wyniosły 11.7% dla Hyundaia oraz 10.4% dla BMW. Wyniki te są najlepszymi na arenie światowej branży motoryzacyjnej.

Mimo tego, managerowie BMW w pełni zaprzeczają doniesieniom mediów. „Na chwilę obecną nie rozważamy zawiązywania jakiejkolwiek współpracy” – powiedział w swoim oświadczeniu Norbert Reithofer, prezes BMW.

Analitycy zgodnie twierdzą jednak, że współpraca Hyundaia z bawarskim przedsiębiorstwem przyniosłaby mu widoczne korzyści finansowe związane z produkcją masową. Tę zaletę posiada między innymi największy rywal BMW – Audi, które swoje przychody dzieli z rodzimym Volkswagenem.

Najnowsze

QR Code może uratować życie motocyklistom

Inżynierowie Airoh'a, producenta kasków motocyklowych, w połączeniu ze służbami włoskiego pogotowia ratunkowego wymyślili, jak szybko i sprawnie wspomóc ratowników medycznych i przyspieszyć pomoc motocyklistom, którzy ulegli wypadkowi. Jak? Pomysł jest prosty.

fot. safetyqrcode.com
Naklejka na kask ratująca życie?
fot. safetyqrcode.com

Airoh – wraz z zamówionym kaskiem – dostarcza paczkę zawierającą naklejki z QR Code (naklejki można przykleić na każdym rodzaju kasku, bez względu na markę). Za pomocą swojego smartphona skanujemy kod, nagrywamy wiadomość głosową dla służb ratowniczych (imię, nazwisko, grupa krwi, uczulenie na leki itp.). Naklejka powinna być naklejona z tyłu kasku.

Podczas ewentualnego wypadku, ratownik swoim telefonem skanuje nasz kod i natychmiast ma o nas podstawowe informacje.

Jednocześnie naklejka ma specjalne zabezpieczenie przed odsłuchaniem wiadomości przez nieuprawnione osoby.

Jest to ciekawe rozwiązanie, pytanie tylko, czy jeżeli już dotrze do Polski, przyjmie się wśród naszych rodaków? W końcu chodzi o nasze własne życie…

Więcej informacji znajdziecie na stronie: http://www.safetyqrcode.com/

Najnowsze