Gosia Rdest na podium indyjskiego wyścigu VW Polo R Cup

21- letnia Gosia Rdest zaliczyła gościnny występ w trzeciej rundzie Volkswagen Polo R Cup rozgrywanej na indyjskim torze Buddh International Circuit. Polka świetnie poradziła sobie ze stawką 19 kierowców zajmując w trzech wyścigach kolejno: drugie, szóste i czwarte miejsce.

Gosia jest pierwszą Polką, która miała okazję ścigać się na indyjskim torze Buddth International Circuit. Na zaznajomienie się z obiektem miała trzy dwudziestominutowe sesje treningowe, które poprzedziły kwalifikacje i trzy wyścigi. To wystarczyło, aby w sobotniej czasówce wywalczyć trzecią pozycję startową i ukończyć pierwszy wyścig na drugim miejscu. W kolejnym sobotnim wyścigu zawodniczka również była bardzo blisko podium, do ostatniego okrążenia utrzymywała drugą pozycję, niestety podczas kontaktowej sytuacji została wypchnięta poza tor i ostatecznie wyścig ukończyła na szóstym miejscu. Niedzielne zawody również przyniosły sporo emocji, Gosia linię mety przejechała jako czwarta.

Opel Combo Life - ujęcie z otwartymi drzwiami

Gosia Rdest: Miałam okazję ścigać się na niesamowitym torze. To zdecydowanie najszerszy obiekt, po jakim jeździłam. Na zaznajomienie się z nim miałam trzy sesje treningowe. Pierwszą poświęciliśmy na naukę samochodu – pucharowe Polo ma kierownicę po prawej stronie, co daje zupełnie nowy punkt patrzenia na zakręt. Podczas drugiego treningu uczyłam się pokonywać tor w tempie, a trzeci dodatkowo poświęciliśmy na testowanie ustawień na czasówkę, co zaowocowało dobrym, drugim czasem okrążenia. Sobotnie kwalifikacje dały mi trzecią pozycję startową. Pierwszy wyścig był bardzo udany – bardzo dobry start, tuż po nim zrównałam się z dwoma zawodnikami z którymi walczyłam o pozycję do wejścia w zakręt. Przed metą udało mi się przeprowadzić manewr wyprzedzania, dzięki czemu mogłam cieszyć się z drugiego miejsca na podium. Zgodnie z regulaminem, pozycje startowe ośmiu pierwszych zawodników do kolejnego wyścigu były zamieniane, więc startowałam z szóstego pola. Na początkowych okrążeniach udało mi się odrobić trzy lokaty, niestety straciłam je na ostatnim okrążeniu, kiedy zostałam wypchnięta poza tor przez innego kierowcę. Finiszowałam z szóstym czasem. Z niedzielnym wyścigiem wiązałam spore nadzieje. Dobry start, a następnie walka z dwoma konkurentami o trzecią pozycję, niestety na ostatnim okrążeniu straciłam ją. Pozostaje lekki niedosyt, jednak myślę, że występ w Indiach do dobre zakończenie sezonu i niezły prognostyk przed rozpoczęciem kolejnego. Poznałam motorsport z zupełnie innej strony. Jeszcze w żadnej serii pucharowej nie obserwowałam takiej współpracy między zawodnikami. Z Indii wyjeżdżam bardzo zadowolona. Bardzo dziękuję Volkswagen Racing Polska oraz Volkswagen Group Polska za nominację do tego wyjazdu.

W miniony weekend kierowcy pucharowych VW Polo R ścigali się na Buddh international Circuit, torze położonym na obrzeżach New Delhi, który został zaprojektowany przez Hermana Tilke, autora torów położonych m.in. w Malezji, Bahrainie, Chinach, Turcji, Indonezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czy Stanach Zjednoczonych. Na nitce o długości 5.14 km usytuowanych jest 16 zakrętów, szybkie i szerokie proste oraz różnice wzniesień.

Pucharowe Polo R jest wyposażone w turbodoładowany, 180 konny silnik benzynowy 1.4 TSI. Jednostka napędowa jest połączona z przekładnią DSG, wyposażoną w skrócone przełożenie główne i mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Układ hamulcowy posiada wyczynowe tarcze hamulcowe o rozmiarach 334 mm z przodu i 232 mm z tyłu. Polo jeździ na 17-sto calowych kołach i oponach wyczynowych JK. Samochód jest przystosowany do ruchu lewostronnego. W odróżnieniu od europejskich pucharowych Golfów czy Scirocco, nie posiada systemu push-to-pass zwiększającego moc.

Gosię Rdest wspierają: Castrol Polska, firmy EMKA S.A. i EMKA TRANS oraz Chrono Online – dystrybutor zegarków Epos.

Opel Combo Life - ujęcie drzwi z lewej strony

Gosia Rdest urodziła się w 1993 roku w Żyrardowie. Swoją przygodę ze sportem motorowym rozpoczynała od kartingu. W sezonie 2011 wywalczyła tytuł Mistrza Polski w klasie KF2. Swoich sił próbowała też we włoskiej lidze kartingowej, gdzie wywalczyła m.in. pierwsze miejsce w 21 Trofeo d’Autunno w kategorii KF2 oraz trzecie miejsce w czwartej rundzie Mistrzostw Włoch, również w kategorii KF2. W sezonie 2012 Gosia rywalizowała w BRDC Formula 4 – brytyjskich mistrzostwach Formuły 4, gdzie była jedyną kobietą w stawce, a sezon ukończyła z nagrodą Who Zooms Award za największą ilość wyprzedzeń w sezonie. Na swoim koncie odnotowała aż siedemdziesiąt dwa udane ataki na rywali. Jako jedna z 12 kobiet została zaproszona przez VW Motorsport i Komisję Kobiet w Motosporcie FIA na eliminacjację Pucharu Scirocco R-Cup. Jej autorytetami są: Aryton Senna i Jerzy Kukuczka.