Gosia Rdest czwarta na mistrzostwach Świata GT4 w Bahrajnie

Gosia Rdest z Mistrzostw Świata GT4 w Bahrajnie przywozi czwarte miejsce w klasie i dziewiąte w klasyfikacji generalnej. Zaprezentowała świetne tempo, uzyskując trzeci czas kwalifikacji.

Gosia Rdest zdecydowanie może zaliczyć start w Bahrajnie do udanych. 30 listopada – 1 grudnia na torze Formuły 1 w Bahrajnie rozegrały się zawody GT4 International Cup. Walka rozegrała się o tytuł Mistrza Świata GT4. Gosia wystartowała w barwach zespołu Phoenix Racing za kierownicą Audi R8 LMS GT4.

W piątkowych kwalifikacjach Gosia pokazała świetne tempo, uzyskując trzeci czas w klasyfikacji generalnej. Format weekendu narzucił wyjątkowo intensywny rytm – w sobotę rozegrały się aż trzy godzinne wyścigi – dwa kwalifikacyjne i wyścig główny. Fani motorsportu nie mogli narzekać na brak akcji.

Pierwszy wyścig kwalifikacyjny nie obył się bez problemów – awaria zasilania podczas pit stopu pozbawiła Gosię i jej zmiennika Maxa Hesse szansy na dobry wynik. Drugi wyścig kwalifikacyjny w pełni wynagrodził niedosyt. Po zaciekłej walce do samego końca i pięknych manewrach wyprzedzania, zakończył się dla Gosi z rezultatem P2 w klasie i P6 w klasyfikacji generalnej. Gosia pokazała szybkie tempo, zamykając ponad 9-sekundową różnicę do rywala, którego wyprzedziła na ostatnim okrążeniu.

Był to pierwszy raz Gosi w Bahrajnie:

„Był to wyczerpujący weekend i czysta sportowa walka, czyli to co uwielbiam najbardziej. Miałam kilka naprawdę dobrych manewrów wyprzedzania, które przynoszą najwięcej satysfakcji. Tempo było dobre. Szkoda pierwszego wyścigu kwalifikacyjnego, ale cóż, taki jest motorsport – prawdziwy rollercoaster. Jestem pod wielkim wrażeniem toru. Sama konfiguracja bardzo ciekawa, mocne strefy dohamowania różnice wzniesień oraz bardzo przyczepna chropowata nawierzchnia. Bardzo szeroki tor i monstrualnie długie proste, na których można poczuć się jak na pasie startowym na lotnisku. Jestem pod wrażeniem zarówno samego toru jak i kompletnej, nowoczesnej infrastruktury. Bardzo dziękuję mojemu zespołowi Phoenix Racing za przygotowanie samochodu i świetną atmosferę oraz moim niezastąpionym fanom i sponsorom”.

Mistrzami Świata GT4 zostali Pierre-Alexandre Jean i Pierre Sancinena, startujący w zespole CMR samochodem Alpine A110, pomimo startu z aż 18 pola. Wice-mistrzami zostali zawodnicy Phoenix Racing – Milan Dontje i Nicolaj Moller – Madsen.

Najnowsze

Fiat Fastback Concept – crossover w stylu coupe

Podczas brazylijskiego Sao Paulo Auto Show miał swoją premierę bardzo ciekawy, studyjny crossover autorstwa Fiata.

Włoski producent mówi o swoim koncepcyjnym Fastbacku, że przedstawia on ewolucję marki i jest zapowiedzią jej przyszłości. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie rynku SUV-ami i crossoverami, obranie takiego kierunku wydaje się być bardzo dobrym posunięciem.

Fastback Concept jest crossoverem w stylu coupe (według producenta ma on też cechy sedana), który mógłby być rywalem na przykład dla BMW X4. Wyróżnia się masywnym i muskularnym nadwoziem, którego stylistyka rzeczywiście jest nową jakością dla Fiata. Jedynego podobieństwa do obecnie sprzedawanych modeli można się doszukiwać z przodu, gdzie grill oraz podwójne światła przywodzą trochę na myśl pickupa Toro.

Bardzo futurystycznie zaprojektowano deskę rozdzielczą, która składa się z pustych powierzchni, na których umieszczono trzy, przezroczyste wyświetlacze. Kiedy Fastback doczeka się wersji produkcyjnej, to z pewnością zastąpią je klasyczne wyświetlacze, ale już sam ich układ może pozostać bez większych zmian.

A kiedy zobaczymy ten model na ulicach? Auto bazujące na tym koncepcie powinno wejść do sprzedaży w 2020 roku. Część podzespołów ma dzielić ze wspomnianym Toro.

Najnowsze

Za jednym zamachem uszkodził sześć samochodów

Spore straty, na szczęście niemal wyłącznie materialne, spowodował jeden nieprzemyślany manewr pewnego kierowcy Audi.

Na nagraniu z monitoringu widać powoli jadące BMW, które zaczyna skręcać w lewo. W tym samym czasie na wyprzedzenie go (pomimo znajdowania się na skrzyżowaniu), decyduje się kierujący Audi.

Samochody zderzają się bokami, BMW zaraz się zatrzymuje, natomiast Audi po drodze uderza jeszcze w dwa zaparkowane auta, które z kolei uszkadzają dwa kolejne, stojące koło nich pojazdy. Całe szczęście, że w zdarzeniu została niegroźnie ranna tylko jedna osoba.

Najnowsze

Nieudana próba zatrzymania obywatelskiego

Kierowca BMW zachował się w sposób bardzo niebezpieczny i nieodpowiedzialny. Historia ta ma też podobno drugie dno.

Kamera zamontowana w samochodzie uchwyciła moment, w którym kierowca BMW wyprzedza dwa inne pojazdy na przejściu dla pieszych i na skrzyżowaniu. Co więcej, kierujący jednym z aut sygnalizował zamiar skrętu w lewo.

Auto nagrania ruszył za BMW, a kiedy się zatrzymało, podbiegł do niego. Kierowca niemieckiego sedana zauważył to i ostro ruszył, uciekając. W opisie nagrania można przeczytać, że osoba jadąca BMW była podejrzewana o prowadzenie pod wpływem narkotyków, ale nie wiemy na jakiej podstawie zostało wysnute takie przypuszczenie.

https://www.youtube.com/watch?v=N-a8PUu3uFs

Najnowsze

Potrącenie na przejściu – wina kierowcy, czy pieszej?

Przepisy dotyczące przejść dla pieszych są proste i jednoznaczne. Problem polega na tym, że nie wszystkie sytuacje daje się łatwo przyporządkować do konkretnych paragrafów Kodeksu drogowego.

Do zdarzenie doszło w Łukowie, gdzie kobieta została potrącona na przejściu dla pieszych przez samochód. Odniosła na szczęście tylko niegroźne urazy. W pobliżu był akurat patrol policji, który natychmiast interweniował. Zajście zostało przedstawione w policyjnym komunikacie w taki oto sposób:

Kierujący autem mężczyzna dojeżdżając do przejścia, nie zachował szczególnej ostrożności i pomimo obowiązku nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącej przez jezdnię pieszej. Efektem tego było potrącenie kobiety.  Kierowca tłumaczył się policjantom, że to piesza wtargnęła na przejście bezpośrednio przed jego samochód. (…) Policjanci analizując okoliczności zaistniałego zdarzenia uznali, że kierujący samochodem marki Nissan spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za rażące naruszenie przepisów mundurowi zatrzymali 62-latkowi prawo jazdy. Wkrótce jego sprawa będzie miała swój finał w sądzie. Mężczyźnie grozi wysoka grzywna i zakaz kierowania pojazdami.

„Rażące naruszenie przepisów” oraz „zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym”- to brzmi bardzo poważnie. Jak dokładnie zachował się kierowca Nissana? Zobaczcie nagranie.

Też macie wrażenie, że coś tu nie jest nie tak? Nissan z niewielką prędkością zbliża się do przejścia, na które wchodzi piesza zdająca się w ogóle nie upewniać, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. Nissan uderza ją, ale zatrzymuje się już w połowie pasów, co wskazuje na szybką reakcję kierowcy. Czy tak wygląda „stwarzanie zagrożenia w bezpieczeństwie w ruchu drogowym”?

Warto przy okazji przypomnieć klika zapisów ustawy Prawo o ruchu drogowym (art. 13):

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność (…). Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Czy wchodzenie na przejście dla pieszych bez rozglądania się na boki jest zachowywaniem szczególnej ostrożności? Z tego zapisu wynika również, że piesza będąc już na przejściu nabyła pierwszeństwo przed samochodem. Nie zapominajmy jednak, że Kodeks drogowy mówi jeszcze, iż: (art. 14):

Zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

Pozostaje pytanie jak rozumieć termin „bezpośrednio przed”. Na tyle blisko, że kierujący nie będzie miał szansy zahamować? Na tyle blisko, że ma teoretyczną szansę zatrzymać się w porę? A może w sytuacji, kiedy zmusza kierowcę do gwałtownego hamowania?

Interpretacją tych przepisów i odnoszeniem ich do tej sytuacji będzie się zajmował sąd. A jakie jest wasze zdanie? Kto zawinił w tej sytuacji? Piesza, kierujący, a może oboje?

Najnowsze