Karolina Chojnacka

Genesis GV60 rozpozna twoją twarz i sam się uruchomi!

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że odblokowujemy nasze telefony za pomocą skanu kciuka czy twarzy. Ale samochody? Genesis planuje wprowadzić proste w obsłudze systemy biometryczne do swojego elektrycznego modelu GV60. Od dziś to ty jesteś kluczykiem!

Jak to będzie działać? Kamera bliskiej podczerwieni na słupku B zeskanuje twoją twarz, i jeśli system ją rozpozna, samochód się odblokuje. Nie potrzebujesz już kluczyka, od dziś to ty nim jesteś! System ma przechowywać w pamięci do dwóch twarzy. Informacje będą szyfrowane i w razie potrzeby w każdej chwili będą mogły być usunięte przez użytkownika.

Genesis GV60 rozpozna twoją twarz i sam się uruchomi
Genesis GV60 rozpozna twoją twarz i sam się uruchomi, fot. materiały prasowe / Genesis

System rozpoznawania twarzy będzie również powiązany z innymi ustawieniami w samochodzie. Skanując twoją twarz, Genesis GV60 automatycznie ustawi, zgodnie z twoimi preferencjami, siedzenie, lusterka, system informacyjno-rozrywkowy i wyświetlacz przezierny. Z pewnością będzie to przydatna funkcja, gdy z samochodu korzysta kilka osób, które mają bardzo różne preferencje.

Hipotetycznie GV60 może pozwolić kierowcy korzystać z samochodu całkowicie bez żadnych kluczyków, breloków, a nawet aplikacji na smartfony. Oprócz systemu rozpoznawania twarzy, ma być również wyposażony w czytnik linii papilarnych, który pozwoli ci uruchomić i obsługiwać samochód, pod warunkiem, że twój odcisk palca zgadza się z tym, który jest przechowywany w pamięci samochodu. Na niektórych rynkach Genesis już oferuje czytnik linii papilarnych, a Hyundai od 2018 roku bawi się funkcjonalnością skanera linii papilarnych na rynku chińskim.

Genesis GV60 – co jeszcze wiemy o elektryku?

Genesis GV60 ma posiadać funkcję bezprzewodowego ładowania akumulatorów. Ponoć ładowanie bezprzewodowe ma mieć moc nawet 11 kW. Jeszcze nie wiadomo, jak dokładnie takie ładowanie bezprzewodowe miałoby się odbywać.

Koreański producent nie podał żadnych szczegółów technicznych dotyczących tego samochodu. Możemy jednak zgadywać, biorąc pod uwagę bliskie pokrewieństwo z Hyundaiem Ioniqi 5 i Kią EV6, że akumulatory będą miały pojemność między 58 a 77,4 kWh. Być może w topowych wersjach moc układu będzie zbliżać się do 600 KM. Więcej szczegółów poznamy pewnie przed przyszłoroczną premierą w salonach, także tych europejskich, bo Genesis GV60 ma zagościć na drogach naszego kontynentu.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze