Gdzie jest mój fracht? Tajemnicze zaginięcia w świecie logistyki!

Na chwilę spróbujmy sobie wyobrazić setki tysięcy, wręcz miliony przesyłek, zarówno dużych, jak i małych, krążących po całym świecie. Przekraczają one strefy czasowe i granice krajów. Podróżują drogą lądową, powietrzną, a nawet morską. Paczka z książką odebrana od kuriera, komplet mebli zamówionych przez internet, kontener zabawek, czy transport egzotycznych owoców mają wiele wspólnego. Ktoś zorganizował im bezpieczną podróż do celu — z punktu A do punktu B.

Wyzwania branży logistycznej

Branża logistyczna jest złożonym obszarem gospodarki. Takim, który kiedy działa prawidłowo — nie budzi na co dzień większych emocji. Jednak kiedy coś przestaje funkcjonować w łańcuchu dostaw, wpływa to na poszczególne ogniwa, a w efekcie może dojść do opóźnień. 

Transportowanie dóbr to złożony proces, więc nic dziwnego, że czasami może dochodzić do wspomnianych przesunięć dostawy. Gdzie jest mój fracht? To pytanie, które często zadają sobie zarówno firmy logistyczne, jak i zwykli klienci. Kiedy towar znika w trakcie transportu, może to spowodować poważne problemy. Skutki zaginięcia transportowanych dóbr są poważne. Firmy tracą pieniądze i zaufanie klientów. Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Rozwiązanie

Jeśli na rynku mamy pewien problem, to zwykle ktoś w krótkim czasie znajduje rozwiązanie. Najlepsze są takie pomysły, które opracowali ludzie dobrze rozumiejący wyzwania danej branży. Taką firmą jest Spotos, która oferuje śledzenie frachtu w czasie rzeczywistym. Opracowana przez nią specjalna tablica ułatwia bieżącą weryfikację dokładnego położenia ładunku. Użytkownik otrzymuje powiadomienia o każdej aktualizacji statusu, więc trzyma rękę na pulsie. A jeśli coś jest nie tak, można bezpośrednio skontaktować się z kierowcą. To oznacza, że ma się pełną kontrolę nad swoim ładunkiem i można śledzić go w czasie rzeczywistym. Co ważne, nie jest konieczne rozumienie skomplikowanych technologii. Wiadomo, że towary są w bezpiecznych rękach i dotrą na miejsce w terminie. Spotos to godna zaufania platforma w branży logistyki.

Najczęstsze przyczyny zaginięć frachtu

Oto kilka najczęstszych powodów:

Problemy z zarządzaniem zapasami

Czasami towar znika w wyniku błędów w zarządzaniu jego ilością i kontrolą. Oznacza to, że ktoś po prostu źle policzył lub źle skatalogował, ile towaru jest dostępne.

Kwestie techniczne

Awarie pojazdów lub uszkodzenia towarów podczas ich transportu wynikające z nieodpowiedniego zapakowania, lub problemów z systemami do śledzenia ładunków mogą doprowadzić do utraty towarów.

Kradzieże

Niestety są one jedną z najbardziej oczywistych przyczyn brakującego ładunku.

Jak zapobiegać zaginięciom frachtu?

Zaginięcie frachtu może mieć różne przyczyny. Czasem to po prostu błąd w zarządzaniu towarem, awaria samochodu lub problem z dokumentami. Inne przypadki to kradzieże lub wydarzenia niezależne od nas jak np. klęski żywiołowe. Jeśli zależy nam na minimalizacji ryzyka, można podjąć pewne kroki zapobiegawcze. Oto kilka z nich:

Śledzenie ładunków

Korzystanie z systemów do śledzenia ładunków, na przykład wspomnianego wcześniej  rozwiązania Spotos, pozwala na bieżąco monitorować ich lokalizację. W razie problemów można szybko reagować. 

Kompletna dokumentacja

Należy tu przede wszystkim zadbać o zgodność z przepisami i kompletność dokumentów takich jak listy przewozowe i faktury.

Zabezpieczenia na czas transportu

Transportowane dobra powinny być odpowiednio zabezpieczone przed kradzieżą. W tym celu stosuje się różnego rodzaju plomby, alarmy oraz blokady zapobiegające otwarciu ładunku w trakcie podróży. 

Ubezpieczenie

Należy pamiętać o wykupieniu polisy dla transportu, który rusza w drogę. 

GPS

Geolokalizacja pojazdu to dzisiaj standard w firmowych środkach transportu. Pozwala ona w czasie rzeczywistym śledzić przemieszczanie się pojazdu. Gdyby doszło do awarii, wypadku lub kradzieży samochodu, od razu się o tym dowiemy.

Stały monitoring transportu

W przypadku delikatnych towarów wymagany jest monitoring różnych parametrów transportu jak na przykład temperatura, wilgotność, a nawet wstrząsy, co bywa kluczowe w branży spożywczej i medycznej.

Odpowiednie przeszkolenie pracowników

Należy pamiętać, aby przeszkolić pracowników, którzy odpowiadają za załadunek i rozładunek oraz sam transport towarów, tak aby mieli świadomość, że to od nich zależy bezpieczny transport do celu.

Podsumowanie

Zaginięcie frachtu stanowi spore wyzwanie dla branży logistycznej. Najczęstsze przyczyny zaginięć to błędy w zarządzaniu zapasami, problemy techniczne i kradzieże. Zapobiegawcze kroki obejmują śledzenie ładunków, kompletną dokumentację, zabezpieczenia, ubezpieczenia, GPS oraz przeszkolenie pracowników.

Artykuł sponsorowany

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze