Karolina Chojnacka

GDDKiA apeluje: Nie niszcz wygrodzeń w przejściach dla zwierząt! A my się do tego apelu przyłączamy

Przejścia dla zwierząt, które powstają na sieci dróg szybkiego ruchu, umożliwiają przemieszczanie się dzikich zwierząt i zwiększają bezpieczeństwo użytkowników dróg. W wyjątkowych sytuacjach, np. podczas rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, umożliwiają także wprowadzenie ograniczeń w migracji dzików. Niestety, coraz częściej mamy do czynienia z ich niszczeniem.

Afrykański pomór świń (ASF) to choroba wirusowa, na którą podatna jest trzoda chlewna. W związku z tym, że ASF przenoszona jest przez dziki, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykonała specjalne wygrodzenia niektórych przejść dla zwierząt, tak aby ograniczyć ich migrację.

Wygrodzenia zostały tak stworzone, aby powstrzymywały głównie dziki, a problemy z ich pokonaniem przez inne zwierzęta były jak najmniejsze. Niestety od dłuższego czasu odnotowuje się  liczne akty wandalizmu, polegające na niszczeniu zamontowanych wygrodzeń. Zniszczenia polegają na wygięciu słupków stalowych i zniszczeniu – pogięciu siatki stalowej typu leśnego. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że zniszczeń dokonują okoliczni mieszkańcy, którzy chcąc się przedostać z jednej strony autostrady na drugą, wykorzystują do tego przejścia dla zwierząt.

Dewastacja i kradzież elementów ogrodzeń ochronnych to działanie skrajnie nieodpowiedzialne i wysoce szkodliwe. Należy mieć na uwadze, że oprócz kosztów zniszczenia wygrodzenia dochodzą też koszty rozprzestrzeniania się choroby ASF poprzez migrację dzików przez zniszczone wygrodzenie.

GDDKiA apeluje: Nie niszcz wygrodzeń w przejściach dla zwierząt
GDDKiA apeluje: Nie niszcz wygrodzeń w przejściach dla zwierząt, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Wygrodzenia powstały na ciągach dróg:

 •  A1 Toruń Południe – Łódź Północ (na terenie woj. kujawsko-pomorskiego i woj. łódzkiego),
 • A2 Łódź Północ – Pruszków (na terenie woj. łódzkiego i woj. mazowieckiego),
 • A4 Budziszów – granica z woj. śląskim (na terenie woj. dolnośląskiego i woj. opolskiego),
 • A4 Tarnów Północ – Dębica Wschód (na terenie woj. małopolskiego),
 • A4 Rzeszów Wschód – Jarosław Zachód (na terenie woj. podkarpackiego),
 • A8 Wrocław Północ – Wrocław Południe (na terenie woj. dolnośląskiego),
 • S3 Jordanowo – Gaworzyce (na terenie woj. lubuskiego),
 • S5 Głuchowo – Korzeńsko (na terenie woj. wielkopolskiego),
 • S7 Elbląg – Mława (na terenie woj. warmińsko-mazurskiego),
 • S8 Piotrków Trybunalski Zachód – granica z woj. mazowieckim (na terenie woj. łódzkiego),
 • DK18 granica państwa w Olszynie – Luboszów (na terenie woj. lubuskiego i woj. dolnośląskiego).

Na niektórych odcinkach dróg, A4 Katowice – granica województw, S3 Jordanowo – Gaworzyce i na DK18 od granicy państwa do węzła Luboszów, zastosowano również specjalne substancje odstraszające dziki.

Razem z GDDKiA przypominamy więc, że obiekty te nie służą ludziom. I mimo, że ich rozmiary często umożliwiają przejazd quadami czy nawet traktorem, nie są one drogami przejazdowymi. Służą migracji dzikich zwierząt. Apelujemy, aby nie niszczyć ustawionych wygrodzeń. Każde takie niszczenie mienia jest przestępstwem, które zgłaszane jest na policję i odpowiednio karane. Dodatkowo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad  zwraca też uwagę mieszkańcom na fakt, że zamontowane wygrodzenia z siatki zabezpieczają przed migracją dzików i chronią ich trzodę chlewną przed skutkami choroby ASF.

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze