Karina Konys

Gaśnica samochodowa: rodzaje i cena – jak jej używać?

Polskie prawo nakazuje kierowcy wyposażyć pojazd w gaśnicę. W przeciwnym razie, podczas kontroli drogowej możemy dostać mandat za jej brak. Co musisz wiedzieć o tym sprzęcie?

Gaśnica samochodowa musi mieć pojemność nie mniejszą niż 1 kilogram. Niestety tak mała gaśnica samochodowa działa tylko przez 5 sekund, dlatego jeśli nie potrafimy się nią posługiwać warto zakupić gaśnicę o większej pojemności. Ponadto warto mieć zrobiony przegląd techniczny, czyli tzw. legalizację, która nie jest obowiązkowa –  Polskie prawo nie nakłada na nas obowiązku posiadania gaśnicy z legalizacją. Ale posiadając gaśnicę z ważnym przeglądem mamy pewność, że nas nie zawiedzie i zadziała w kluczowym momencie. Informacja o dacie przeglądu znajduje się na zbiorniku, a jeśli chcemy przedłużyć legalizację musimy udać się do wyspecjalizowanego miejsca.

Gaśnica do auta – rodzaje

Gaśnice podzielone są na określone klasy pożarowe. Jeśli chcemy dowiedzieć się jaką gaśnicę posiadamy, to wystarczy spojrzeć na oznaczenia butli. Dla ułatwienia w całej Europie stosuje się takie same oznaczenia, czyli:

  • klasa A – służy do gaszenia ciał stałych
  • klasa B – służy do gaszenia cieczy i materiałów topiących się w procesie palenia
  • klasa C – służy do gaszenia gazów
  • klasa D – służy do gaszenia metali
  • klasa E – służy do gaszenia sprzętów elektrycznych
  • klasa F – służy do gaszenia tłuszczów spożywczych

Gaśnice samochodowe są zazwyczaj typu ABC lub ewentualnie typu BC.

Gdzie powinna znajdować się gaśnica samochodowa?

Podczas egzaminu teoretycznego na prawo jazdy występuje podobne pytanie. A odpowiedź brzmi – gaśnica musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, a najlepiej pod przednim siedzeniem pasażera. Jeśli podczas kontroli drogowej gaśnica będzie w miejscu trudno dostępnym możemy również otrzymać mandat. Mocowanie gaśnicy powinno być wytrzymałe, aby podczas gwałtownego hamowania czy dachowania gaśnica nie wypadła, ponieważ może wybuchnąć – dlatego też nie wolno trzymać gaśnicy luzem. W tym celu warto szukać gaśnicy samochodowej z uchwytem, który pomoże nam ją lepiej zabezpieczyć przed wypadnięciem.

Jak gasić palący się pojazd?

Tak jak napisałam wyżej – gaśnica do auta o pojemności 1 kilograma może nam nie wystarczyć na zgaszenie pożaru. Teoretycznie taka gaśnica powinna ugasić pożar, ale w praktyce nie zawsze się to udaje ze względu na nasz brak umiejętności i doświadczenia posługiwania się nią. Zazwyczaj w takich sytuacjach towarzyszą nam nerwy, co tylko potęguje nasze chaotyczne zachowanie. Dlatego pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to się uspokoić i wyłączyć silnik.

Następnie należy zlokalizować źródło pożaru. Jeśli znajduje się ono pod maską, to najpierw bierze się do ręki gaśnice i dopiero później otwiera się maskę. Oczywiście nie wolno otwierać maski maksymalnie, ponieważ dostarczymy wtedy powietrze, przez co powiększymy ogień. Dlatego też maska od razu nie otwiera się maksymalnie, tylko najpierw delikatnie się uchyla. W utworzoną szczelinę należy włożyć gaśnice i ją odpalić. Gaśnica jest najbardziej skuteczna gdy jest ustawiona pionowo, dlatego w miarę  możliwości starajmy się ją tak utrzymać.

Podczas gaszenia pożaru, należy kierować strumień gaśnicy prosto na źródło ognia, w przeciwnym razie nie damy rady ugasić pożaru. Jeśli mamy taką możliwość warto zatrzymać innego kierowcę, aby mieć dodatkowo jeszcze jedną gaśnicę. Jednak warto dodać, że na całą operację mamy od 2-3 minut, ponieważ po tym czasie ogień może się tak rozprzestrzenić, że nie będziemy w stanie nad nim zapanować.

Ile kosztuje gaśnica samochodowa?

Cena gaśnicy samochodowej różni się w zależności od jej pojemności, typu oraz producenta. Gaśnice do auta możemy zakupić na stacji, w markecie lub przez internet. Za obowiązkową gaśnicę, czyli o pojemności 1 kg zapłacimy od 20-60 złotych. Natomiast za gaśnicę samochodową 2kg zapłacimy już powyżej 60 złotych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze