Quantcast
Karolina Chojnacka

Bezpieczeństwo pasażerów z tyłu pojazdu. Jak o nie zadbać?

Jak odpowiednio przewozić dzieci? Kto powinien siedzieć z tyłu pojazdu? Znamy odpowiedzi na te i inne dotyczące bezpieczeństwa pasażerów z tyłu oraz nurtujące kierowców pytania.

Wiele osób zastanawia się, kto powinien siedzieć z tyłu samochodu. Robert Šťastný, członek zespołu badań nad bezpieczeństwem ruchu drogowego Škoda daje przydatne wskazówki:

Pomyślcie o sytuacjach, w których cała rodzina musi szybko wysiąść z samochodu. Na przykład podczas kolizji. Pasażerów samochodu należy zawsze sadzać w taki sposób, aby umożliwić im szybką ewakuację samochodu przez prawe drzwi zwrócone w stronę jezdni. Na przykład: dziecku w foteliku niemowlęcym i jego matce siedzącej obok. Mama powinna zawsze siedzieć po prawej stronie za fotelem pasażera, aby mogła szybko odpiąć dziecko lub cały jego fotelik i uciec w prawo. Jeśli jest odwrotnie, musi wyjść na jezdnię i obejść samochód.

Dziecięcy pasażerowie

Robert Šťastný ma również kilka porad dotyczących przewożenia dzieci:

Niektóre przedszkolaki wolałyby siedzieć na siedzisku pozbawionym oparcia. To jednak nie chroni głowy i szyi przed bocznym uderzeniem. Właśnie dlatego apeluję do wszystkich: trzymajcie swoje dzieci w pełnym foteliku tak długo, jak to możliwe, dopóki z niego nie wyrosną. Dzieje się to zwykle między 8 a 10 rokiem życia.

Bezpieczeństwo pasażerów z tyłu pojazdu. Jak o nie zadbać?
Bezpieczeństwo pasażerów z tyłu pojazdu. Jak o nie zadbać?, fot. materiały prasowe / Skoda

Niemowlęta powinny być przewożone w specjalnych fotelikach zwróconych tyłem do kierunku jazdy:

Dzisiaj trendem jest umieszczanie fotelików tyłem do kierunku jazdy, nawet jeśli są one przeznaczone dla większych dzieci, na przykład czteroletnich. Eksperci do spraw bezpieczeństwa zdecydowanie to popierają: siła uderzenia jest wtedy lepiej rozkładana w przypadku zderzenia. Niektóre dzieci mogą nie czuć się do końca komfortowo w tej pozycji, lecz mimo to radzimy, by siedziały w samochodzie w ten sposób. Jest to nieporównywalnie bezpieczniejsze.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze