Agnieszka Serafinowicz

Fotoradary bez homologacji – czy mandaty zostaną anulowane? Dyscyplinarne zwolnienia w Policji

Fotoradary bez homologacji były wykorzystywane przez funkcjonariuszy WRD KPP dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Spis treści

Fotoradary bez homologacji w Policji. W Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach przeprowadzona została kontrola przez jednostki nadrzędne policji. Działania prowadzone przez Wydział Kontroli Komendy Stołecznej Policji wykazały, że funkcjonariusze korzystali z urządzeń pomiarowych, które nie posiadały niezbędnej legalizacji.

Fotoradary bez homologacji – policjanci ukarani

Jak informuje Policja, w sprawie cały czas prowadzone są czynności wyjaśniające. Wiadomo, że obecnie wszystkie urządzenia pomiarowe (fotoradary) posiadają już niezbędną legalizację, ale sześciu policjantów zostało ukaranych mandatami za naruszenie przepisów ustawy o miarach. Ponadto Komendant Powiatowy Policji odwołał ze stanowiska naczelnika wydziału ruchu drogowego oraz jego zastępcę. Co więcej, wobec wymienionych funkcjonariuszy prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne. Zastępca naczelnika został zawieszony. To nie koniec kar, bo Komendant Stołeczny Policji polecił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec Zastępcy Komendanta Powiatowego nadzorującego pion interwencji.

Fotoradary bez homologacji – czy kierowca może to sprawdzić? Tak!

Niewiele osób o tym wie, ale podczas kontroli drogowej prowadzonej za pomocą urządzeń pomiarowych takich jak fotoradary, ręczne radarowe czy laserowe mierniki prędkości nie jesteśmy bezbronni. Kierowca, któremu grozi mandat, jeżeli ma wątpliwości co do tego, czy faktycznie popełnił wykroczenie, ma prawo poprosić o świadectwo homologacji urządzenia pomiarowego i dokument legalizacji urządzenia. Funkcjonariusz nie może odmówić jego okazania. Na takim dokumencie widoczna jest m.in. data ważności legalizacji oraz numer seryjny urządzenia, którego świadectwo legalizacji dotyczy. Jeżeli nie ma dokumentu legalizacyjnego urządzenie, lub jest on nieważny, policjant nie ma prawa wystawić mandatu za przekroczenie prędkości (ale w dalszym ciągu może ukarać kierowcę za inne wykroczenia, które podlegają innej ocenie).

Fotoradary bez homologacji – ile mandatów wystawiono korzystając z nielegalnych urządzeń?

Nieoficjalnie wiadomo, że na podstawie pomiarów dokonanych urządzeniami nie posiadającymi ważnych dokumentów wystawiono kierowcom 74 mandaty. Niestety, służby milczą na temat możliwości anulowania mandatów wystawionych na podstawie nieprawidłowo przeprowadzonych pomiarów.

Fotoradary bez homologacji – czy mogę anulować mandat?

Kierowca, który został „zmierzony” urządzeniem nie posiadającym dokumentów poświadczających jego legalne użytkowanie w ogóle nie powinien być ukarany. Problem polega jednak na tym, że ukarani mają niewielkie szanse na anulowanie mandatu. Natomiast wszystkie niezbędne informacje, które umożliwiały by anulowanie mandatów nieprawidłowo ukaranym kierowcom, znajdują się w rękach policji. Jak wiemy, obecnie cały czas toczy się postępowanie w sprawie nieprawidłowego wykorzystania urządzeń pomiarowych przez funkcjonariuszy. Skoro wiadomo ile mandatów wystawiono nieprawidłowo, wiadomo też komu je wystawiono. Elementarną uczciwością byłoby anulowanie mandatów kierowcom ukaranym w sposób nieprawidłowy. Czy to jednak faktycznie nastąpi? Wszystko w rękach policjantów.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze