Agnieszka Serafinowicz

Fotoradary 2023 – ile ich przybędzie i gdzie? Ich system nadzoruje znana zawodniczka – Klaudia Podkalicka

Fotoradary 2023, sieć urządzeń monitorujących ruch drogowy w Polsce wypada blado na tle krajów Europy Zachodniej, czy w 2023 coś się zmieni?

Spis treści

Automatyczny nadzór nad kierowcami w Polsce zapewnia sieć urządzeń zarządzanych przez CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym). Sieć ta podlega Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Obecnie w Polsce mamy 58 odcinkowych pomiarów prędkości, nieco ponad 30 urządzeń rejestrujących przejazd samochodów przez skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz 587 urządzeń rejestrujących prędkość, czyli po prostu fotoradarów. Na tle innych krajów europejskich to bardzo niewielka liczba

Fotoradary 2023 – ile mają ich za granicą?

W państwach zachodniej Europy liczba urządzeń automatycznie nadzorujących ruch drogowy jest znacznie większa, a sama sieć – gęstsza, wystarczy przyjrzeć się poniższym liczbom:

  • Włochy: ok. 7,5 tys. urządzeń
  • Wielka Brytania: ok. 5,3 tys. urządzeń
  • Niemcy: ok. 5 tys. urządzeń
  • Francja: ok. 3,6 tys. urządzeń

Fotoradary 2023 – gęstość fotoradarów w Polsce

Zgodnie z danymi statystycznymi opublikowanymi przez serwis rankomat.pl w Polsce na 1000 km kwadratowych powierzchni przypada ok. 1,88 fotoradaru. W innych krajach analogiczne współczynniki przedstawiają się następująco:

  • Belgia: 30
  • Włochy: 26
  • Wielka Brytania: 17
  • Austria: 14
  • Niemcy: 11
  • Francja: 5

Fotoradary 2023 – ich liczba w Polsce raczej drastycznie nie wzrośnie

Mimo znacznej dysproporcji pomiędzy polskim systemem fotoradarów a siecią tych urządzeń w krajach zachodniej Europy raczej nie ma powodów do tego, by w najbliższym czasie, np. w roku 2023, coś się w kwestii fotoradarów w Polsce drastycznie zmieniło. Nie znaczy to jednak, że nie zmienia się nic. W 2023 roku zostanie zakończony projekt wdrożenia nowych odcinkowych pomiarów prędkości, o czym pisałyśmy już wcześniej w odrębnym materiale.

fotoradary 2023

Fotoradary 2023 – Klaudia Podkalicka zastępcą szefa GITD

W październiku 2022 roku, zastępcą szefa GITD została Klaudia Podkalicka, znana nam postać, związana przede wszystkim z rajdami samochodowymi. Nie nam oceniać, czy zatrudnienie kierowcy rajdowego na stanowisku osoby odpowiedzialnej za nadzór nad systemem CANARD jest właściwym posunięciem. Podkalicka dopiero zaczyna, czas pokaże, czy jej działania zmienią coś w działaniu systemu fotoradarów w Polsce.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze