Agnieszka Serafinowicz

GITD modernizuje fotoradary, część zostanie przeniesiona, wiemy gdzie, oto pełna lista

Fotoradary zostaną zmodernizowane. W wielu miejscach staną nowocześniejsze i skuteczniejsze urządzenia. Zmienią się też lokalizacje niektórych fotoradarów.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował o wyborze wykonawcy modernizacji 147 fotoradarów w całym kraju. Kierowców może jednak interesować fakt, że o ile większość modernizowanych urządzeń będzie dalej pracować w tych samych lokalizacjach, to 20 urządzeń zostanie przeniesionych w nowe miejsca.

Fotoradary – na czym polega ich modernizacja?

Umowa podpisana przez GITD oraz wybranego wykonawcę (firmę Sprint S.A.) modernizacji na początku listopada br. zakłada modernizację, uruchomienie oraz zintegrowanie z działającym już systemem operacyjnym 147 sztuk stacjonarnych urządzeń rejestrujących prędkość. Modernizacja będzie m.in. oznaczać instalację nowocześniejszych urządzeń, które m.in. mają znacznie skuteczniej wykrywać kierowców w trudnych warunkach oświetleniowych.

Rzeczona modernizacja jest częścią większego projektu, którego celem jest zwiększenie skuteczności automatycznego systemu nad ruchem drogowym. Dotychczasowe fotoradary zostaną wymienione (w niektórych przypadkach są to ponad 10-letnie urządzenia). Nowszy sprzęt ma być skuteczniejszy zarówno w opomiarowaniu prędkości pojazdów, jak i wyraźniejszej rejestracji obrazu w każdych warunkach atmosferycznych. Wykonawca, firma Sprint, nawiązał współpracę z producentem urządzeń rejestrujących, firmą Idemia. W wyniku tego dokonano wyboru systemu MESTAfusion RN. To nowoczesne fotoradary. Urządzenia nie tylko rejestrują prędkość pojazdów, ale także monitorują czerwone światło na skrzyżowaniach oraz identyfikują zabronione trajektorie ruchu.

Fotoradary – lokalizacja niektórych modernizowanych punktów się zmieni

Większość nowych urządzeń pozostanie w tych samych miejscach. Będą jednak wyjątki od tej reguły. Niektóre fotoradary zmienią swoje miejsce. Przykładowo – Lućmierz „odda” swój fotoradar do Zgierza, Konstantynów Łódzki do Piotrkowa Trybunalskiego czy Prandocin do Kielc. Niemniej, niezależnie od tego czy będzie to tylko wymiana dotychczasowego urządzenia czy także idąca za tym zmiana lokalizacji, każde województwo w Polsce otrzyma przynajmniej kilka nowoczesnych fotoradarów. Najwięcej nowych urządzeń będzie pracować w województwie wielkopolskim (21 szt.), mazowieckim (18 szt.), małopolskim i lubelskim (po 13 szt.). Najmniej zmodernizowanych urządzeń stanie m.in. na terenie województw świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz łódzkiego (po 6 szt.), opolskiego (5 szt.) oraz śląskiego i dolnośląskiego (4 szt.). Które fotoradary zostaną przeniesione? Dokładnych informacji dostarcza poniższa tabela:

AKTUALNA LOKALIZACJAWOJEWÓDZTWONOWA LOKALIZACJA
Konstantynów Łódzki, DK 71łódzkiePiotrków Trybunalski, Al. J. Piłsudskiego, na wys. Ul. Czarna Droga
Lućmierz, DK91łódzkieZgierz, ul. Ozorkowska 120
Łódź, al. Palki/SmutnałódzkieŁódź, al. Palki 9
Poniatów, DK12łódzkiePoniatów, DK12
Słowik, ul. Gdańska (DK91)łódzkieŁódź, ul. Dąbrowskiego, Podhalańska
Krzyszkowice 25 (pow. myślenicki)małopolskieKrzyszkowice 30 (pow. myślenicki)
Nowy Sącz, ul. Piłsudskiego 23małopolskieNowy Sącz, ul. Piłsudskiego/Browarna
Prandocin, DK7świętokrzyskieKielce, ul. Krakowska 255
Kosina, DK94 (pow. łańcucki)podkarpackieKosina 967 (pow. łańcucki)
Cisy, DK22 (pow. malborski)pomorskiepo drugiej stronie drogi
Domaradz, DK6 (pow. słupski)pomorskiepo drugiej stronie drogi
Franciszkowo, DK16 (pow. Iławski)warmińsko-mazurskiepo drugiej stronie drogi
Gościcino, DK6 (pow. wejherowski)pomorskiepo drugiej stronie drogi
Rudno, DK91 (pow. tczewski)pomorskiepo drugiej stronie drogi
Skępe, DK10 (pow. lipnowski)kujawsko-pomorskiepo drugiej stronie drogi
Sorkwity, ul. Olsztyńska 16B (pow. mrągowski)warmińsko-mazurskieMiastkowo, ul. Łomżyńska 25A (pow. mrągowski)
Żubryn, DK8 (pow. suwalski)podlaskieZgon, DK58
Sosnówka, DK46 (pow. opolski)opolskieJamielica, ul. Strzelecka 15
Brzeźno, DK92 (pow. poznański)wielkopolskiepo drugiej stronie drogi
Miedzichowo, DK92 (pow. nowotymski)wielkopolskiepo drugiej stronie drogi

Warto na koniec wspomnieć, że na zakończenie modernizacji trochę poczekamy. Zgodnie z zawartą umową pomiędzy GITD a Sprint S.A. wszystkie prace mają zakończyć się w styczniu 2024 roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze