Ford zapowiada „bąbelkową rewolucję”

Zainspirowani czekoladą z bąbelkami Inżynierowie Forda opracowali nowoczesne tworzywo o nazwie MuCell. Stworzony plastik o strukturze plastra miodu, w którego szczelinach znajdują się drobnej wielkości bąbelki dwutlenku węgla lub azotu, ma znacznie zmiejszyć masę pojazdu.

Im lżejsze auto tym większe osiągi i mniejsze spalanie. Nie brzmi to zbyt odkrywczo, ale stanowi świetny wstęp do zaprezentowania najnowszej technologii opracowanej przez producenta marki Ford.

MuCell, stworzony we współpracy z uczonymi z MIT, ma znacząco zredukować masę pojazdu. Mało tego okazało się, że wytapianie gotowego już produktu z tak modyfikowanego plastiku zajmuje nawet o połowę mniej czasu. Minusem tego rozwiązania jest mniejsza wytrzymałość. Producent marki Ford uspokaja twierdząc, że i tak aktualnie produkowane części są dużo wytrzymalsze, niż jest to potrzebne.

Mucell – tworzywo powstałe pod wpływem dosyć nietypowej jak na producenta samochodów inspiracji – czekoladą z bąblekami. Fot. Ford

Nowy materiał będzie zastosowany w pokrywach silników. Pojazdów, które produkowane będą już od 2020 roku. Dodatkowo zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby do tego czasu większość plastiku w pojazdach była wykonana w nowej technologii.

Z powodu coraz wyższych cen ropy oraz nieustających obostrzeń wymogów ekologicznych spodziewamy się, że to dopiero początek ery nowoczesnych i lżejszych tworzyw. Ciekawe czym jeszcze zaskoczą nas producenci.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze